Cena Václava Votruby putuje k Armanu Tursunovi

• Jan Novotný
  • 02.12.2020
Prestižní cena Václava Votruby za nejlepší disertační práci v teoretické fyzice putuje k dr. Armanu Tursunovi z Fyzikálního ústavu v Opavě za práci s názvem Astrophysical processes in the field of compact objects.

Cenu začal udělovat Dopplerův institut jako připomínku profesora Václava Votruby, který založil moderní československou teoretickou fyziku a mimo jiné pomáhal založit také Spojený ústav jaderných výzkumů v Dubně. Jeho profesní kariéra je také spjata s mnoha československými pracovišti Přírodovědeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislavě, Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy, ČSAV a ČVUT. Proto také od roku 2013 cenu podporuje České vysoké učení technické v Praze.