Fyzikální ústav bude spolupracovat na prestižním grantu EXPRO

  • Jan Novotný
  • 11.11.2020
Projekt excelence v základním výzkumu EXPRO, na kterém budou vědci z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě spolupracovat s kolegy z Astronomického ústavu Akademie věd ČR dostal zelenou.

Tento projekt spadá do veřejné soutěže ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích na podporu grantových projektů základního výzkumu vyhlašované Grantovou agenturou České republiky (GAČR). Cílem těchto projektů je vytvářet podmínky pro rozvoj excelentního výzkumu, a podpořit přípravu na podávání žádostí o prestižní evropské granty.

Projekt, který začne v roce 2021 a má dobu řešení 5 let, je zaměřen na Akreující černé díry v nové éře polarizačních rentgenových misí. Hlavním řešitelem je dr. Michal Dovčiak z Astronomického ústavu AV ČR, za Slezskou univerzitu je spoluřešitelem prof. Marek Abramowicz a členy týmu jsou doc. Gabriel Török a dr. Karel Adámek.

Projekt je zaměřen na studium záření přicházejícího ze vzdálených zdrojů rentgenového záření – ve většině případů jde o zdroje s kompaktními objekty, jako jsou černé díry a neutronové hvězdy. Hlavním cílem je modelování spekter přicházejícího záření ze vzdálených zdrojů pomocí simulačního kódu MONK vyvinutého vědci z Astronomického ústavu AV ČR. Pomocí tohoto modelu bude možné zkoumat polarizaci přicházejícího záření, a v budoucnu také porovnat výsledky simulací s pozorováním z plánovaných kosmických misí eXTP a IXPE

Přínos skupiny ze Slezské univerzity bude spočívat zejména v modelování pozorování záření přicházejícího z rentgenových zdrojů pomocí současných a budoucích misí a zkoumání, zda bude možné různé modely chování různých zdrojů pomocí těchto misí rozlišit.