Konference RAGtime 22 běží na plné obrátky

• Jan Novotný
  • 20.10.2020
Dne 19. 10. 2020 začal na Fyzikálním stavu v Opavě dvacátý druhý ročník konference RAGtime, který letos probíhá online. Letošní účast se řadí mezi jednu z největších v historii a to s 85 účastníky z celého světa a se 40 přednáškami. Až do pátku budou probíhat online přednášky prostřednictvím platformy Zoom a následné diskuze nejen přímo ve videopřenosu, ale také v chatu.
Účastníci RAGtime konference Účastníci RAGtime konference
Online prostředí konference Online prostředí konference

Program konference se jako tradičně zaměřuje na extrémně hmotné kompaktní objekty ve vesmíru a letos je velká pozornost věnována numerickým simulacím adresních struktur v okolí těchto objektů. Celá konference je věnována řediteli Fyzikálního ústavu, procesoru Zdeňku Stuchlíkovi jako oslava jeho jubilejních 70. narozenin.

Mezi nejzajímavější příspěvky patří:

• „The effective potential in Newton's, Einstein's theories and beyond“ profesora Marka Abramowicze z Varšavy, působícího mimo jiné také na Univerzitě ve švédském Göteborgu a na Slezské Univerzitě v Opavě.
  • „Monitoring M87* in 2009-2017 with the EHT“ Macieka Wielguse z Black Hole Initiative Harvardovy Univerzity v USA.
  • „Variability in accretion flows: Comparison of numerical simulations with observations“ čerstvé absolventky doktorského studia na CAMKu ve Varšavě.
  • „Linear algebra and nonlinear diskoseismology“ Jiřího Horáka z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
  • „Global numerical simulations of geometrically thin accretion disks“ od Bhupendry Mishry z Los Alamos National Laboratory v USA.
  • „Neutron-star crusts, mountains and gravitational waves“ profesora Johna Millera z Oxfordské Univerzity v Anglii.

Více o konferenci naleznete na: ragtime.physics.cz Záznamy ze všech přednášek budou k dispozici později také online.

(Autor článku: Mgr. Debora Lančová)