Nastavení vzdáleného přístupu

Práce s placenými databázemi je možná ze všech počítačů připojených v síti SU. Pro přístup z počítačů nacházejících se mimo univerzitní síť (mimo knihovnu, univerzitu, koleje) je nutné si nastavit proxy server, nebo se přihlásit pomocí tlačítka přihlášení shibboleth (přes technologii Shibboleth nejsou dostupné všechny databáze).

Přihlášení - Shibboleth 

Pro využívání e-zdrojů prostřednictvím Shibbolethu není nutné provádět žádná speciální nastavení, ovšem přes tuto technologii nejsou zatím dostupné všechny databáze. U e-zdrojů, které podporují Shibboleth je v seznamu databází uveden odkaz "přihlášení shibboleth", který vede přímo na přihlašovací stránku. Uživatelé se autentizují zadáním svého CRO jména a hesla. Pokud jsou tyto údaje platné, je uživatel připojen na daný zdroj, se kterým může okamžitě pracovat. Ne vždy je využití přímých odkazů možné, např. pokud se přihlašujete přímo ze stránek zdroje. V takovém případě je potřeba se před přihlášením blíže identifikovat.

Přístup pomocí - proxy server

V případě přístupu pomocí tzv. proxy serveru je nutné provést příslušná nastavení v internetovém prohlížeči. Proxy server vám umožní vystupovat na internetu, jako byste byli připojeni v univerzitní sítí (vaše prohlížeče čtou data ze sítě prostřednictvím počítače (proxy serveru) umístěného na univerzitě). Výhodou je přístup ke všem databázím bez omezení. Po nastavení prohlížeče již není nutné dále nic zadávat pouze přihlašovací údaje (CRO). Postup nastavení je pro každou verzi a typ prohlížeče trošku odlišný.