• 17.03.2024
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Nový předmět o finančních inovacích FinTech

Svět financí se neustále proměňuje, a to hlavně díky technologickému pokroku v oblasti finančních technologií, známých jako FinTech. Tento pokrok zahrnuje celou řadu aspektů od umělé inteligence a analýzy velkých dat až po blockchain. Všechny inovace pomáhají zefektivnit procesy, snížit náklady a zvýšit bezpečnost finančních transakcí. Díky FinTech se po celém světě otevírá přístup k finančním službám pro širší veřejnost, což umožňuje lidem využívat moderní bankovní služby, půjčky mezi jednotlivci nebo investovat do kryptoměn. Tento vývoj nutí tradiční banky a finanční instituce, aby se přizpůsobily novým trendům a inovovaly, čímž se finanční prostředí stává otevřenějším, více zaměřeným na klienta a odolnějším vůči rizikům.
  • 19.02.2024

Soutěž pro středoškolské studenty o 15.000 Kč probíhá do 31. března 2024

Katedra financí a účetnictví každoročně pořádá celostátní soutěž pro studenty středních škol s tématikou finanční gramotnosti. Cílem soutěže je poskytnout středoškolákům příležitost zamyslet se nad problematikou řízení osobních financí, využití moderních technologií ve financích nebo finančního vzdělávání. Každý rok je úkolem studentů napsat odbornou esej na aktuální téma. Autoři tří nejlepších esejí pak získají velmi atraktivní finanční odměnu a možnost osobně se setkat a diskutovat s vysokými představiteli ČNB při slavnostním vyhlášení vítězů soutěže. Kromě ČNB je partnerem soutěže také statutární město Karviná.
  • Veronika Novotná
  • 06.02.2024

Accounting Speaker Series by the Saint Martin's University

V rámci nově navázané spolupráce s americkou School of Business, Saint Martin's University zveme všechny zájemce z řad studentů a zaměstnanců na únorové "Speaker Series" zaměřené na kariéru v účetnictví. Níže odkaz na Zoom meeting. Schůzky se konají v čase 19:00-20:00 (GMT-8), tj. 4:00-5:00 SEČ (GMT+1).
  • 30.12.2023

Partnerství mezi ČNB a OPF stvrzeno podpisem memoranda

Již dlouhodobě probíhá vzájemná spolupráce mezi naší fakultou a Českou národní bankou. Odborníci ČNB jsou pravidelnými hosty ve výuce nebo řečníky na konferencích pořádaných OPF. Dlouhou tradici má také úspěšná celostátní soutěž pro středoškolské studenty věnující se otázkám finanční gramotnosti, kterou ve spolupráci s ČNB organizuje Katedra financí a účetnictví.
  • Veronika Novotná
  • 28.12.2023

“Jsem vděčná Česku i Slezské univerzitě.” říká Tetiana Konieva

Obchodně podnikatelská fakulta (OPF) se od samotného počátku vojenské invaze Ruska na Ukrajinu intenzivně zapojuje do pomoci lidem, kteří byli válkou postiženi. Snažíme se poskytnout pomocnou ruku, a to například formou materiální pomoci, ale také se snažíme být oporou studentům a akademickým pracovníkům pocházejícím z Ukrajiny a jejich rodinám.
  • 30.10.2023
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Stříbrná a bronzové medaile Slezské univerzity pro členy katedry

V úterý 24. října byl v prostorách kostela sv. Václava v Opavě slavnostně zahájen akademický rok 2023/2024 Slezské univerzity. Součásti programu bylo předání univerzitních medailí za zásluhy. Mezi oceněnými byli i členové katedry financí a účetnictví.
  • 20.10.2023

Proběhl 19. ročník mezinárodní konference ICFB

Ve dnech 18. a 19. října 2023 se na naší fakultě uskutečníl již 19. ročník International Conference on Finance and Banking. Tato mezinárodní konference patří v regionu střední a východní Evropy k finančním konferencích s nejdelší tradicí. Jako vždy poskytuje možnost setkání akademických pracovníků a odborníků z praxe k diskuzi o různých aspektech financí a bankovnictví.
  • 28.04.2023
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Soutěž pro středoškoláky z oblasti financí popatnácté

Katedra financí a účetnictví uspořádala letos již patnáctý ročník soutěže o nejlepší esej z oblasti finanční gramotnosti pro studenty středních škol. V tomto roce soutěž tematicky navázala na problematiku kryptoměn, které byly námětem soutěže již v roce 2018 – studenti měli za úkol ve svých esejích zodpovědět na otázku „Kryptoměny – seriózní platební nástroj, nebo nejzábavnější způsob, jak přijít o peníze?“
  • 02.02.2023
  • Staženo dne 17.03.2023

Soutěž pro studenty středních škol

Katedra financí a účetnictví SU OPF ve spolupráci s Českou národní bankou a Statutárním městem Karviná pořádá již 15. ročník celostátní soutěže pro středoškolské studenty. Úkolem je zpracovat esej na odborné téma, které letos zní "Kryptoměny - seriózní platební nástroj nebo nejzábavnější způsob jak přijít o peníze?". Cílem soutěže je rozšířit povědomí středoškoláků o aktuálních ekonomických a finančních problémech a zároveň přispět k rozvoji jejich finanční a ekonomické gramotnosti. Soutěž si za dobu své existence vybudovala pozici ojedinělé a velice pozitivně vnímané akce, k čemuž napomáhá jak oficiální partnerství s Českou národní bankou, tak i velice atraktivní a mimořádné ceny. Autor vítězné práce získá 15.000 Kč, druhá nejlepší práce bude odměněna 10.000 Kč a třetí práce 5.000 Kč.
  • 31.05.2022
  • Staženo dne 31.08.2022

Čím se bude platit za 30 let?

Katedra financí a účetnictví OPF SU ve spolupráci s Českou národní bankou a statutárním městem Karviná zorganizovala již 14. ročník celostátní soutěže pro středoškolské studenty.