Šestnáctý ročník soutěže pro středoškoláky z oblasti financí

• Lenka Přečková
  • 14.05.2024
Katedra financí a účetnictví uspořádala letos již šestnáctý ročník soutěže o nejlepší esej z oblasti finanční gramotnosti pro studenty středních škol. V tomto roce soutěž tematicky reagovala na aktuální problematiku rozvoje umělé inteligence, jelikož studenti měli za úkol napsat esej na téma „Možnosti a hrozby využití umělé inteligence ve financích“.

Soutěž je dlouhodobě finančně podporována Českou národní bankou a městem Karviná. Podpora České národní banky získala od roku 2023 na významu i tím, že diplomy a finanční ocenění třem nejlepším autorům jsou předávány v Návštěvnickém centru ČNB v Praze. Letos se tak stalo za účasti proděkanky Obchodně podnikatelské fakulty Ivety Palečkové a viceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové.

Veškerá kritéria zadaná organizátory soutěže splnilo z přibližně 60 zaslaných prací 56 esejí, které postoupily do dalšího dvoukolového hodnocení. Porota, složená tradičně ze zástupců katedry financí a účetnictví, ČNB a Magistrátu města Karviné rozhodla o tom, že na prvním místě se umístil Daniel Semotan z Gymnázia PORG V Praze 8 - Libni, cenu za druhé místo si odnesl Michal Szarowski ze Středního odborného učiliště DAKOL v Petrovicích u Karviné a na třetím místě se umístil Martin Kylar z Obchodní akademie Heroldovy sady v Praze 10. Vítězné práce jsou dostupné na webových stránkách ČNB a stránkách katedry financí a účetnictví.