Zahájení výuky U3V v Karviné

• David Jančar
  • 29.09.2017

Dne 26. 9. 2017 zasedli do lavic Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné dříve narození posluchači Univerzity třetího věku. Výuka byla zahájena cyklem přednášek Kulturní cestovní ruch, který si pro seniory připravil Ing. Patrik Kajzar, Ph.D., člen Katedry cestovního ruchu a volnočasových aktivit.

Posluchače přivítala Mgr. Dagmar Sohrová, koordinátorka celoživotního vzdělávání SU OPF v Karviné. Seznámila posluchače s chystanými změnami a novinkami v akademickém roce 2017/2018. Mimo jiné to bude nabídka zcela nových vzdělávacích témat, které dosud nebyly realizovány, např. přednášky zaměřené na biologii a fyziologii člověka nebo na poezii. Dále koordinátorka vyzvala posluchače k aktivní účasti při organizaci a propagaci výuky, a to formou příspěvků (referátů) na chystanou odbornou exkurzi nebo článků do regionálních zpravodajů. Posluchačům rovněž budou nad rámec plánovaných přednášek a vzdělávacích kurzů nabízeny další zajímavé programy a akce, např. Základy počítačové grafiky a úprava fotografií a kreseb na PC, ICT v cestovním ruchu či přednáška o Arménii a Gruzii, která se bude konat již 5. 10. 2017. Plánována je rovněž beseda se zástupci Policie ČR.

Jednou ze skalních posluchaček U3V je paní Božena Augustovičová, která v těchto dnech oslavuje významné životní jubileum 85 let. Mgr. Sohrová paní Augustovičové popřála jménem všech pevné zdraví,  stálý elán a chuť do studia i aktivního života jako takového.

„Již loni jsem si říkala, že se studiem skončím, že už jsem příliš stará“ uvedla dojatá posluchačka. „Ale pořád mi to myslí a ráda se dovím ještě něco nového, tak jsem se rozhodla toho využít a budu letos pokračovat“, dodala.

Mgr. Sohrová při této příležitosti zdůraznila, že paní Augustovičová si své studijní povinnosti plní nejen vzornou účastí ve výuce (100%), ale rovněž její seminární práce napsaná na historickém psacím stroji získala v minulosti ocenění za nejlepší závěrečnou práci.

V podvečerních hodinách byly zahájeny vzdělávací jazykové kurzy. Ty se setkávají se stále větším zájmem posluchačů, kteří chtějí jazykovou vybavenost využít např. na zahraniční dovolené či v kontaktu se svými vnoučaty žijícími v zahraničí. Studijní skupiny „jazykářů“  jsou menší a vládne v nich uvolněná a dobrá nálada. Zásluhu na tom mají lektoři PhDr. Janusz Karpeta a Mgr. Martina Chylková z Katedry cestovního ruchu a volnočasových aktivit. Ti se snaží laskavým přístupem posluchače především  zbavit ostychu z mluveného projevu.

Na závěr nezbývá než popřát všem účastníkům Univerzity třetího věku v Karviné, řečeno sloganem Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné „pohodové studium v pohodovém městě“.