Zasedání Asociace děkanů ekonomických fakult

• Lenka Přečková
  • 07.10.2022
Ve dnech 6. a 7. října 2022 se na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné uskutečnilo plenární zasedání Asociace děkanů ekonomických fakult (www.dekanief.cz).

První den byla na programu jednání zejména diskuse s náměstkem ministryně pro vědu, výzkum a inovace prof. Štěpánem Jurajdou a předsedou oborové komise společenských a humanitních věd a panelu P402 Grantové agentury ČR prof. Martinem Macháčkem. Debata se týkala především různých aspektů platné metodiky hodnocení výzkumných organizací, jejích případných úprav a dopadů metodiky na fakulty ekonomického zaměření.

Důležitou součástí diskuse byly také otázky grantového financování ekonomického výzkumu, pozice ekonomického výzkumu mezi dalšími vědními oblastmi nebo míry úspěšnosti grantových žádostí v posledních letech. Druhý jednací den byl zaměřen na aktuální otázky fungování vysokých škol, zejména pak na prudký nárůst nákladů na energie a opatření, která jsou v této souvislosti na jednotlivých vysokých školách přijímána. Děkani se věnovali také otázce připravované novely vysokoškolského zákona a standardů pro doktorské studium, prohlubování spolupráce mezi ekonomickými fakultami a organizačním záležitostem fungování asociace.

Asociace děkanů ekonomických fakult je dobrovolné sdružení představitelů fakult ekonomického zaměření českých veřejných vysokých škol. V současné době asociace čítá 19 členů z řad děkanů fakult a ředitelů vysokoškolských ústavů. Zastoupeno je tak více než 80 % všech ekonomických fakult a vysokoškolských ústavů veřejných vysokých škol, čímž asociace vytváří reprezentativní organizaci, která kromě spolupráce a rozvoje může účinně hájit zájmy ekonomických fakult ve vysokoškolském i celospolečenském prostředí.