Noc vědců poprvé v Karviné

• Lenka Přečková
  • 28.09.2022
Večer posledního zářijového pátku je každoročně vyhrazen bližšímu seznámení laické veřejnosti se světem vědy a vědců, a to prostřednictvím tzv. „Noci vědců“.

Noc vědců vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise. V loňském roce se do této aktivity zapojilo přes dvacet univerzit a čtyřicet dalších vědeckých institucí. Letošní ročník na téma „Všemi smysly“ se uskuteční v pátek 30. září od 17:00 hodin.

A právě na tento den se rozhodla Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity připravit poprvé samostatný program pro všechny milovníky vědy a poznání v Karviné. Ve svém areálu Na Vyhlídce návštěvníkům nabídne zajímavé přednášky a zážitky v podobě molekulární gastronomie, sebepoznání v psychologii, vnímání pohybu, uvědomění si, jak na naše smysly působí marketingové aktivity firem i poznání, jak naše smysly využít třeba jako ochranu před falešnými bankovkami. Všechny nabízené programové body jsou vhodné i pro děti a přístupné hendikepovaným osobám.

Snažili jsme se vytvořit zajímavý program, který by zaujal všechny, kterým tajemství vědy imponuje, a to bez rozdílu věku. Věříme, že historicky první ročník Noci vědců, který se v Karviné uskuteční přiláká spoustu zdejších malých i velkých milovníků vědy. Chceme široké veřejnosti ukázat, že i věda může být nejen velmi zajímavá, ale také zábavná. Jsme přesvědčeni, že mimo programu samotného, mnohé z účastníků zaujmou prostory univerzitní knihovny či specializovaných učeben, ve kterých bude akce probíhat.

Podrobný program letošní noci vědců je dostupný na webu www.nocvedcu.cz.

Doprovodný program:

• Střední průmyslová škola Karviná - Roboti mezi námi
  • Univerzitní knihovna - Knihy dříve a dnes

Akce je určena pro děti i dospělé. Vstup na akci je ZDARMA.

Kde nás najdete?

Areal vysokoškolské koleje Na Vyhlídce

Na Vyhlídce 1079/1, 735 06 Karviná-Nové Město

Parkování zdarma je k dispozici před areálem vysokoškolských kolejí Na Vyhlídce, nebo u Sportovní haly Gymnázia Karviná.

Přednášky, které během večera uvidíte

Marketing všemi smysly

Čas přednášky: 18:40, 19:30

Přednáška, vás seznámí s tím, jak dokáží firmy manipulovat s vašimi smysly tak, aby si získaly vaši pozornost a přesvědčily vás k nákupu. Na konkrétních příkladech uvidíte fungování marketingových triků a objevíte zajímavosti ze světa reklamy. Spolehněte se, že po přednášce už si na vás žádný marketingový filuta jen tak nepřijde.

Jak poznat tu pravou? Bankovky všemi smysly

Čas přednášky: 17:50, 20:20

Bankovky nás doprovázejí v každodenním životě po staletí a zřejmě ještě dlouho nás doprovázet budou, i přes v současné době populární teorie o vzniku bezhotovostní společnosti. A stejně dlouho jako existují bankovky, existuje i snaha napodobit je a získat tak jejich hodnotu, aniž by bylo nutné pořídit si je oficiální cestou. Tomu se pochopitelně instituce, které bankovky emitují snaží zabránit. Od samého počátku je jejich výroba doprovázena snahou vyrobit je tak, aby padělatelé neměli jednoduchou práci – v průběhu výroby jsou bankovky opatřeny tzv. ochrannými prvky. Současně se stát, v jehož zájmu je, aby na jeho území obíhaly pouze pravé peníze, snaží ochránit jejich oběh legislativními kroky. Co ale může dělat obyčejný člověk, aby nepoužíval falešné bankovky, které se k němu mohou dostat a nedostal se tak i do konfliktu se zákonem? Musí použít smysly, kterými byl obdařen při narození a rozum, který mu umožňuje jeho smysly používat.

Sebepoznání v psychologii

Čas přednášky: 17:00, 20:20

Přednáška vás provede základy psychologie. Ukážeme si konkrétní příklady využití psychologie v praxi. Budeme se věnovat gestalt psychologii neboli tvarové psychologii. Prostřednictvím sady obrázků si ověříte své rozlišovací zrakové schopnosti nebo paměť. Jste introvert nebo extrovert, cholerik, flegmatik, melancholik? Provedeme vás testem osobnosti a hned budete vědět proč děláte věci tak, jak je děláte. Chybět nebude test emoční inteligence a mnoho dalších zajímavostí ze světa psychologie. Pro děti bude připraven kreativní koutek

Nové trendy v gastronomii všemi smysly

Čas přednášky: 17:50, 18:40

Jídlo a pití je nezbytností pro život člověka. Od začátku lidstva nejvíce ovlivňovalo lidská společenství, má svůj hlubší význam – společenský, pečující, přátelský i spirituální. Při jeho přípravě i konzumaci zapojujeme všechny naše smysly. Ukážeme si, jaký má význam molekulární gastronomie a molekulární mixologie v moderním stylu života a jaký může poskytnout smyslový zážitek. Ochutnáte pokrm připravený zajímavou technologií molekulární gastronomie a připravíme pro vás molekulární nápoj nezvyklé konsistence. Ukázka bude doplněna chutnými finger foody ze superpotravin. Dozvíte se o jejich významu v současné a budoucí výživě lidí a jak je zařadit do svého jídelníčku, pro vaše zdraví, lepší výživovou kondici a racionální stravování. Zjistíte, že gastronomie je nejenom umění, ale také věda.

Vnímání pohybu všemi smysly

Čas přednášky: 17:00, 19:30

Pohyb je nedílnou součástí života člověka. Jeho kvalita je dána vlastnostmi posturálního systému člověka ale také kvalitou smyslového vnímání. Přesto, že se to nezdá se na řízení pohybu těla a jeho segmentů v prostoru podílí daleko více smyslů, než se nám zdá. Ukážeme si, jak omezení smyslového vnímání náš pohyb ovlivní, ale také jak cíleným smyslovým vnímáním jej můžeme zlepšit. Ukážeme si, že na řízení pohybu se podílí nejen zrak, sluch ale především vestibulární aparát, propriorecepce a hmat. Že nevíte, co to je. Nevadí právě proto jste přišli na noc vědců.

Kde nás najdete?

Areal vysokoškolské koleje Na Vyhlídce