Akademická pracovnice Tetiana Konieva z Ukrajiny bude působit na OPF

• Lenka Přečková
  • 03.05.2022
Obchodně podnikatelská fakulta se hned na začátku války na Ukrajině rozhodla pomoci také ukrajinským akademickým pracovníkům.

Na mezinárodní portál www.scienceforukraine.eu byla umístěna nabídka na pozici hostujícího akademického pracovníka se zaměřením na ekonomii, podnikání, management, finance případně další příbuzné obory. Nabídka fakulty se setkala se značným zájmem a po posouzení zaslaných materiálů a telefonických rozhovorech byla vybrána Dr. Tetiana Konieva, která do Karviné přicestovala 1. května z válkou postiženého města Mykolajiv. Dr. Tetiana Konieva působí jako docentka na Černomořské národní univerzitě Petra Mohyly a ve své pedagogické a výzkumné činnosti se zaměřuje zejména na finance podniku. Na OPF se tak zapojí do práce katedry financí a účetnictví, stane se součástí výzkumného týmu zaměřeného na finanční management a v zimním semestru bude vyučovat finanční předměty v angličtině. Realizovány budou i speciální přednášky o Ukrajině a ukrajinské ekonomice pro naše studenty. Dr. Tetiana Konieva bude mít na OPF vynikající podmínky pro pokračování svých akademických aktivit, které byla v důsledku války nucena přerušit. Kromě Tetiany je fakulta v kontaktu i s dalšími akademickými pracovníky z Ukrajiny a pevně věříme, že i pro ně najdeme možnosti pro navázání konkrétní spolupráce.

Obchodně podnikatelská fakulta se od počátku ruské invaze na Ukrajinu aktivně zapojila do pomoci lidem prchajícím před válkou či postiženým válečným konfliktem. Na kolejích je vyhrazeno 110 míst pro ukrajinské uprchlíky a ubytování jim fakulta poskytuje nepřetržitě od prvních březnových dní. Kromě materiálních a finančních sbírek mezi studenty a zaměstnanci fakulta zajistila také jazykové kurzy češtiny a pomáhá se začleňováním uprchlíků do běžného života. Speciální pomoc nabízíme také ukrajinským studentům, kteří hledají vhodnou univerzitu pro pokračování nedokončeného studia na Ukrajině. Bližší informace o tom, jak OPF pomáhá, lze najít na webové stránce https://www.slu.cz/opf/cz/ukrajina