Erasmus Days 2021

• Lenka Přečková
  • 26.10.2021
Ve dnech 14. a 15. října se OPéeFka již potřetí zapojila do celosvětových oslav největšího mezinárodního vzdělávacího programu Erasmus+.

Autor: Veronika Maťková, Veronika Novotná - Oddělení zahraničních styků

Ptáte se, co je smyslem Erasmus Days? Cílem těchto oslav je zviditelnit aktivity a projekty realizované v rámci programu Erasmus+ a informovat veřejnost o jeho možnostech a pozitivním přínosu. Do pátého ročníku oslav se zapojilo 67 zemí. Po celém světe bylo realizováno skoro 5 700 akcí. Jen v České republice proběhlo během třídenních Erasmus Days ve dnech 14. - 16. října více jak 100 akcí. Přehled všech událostí naleznete na www.erasmusdays.eu.
Srdcem programu Erasmus+ jsou výjezdy do zahraničí a mezinárodní spolupráce. Do vzdělávání program přináší inovace a podporuje rozvoj dovedností. Slezská univerzita je v rámci programu zapojena do dvou klíčových akcí – Mobility jednotlivců (KA1) a Partnerství pro spolupráci (KA2). Mezi priority nového programového období Erasmus+ 2021–2027 patří inkluze a diverzita, udržitelnost, digitalizace a participace – podpora aktivního občanství, účast na demokracii a posilování evropské identity.

Erasmus info stánek umístěn ve foyer hlavní budovy OPF Erasmus info stánek umístěn ve foyer hlavní budovy OPF
Za propagační předměty děkujeme Domu zahraniční spolupráce Za propagační předměty děkujeme Domu zahraniční spolupráce
Oddělení zahraničních styků si pro zájemce o výjezdy do zahraničí z řad studentů připravilo bohatý dvoudenní program a info stánek ve foyer s aktuální nabídkou zahraničních mobilit. Ve čtvrtek 14. 10. se na OPF uskutečnil workshop k výjezdům do zahraničí.  Studenti se seznámili s obecnými podmínkami výjezdů a novinkami programu Erasmus+, mezi něž patří např. Green Erasmus, tj. podpora ekologicky šetrného cestování. O svých zkušenostech z pobytů hovořili absolventi programu vč. těch zahraničních, kteří popovídali o své zemi a domovské univerzitě. Zahraniční studenti si navíc pro návštěvníky připravili drobné občerstvení. Studenti tak mohli ochutnat např. pravé turecké pismaniye. O dalších možnostech výjezdů mládeže do zahraničí v rámci programu Erasmus+ a Evropského sboru solidarity pohovořil náš host – Petr Kantor z Domu zahraniční spolupráce.

Workshop Vyjeď na Erasmus Workshop Vyjeď na Erasmus
Přednáška Petra Kantora o krátkodobých výjezdech do zahraničí Přednáška Petra Kantora o krátkodobých výjezdech do zahraničí
I vzhledem k výše zmíněným prioritám programu jsme se na OPF rozhodli letošní Erasmus Days obohatit i o dobrovolnické aktivity. V pátek jsme spolu s panem Kantorem a zahraničními studenty zavítali do Janíkova sedla u Kopřivnice. Cílem výletu byla příprava zásob dřeva na zimu a úklid okolo místní hájenky, která se nachází v chráněné přírodní oblasti NATURA 2000.

Součástí letošních oslav bylo i dobrovolnictví v přírodě Součástí letošních oslav bylo i dobrovolnictví v přírodě
Hájenku v Janíkově sedle spravuje dobrovolné sdružení RADAMOK Hájenku v Janíkově sedle spravuje dobrovolné sdružení RADAMOK
Zajímá tě, jaké zahraniční studenty můžeš potkat u nás na fakultě a co pro ně Erasmus znamená? Koukni na krátké video, které v rámci Erasmus Days vzniklo.
Za spolupráci při organizaci akce bychom závěrem rádi poděkovali Petru Kantorovi a organizaci Eurodesk Moravskoslezský kraj.
Příští oslavy Erasmus Days se uskuteční ve dnech 12. - 14. října 2022. Tak zase za rok na viděnou!

Zdroje: Webový portál Domu zahraniční spolupráce [online] [vid. 24. října 2021]. Dostupné z: https://www.dzs.cz/program/erasmus; Webový portál Erasmus Days [online] [vid. 24. října 2021]. Dostupné z: https://www.erasmusdays.eu/