“Pandemické” Velikonoce se zahraničními studenty

• Dagmar Labudková
  • 18.04.2021
S Velikonocemi se zahraniční studenti seznamovali opět virtuálně.
České Velikonoce byly letos opět jiné. Setkávání bylo omezeno na 2 osoby nebo členy společné domácnosti. Nezbylo nám tak nic jiného, než se s našimi zahraničními studenty a jejich “badíky” potkat na hromadné online akci. Pro studenty byl připraven zábavný program a nechybělo ani barvení vajíček.

Společné setkání se uskutečnilo na Zelený čtvrtek, který v tomto roce vyšel na apríla. Studenti se formou krátké prezentace dozvěděli, že Velikonoce jsou v kalendáři pohyblivým svátkem. V západní křesťanské tradici neděle Zmrtvýchvstání připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti, tedy na měsíc březen nebo duben. Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků. Vedle toho jsou také obdobím lidových tradic pohanského původu, spojených s vítáním jara a procitnutí ze zimního spánku. Věděli jste, že na Zelený čtvrtek se při liturgii naposledy rozezní kostelní zvony a varhany, které utichají až do Velké noci? Na místo zvonů nastupují různé řehtačky, klapačky a trakaře.

Na závěr prezentace jsme si pro studenty připravili Kahoot! kvíz. Největším znalcem Velikonoc z řad zahraničních studentů se stal náš indický student 1. ročníku Ayub, který bodoval už v kvízu během Online Welcome Days. Jeho úsilí a snaha byla oceněna dárečkem v podobě fakultního trička. Následně jsme se všichni pustili do foukání vajíček a jejich dekorování. Své první kraslice si vytvořili studenti z Turecka, Číny a Indie.  Přírodní technika barvení vajec “natvrdo” pomocí červené cibule, rostlin, sádla a punčochy byla pro zahraniční studenty výzvou. Většina z nich tak raději zůstala u dekorování vajíček foukaných. Věříme, že si studenti z letošních Velikonoc odnesli nejenom zajímavé poznatky a vlastní výrobky, ale také hezké vzpomínky, na které budou vzpomínat i díky vzniklým fotografiím.