Erasmus Days 2020

• Lenka Přečková
  • 02.11.2020
15., 16. a 17. října 2020: Tři dny oslav programu Erasmus+ v Evropě i zámoří během #ErasmusDays.

Cílem oslav Erasmus Days je zviditelnit projekty realizované v rámci programu Erasmus+ a informovat veřejnost o jejich přínosech. Zvlášť letos vzhledem k celosvětové situaci kvůli pandemii COVID-19 je důležité připomínat význam spolupráce, partnerství a solidarity, kterou mezinárodní programy podporují a přinášejí.

Za vznikem Erasmus Days stála v roce 2017 francouzská národní agentura, která akci pořádala u příležitosti oslav 30. výročí vzniku programu Erasmus. Prvního ročníku se zúčastnilo celkem 11 zemí. O rok později se zapojilo už bezmála 40 zemí. Do druhého ročníku se poprvé zapojuje také Česká republika. V minulém roce se uskutečnilo 3 995 akcí v 53 zemích a Česká republika patřila se 135 akcemi k nejaktivnějším.[1] Letošní 4. ročník akce byl zase o něco úspěšnější. I přes nepříznivý vývoj koronavirové pandemie bylo uspořádáno přes 5000 akcí po celém světě.[2] Mnoho organizátorů bylo letos nuceno svoji akci přesunout do online prostoru. Konaly se webináře, workshopy, live sessions, podcasty, online soutěže, koncerty, výstavy či ukázky inovativní výuky. Všechny realizované akce jsou zachyceny na interaktivní mapě na stránkách www.erasmusdays.eu.

Na OPF se Erasmus Day slavil ve čtvrtek 15. října. Zájemci o studentské mobility měli možnost zúčastnit se online workshopu „Vyjeď na Erasmus!“, který byl nabitý informacemi o podmínkách zahraničních studijních pobytů a praxí a příležitostech, které Erasmus+ nabízí. Ku příležitosti oslav byly zdokumentovány také dva studentské rozhovory. Studenti OPF Tomáš, Matěj a Dan se rozpovídali o svých zážitcích a zkušenostech ze studijního pobytu ve španělské Cartageně během koronavirové pandemie. Morgane, Maksim, Baran a Christos, Erasmus+ studenti z Francie, Litvy, Turecka a Řecka popovídali o studentském životě na svých domovských univerzitách. Obě videa jsou ke zhlédnutí na Youtube kanálu OPF.

[1] Dům zahraniční spolupráce, 2020. Erasmus Days. Dostupné z: https://www.naerasmusplus.cz/file/5589/infobrozura_erasmusdays.pdf

[2] Webový portál Erasmus Days [online] [vid. 1. listopadu 2020]. Dostupné z: https://www.erasmusdays.eu/