Prohlubujeme spolupráci v Číně

• Dagmar Labudková
  • 31.10.2019
V rámci mezinárodních aktivit SU OPF se ve dnech 19. - 25. října 2019 zástupci fakulty prorektor doc. Gongol, proděkan doc. Šperka a referentka oddělení zahraničních styků Bc. Novotná vypravili na pečlivě plánované turné po Číně, konkrétně na návštěvu 2 čínských univerzit ve 2 městech. Pracovní cesta navazovala na předchozí návštěvy čínských univerzit v roce 2018, návštěvy čínských delegací v Karviné v srpnu 2019 a příjezd historicky první skupiny 45 studentů ze Shanxi University of Finance and Economics (SXUFE) na karvinskou fakultu v zimním semestru 2019/2020.

Náplní pracovních jednání byly vzájemné exchange a visiting mobility studentů, double-degree bakalářský program Economics and management, vyučovaný v angličtině, vzájemné dlouhodobé pobyty vyučujících a vědeckovýzkumná spolupráce. První zastávka byla na severozápadě Číny v provincii Gansu a jeho hlavního města Lanzhou. Lanzhou s 3,5 milionem obyvatel je jedním z největších měst na severu Číny a jeho dominantou je Žlutá řeka s ocelovým mostem a pagodou nad řekou. Město se nachází na historické Hedvábní stezce a je známe svým těžkým a petrochemickým průmyslem. Aktuálně zde probíhá masivní výstavba a příliv obyvatel z jiných částí Číny, a proto se lokální vláda rozhodla postavit nové části města „Nové Lanzhou“ pro několik dalších milionů obyvatel v blízkosti mezinárodního letiště cca 1 hodinu autem z centra města. Samotné město se nachází na okraji pouště Gobi a teploty se pohybují od -5 stupňů Celsia v zimě po 22 v létě. Lanzhou University of Finance and Economics (LUFE) má přibližně 25.000 studentů, kteří studují na 17 ekonomicky orientovaných fakultách. Silnou stránkou LUFE jsou studijní programy ve statistice, financích a účetnictví. Během 1-denní návštěvy se česká delegace setkala s prorektorem Hu Kai a děkany 2 fakult - School of International Economics and Trade a School of Business Management. Na závěr návštěvy doc. Šperka prezentoval SU OPF a možnosti studia na naší fakultě 300 přítomným čínským studentům. V ZS 2019/20 očekáváme příjezd prvních exchange a degree studentů z LUFE v Karviné. Za zmínku stojí, že v aktuálním semestru vyučuje na výše uvedených fakultách naše kolegyně dr. Majerová z KEVS, které se výukový pobyt nesmírně líbí.

Druhou zastávkou bylo středně veliké město Taiyuan se 4,5 miliony obyvatel v provincii Shanxi. Město se nachází po proudu Žluté řeky, i když ta neprochází jeho centrem. Provincie Shanxi má hluboké historické kořeny, které se datují až do roku 497 p. n. l. a v nedalekém chrámovém parku Jinsi naleznete lotosové stromy 3000 let staré. Shanxi byla domovem vícero čínských vládnoucích dynastií. Taiyuan se proto nazývá Dračí město. Průměrné teploty se pohybují od -11 stupňů Celsia v zimě po 30 v létě. Naše partnerská univerzita SXUFE sídlí ve městě Taiyuan a má téměř 30.000 studentů a 22 ekonomicky orientovaných fakult. Nejsilnějšími studijními programy jsou ekonomie, management a finance. Na univerzitě se naše delegace setkala s naši vyučující dr. Zapletalovou z KPEM, která v ZS vyučuje na School of International Trade. SXUFE označilo SU OPF za nejdůležitějšího zahraničního partnera a během 3 dnů se naši zástupci setkali s rektorem, prorektory a 22 děkany všech fakult. V ZS 2019/20 evidujeme 45 exchange a visiting studentů ze SXUFE a další skupina se chystá na LS. V listopadu a prosinci očekáváme také příjezd 2 hostujících vyučujících z Taiyuanu.

Čína bezesporu patří z našeho pohledu mezi exotické krajiny s úplně jinou kulturou, na kterou jsme zvyklí v Evropě. Pro studenty jsou kampusy vlastním světem s kolejemi, restauracemi, prádelnami a volnočasovými zařízeními, kde tráví většinu svého studentského života. Číňani téměř vůbec nepoužívají hotovost. Pro placení využívají mobilní telefony, přičemž platí pomocí čínských sociálních sítí např. QQ, WeChat nebo Ali Pay. Internet a mnohé naše služby jako např. Google, Facebook, Instagram, Viber, Whatsapp, atd. jsou blokované. Jejich kuchyň se od snídaně, oběda k večeři neliší a je výhradně postavena na zelenině a mase (populární jsou kuřecí pařáty a pálivé koření). Hojně využívané jsou tzv. „hot-poty“, kdy si každý host v restauraci vaří sám podle vlastního výběru ingrediencí. Evropan by mohl postrádat chléb, čokoládu nebo kávu. V běžných obchodech tyto komodity nemají. Toalety nejsou vybaveny klasickým zařízením a je nutné se naučit zvláštní techniku jejich využití. V Číně je horší kvalita ovzduší, ale dopravní infrastruktura je výborná. Technické vymoženosti v autech a na veřejnosti je vidět všude. Ve městech jsou na každém kroku mrakodrapy.

Čínské univerzity projevili mimořádný zájem o všechny výše zmíněné oblasti spolupráce a navrhly je prohloubit o 1-měsíční studijní pobyty a o double-degree program v navazujícím stupni v oboru Business Economics and Management. Kdyby Vás zajímalo naše první turné po Číně v roku 2018, otevřete si náš OPF časopis s číslem 2018/02 (https://www.slu.cz/opf/cz/casopisodeninafakulte). V rámci reciprocity bude možné od ZS 2020/21 vyjet na studijní pobyty i pro naše studenty. Všichni zájemci, sledujte informace na stránkách OZS a neváhejte se zapojit do rozhovoru s našimi čínskými studenty, které naleznete na fakultě každý den. Vyplatí se vyjet do Číny? Rozhodně!

Roman Šperka, proděkan pro zahraniční styky