Návštěva čínské delegace na fakultě

• Veronika Novotná
  • 26.08.2019
V pondělí 26. srpna navštívila naši Obchodně podnikatelskou fakultu v Karviné čínská delegace ze Shanxi University of Finance and Economics (SXUFE), která je od roku 2018 naší partnerskou univerzitou. V delegaci byl zastoupen rektor SXUFE pan Chang Naijun a děkani 4 fakult. Delegaci na půdě fakulty přivítal doc. Tuleja, rektor Slezské univerzity v Opavě, prof. Stavárek, děkan naší fakulty, doc. Šperka, proděkan pro zahraniční styky a doc. Tvrdoň, proděkan pro vědu a výzkum.

Tato oficiální návštěva je pokračováním spolupráce mezi SXUFE a SU, která byla uzavřena při návštěvě naší delegace v Číně v roce 2018. Prvním praktickým výsledkem společného úsilí bylo hostování dvou vyučujících na Katedře financí a účetnictví v první polovině letošního roku. V září očekáváme příjezd první skupiny čínských studentů, kteří budou na naší fakultě studovat v rámci našeho Exchange programu 1 nebo 2 semestry. Od září do prosince budou naši odborní asistenti vyučovat studenty na SXUFE v Číně.

SXUFE se nachází ve městě Taiyuan (5 mil. obyvatel) v provincii Shanxi v Číně. Taiyuan má hluboké historické kořeny, které se datují již od roku 497 p.n.l. a byl sídlem více čínských dynastií. Nazývá se i Dračím městem. Průměrné teploty se zde pohybují od -11oC v zimě po 30oC v létě a leží na Žluté řece. Univerzita má 30 tis. studentů na 24 fakultách.

V rámci strategických aktivit byla na pondělním jednání podepsaná smlouva o spolupráci v oblastech výměnných pobytů studentů, studia čínských studentů v našem navazujícím oboru Business Economics and management, přípravy double-degree bakalářského programu Economics and management v anglickém jazyce, učitelských mobilit a vědecko-výzkumné spolupráce. V rámci dalšího upřesnění těchto aktivit vyjedou zástupci fakulty na návštěvu SXUFE v říjnu 2019. Těšíme se na spoustu studijních a profesních příležitostí, které tato spolupráce přinese studentům i pedagogům naší fakulty.