Poznávat krásy Valašska vyrazili naši posluchači U3V

• Dagmar Labudková
  • 20.05.2019
Pro naše posluchače U3V chystáme každoročně řadu zajímavých akcí. Mezi ty nejoblíbenější patří bezesporu každoroční exkurze. V tomto semestru vyrazili poznávat krásy Valašska.

Ani nepříznivé počasí neodradilo posluchače Univerzity třetího věku Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné od účasti na tradiční exkurzi. Tentokrát se účastníci vydali do Rožnova pod Radhoštěm.

V první části exkurze navštívili účastníci Valašské muzeum v přírodě (někdy také Skanzen), které bylo založeno v roce 1925 sourozenci Jaroňkovými a je nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě. Jeho rysem je cílevědomé úsilí o oživení zapomenutých tradičních technik, lidového umění a obyčejů i o rekonstrukci společenského života, obchodu i zábavy našich předků. Během dopoledne měli posluchači možnost navštívit 3 areály muzea.Ve Valašské dědině byly k vidění hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna, bylo možno nahlédnout do hamru, lisovny, soukenické valchy či pily, kde všechna zařízení pohání voda a jsou plně funkční.V Dřevěném městečku účastníky exkurze zaujala např. otevřené expozice poštovního úřadu.

V Mlýnské dolině, která sdružuje funkční technické stavby převážně na vodní pohon (valcha, mlýn, pila, lisovna oleje, hamr), byla zájemcům k dispozici výstava zaměřená na  různé formy dopravních prostředků, které se využívaly v zemědělství, lesnictví, obchodní činnosti, dopravě osob a v rámci dalších živností a řemesel. A v duchu vyhlášené soudržnosti celého kolektivu posluchačů U3V na SU OPF nechybělo na závěr první části exkurze příjemné posezení v kavárně o dobré slivovičky, medoviny, kávy, doplněné o ochutnávku výborných tradičních frgálů.

Poté se celá skupina odebrala na nedaleký stylový Ranč Bučiska, kdy byla uvítána excelentní kyselicí s domácím chlebem.Ranč Bučiska je známý především rozsáhlým jezdeckým areálem a  stájemi, kde jsou k vidění koníci různých plemen určení převážně pro westernové ježdění. Pro karvinské seniory byla připravena prohlídka stájí s odborným výkladem  tom, jaký režim koně mají, jakým disciplínám se věnují a o všem, co obnáší správné starání se o tyto vzácné koně.  Všichni si mohli koně zblízka prohlédnout a s opatrností i  pohladit. Tento zážitek byl pro mnohé výjimečný až dojemný.  Například část vyprávění o tom, jak koně pomáhají v rámci hippoterapie v léčení těžce nemocných dětí, jak jsou na člověka navázány a s člověkem propojeny.