• 09.10.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Na dno poznání vědy jsme nedohlédli, ale Noc vědců se vydařila

Jako mnozí jiní Opavané (bylo jich víc, než jsme čekali) jsme se v pátek 6. října zvídavě vydali na Noc vědců. Protentokrát jsme se věnovali přírodním vědám. Menu? Předkrm v podobě „Tajemství“, hlavním chodem byla návštěva Fyzikálního ústavu a třešničkou na dortu právě otevřená vyhlídková terasa nad ním v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity na Bezručově nám. 13. Byl to, věru, jídelníček velice vydatný.
  • 03.10.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Poodhalit téma Noci vědců? Ne, je to přece Tajemství!

Když Prodaná nevěsta dala Hubičku Daliborovi u Čertovy stěny za Braniborů v Čechách a při vládě Libuše, dozvěděly se to Dvě vdovy, a přece se to utajilo v průběhu letošního Dne vědců jako Tajemství. „Ale hrát na Violu nebudeme,“ říkají bratři Blaschkeovi ze Slezské univerzity v Opavě, aktivní účastníci ve trojroli podvečerního pátečního setkání v Brain Fitness, kteří si vypůjčili pojmy ze Smetanových oper.
  • 26.09.2023

Brain Fitness se už brzy objeví také v Háji ve Slezsku

Už nejednou jsme napsali, že o náplň Brain Fitness Matematického ústavu v Opavě na Beethovenově ulici se starají mladí úspěšní pracovníci Matematického i Fyzikálního ústavu Slezské univerzity. Mezi ně patří astrofyzik RNDr. Martin Blaschke, Ph.D., který už má jisté zkušenosti s náročnou disciplínou, tedy popularizací vědy. Jeho přednášky v Brain Fitness sklidily vždy značný ohlas.
  • 23.09.2023

Na Matematický ústav přichází Katarína Petrlová vždy s radostí

Když se dvě téměř nerozlučné spolužačky Kataríny, čerstvé absolventky Žilinské univerzity, Fakulty bezpečnostního inženýrství, přijeli podívat na zkoušku na Opavu jako na možné působiště, psal se rok 2009.
  • Lenka Kendeová
  • 21.09.2023

V rámci letošní Noci vědců nabízíme novinku – Hospodský kvíz!

Máte rádi kvízy? A znáte ty „hospodské“? Pokud ano, pak možná víte, že se jako každý rok i letos naše univerzita připojuje k celostátní aktivitě Noc vědců. A letos poprvé, ještě před samotným svátkem vědy, se můžete zúčastnit speciálního Hospodského kvízu, který odkryje několik tajemství vědy už 2. října 2023 od 19:00, a to jak v Opavě, tak i v Karviné!
  • Aleš Ryšavý
  • 15.09.2023
  • Staženo dne 19.09.2023

18. 9. 2023 bude referát pro studijní záležitostil MÚ uzavřen

Dne 18. září 2023 bude referát pro studijní záležitosti MÚ uzavřen. Děkujeme za pochopení.
  • 15.09.2023

Práce na Matematickém ústavu je pro doc. Hynka Barana vysněnou

Možná to zařídil dobrý aztécký bůh Quetzalcoatl! Po vsetínské maturitě přišel Hynek Baran na počátku devadesátých let minulého století do Opavy na Filozoficko-přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity, z níž už za rok vznikla Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity.
  • 12.09.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Kurz usnadňuje mladým adeptům vstup na vysokou školu

Kdo by myslel, že se na Matematickém ústavu (MÚ) Slezské univerzity v Opavě nic na začátku září neděje, tedy ještě před zahájením semestru, mýlil by se. Naopak ti, kdo se rozhodli věnovat matematice na příští roky na vysoké škole, dostali příležitost k absolvování Kurzu středoškolské matematiky, který se koná od 11. do 14. září. Vede jej zkušená odborná asistentka MÚ v oboru didaktiky PaedDr. Libuše Hozová. Kurz je navíc bezplatný. Dr. L. Hozová se takové výuky jako lektorka účastní už od roku 2008.
  • 08.09.2023

S mnoha příznivci se „Velký Martin“ setkal nyní v Brně

K příležitosti 100. narozenin prof. Martina Černohorského, prvního rektora Slezské univerzity v Opavě, uspořádaly 7. září Jednota českých matematiků a fyziků a Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity seminář na jubilantovu počest.
  • 06.09.2023

Stoletý Martin Černohorský bude žít s naší univerzitou navěky

Bylo to opravdu krásné setkání, když přišel za potlesku účastníků stoletý Martin Černohorský, první rektor Slezské univerzity v Opavě, před aulu v budově rektorátu Na Rybníčku. Mnozí nemohli zatlačit slzy radosti a štěstí.