• 09.02.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Ženy-vědkyně z Matematického ústavu tu nejsou jen do počtu

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě (MDŽD ve vědě) je asi trochu méně rozšířený svátek než obvyklý Mezinárodní den žen či Den matek, ale je důležité, že ho Valné shromáždění Organizace spojených národů v prosinci 2015 vyhlásilo. Má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumu.
  • 05.02.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Má Matematický ústav v Opavě duši?

Než jsme se poznali, proběhlo slavnostní zasedání vědeckých rad a akademických senátů, při němž Slezská univerzita v Opavě předala v roce 2001 vůbec první čestné doktoráty. Připomínám, že významným matematikům.
  • 02.02.2024

SUper vědět: stále jsou tu pro vás naše Matematická a Fyzikální pohotovost

Dobře se naučit matematiku a fyziku může být pro mnohé středoškoláky výzvou, kterou by bylo nespravedlivé podceňovat. Naše univerzita se s tímto problémem vypořádává inovativním způsobem. Pro všechny středoškoláky, a případně i žáky vyšších ročníků základních škol, provozuje v Opavě program Matematické a Fyzikální pohotovosti. Tato jedinečná služba poskytuje prostor pro rychlé konzultace s našimi vysokoškolskými studenty, kteří jsou připraveni pomoci svým mladším kolegům překonat krátkodobé problémy v chápání učiva.
  • Karin Martínková
  • 25.01.2024

Suchej únor: Sušíme i letos, sušíme ale s rektorem?

Uslyšíte-li v těchto dnech sousloví „Suchej únor“, pravděpodobně nepůjde o meteorologický termín. Tento výraz se v posledních letech totiž stává stále populárnějším v oblasti osobního rozvoje a zdraví. Suchej únor představuje měsíc, během kterého se lidé zcela dobrovolně zříkají konzumace alkoholu. Iniciativa Suchej únor pak má za cíl podpořit fyzické i duševní zdraví, zlepšit spánek a nabídnout čas pro reflexi nad vlastními návyky. A naše univerzita se s přáním motivovat ke zdravějšímu životnímu stylu své studenty, absolventy i zaměstnance připojuje již 4. rokem!
  • 23.01.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Matematické pátky jsou významnou aktivivitou Matematického ústavu

I třetí lednový pátek se Matematický ústav v Opavě prezentoval tradičním odborným setkáním. Vždyť si středoškolští studenti - matematikové a fyzikové - zvykli, že na Slezskou univerzitu přicházejí k novému poznání pravidelně. Ano, Matematicko-fyzikální pátky nabízejí témata, která přitahují.
  • 20.01.2024

Kdo se přihlásí na Matematický ústav v Opavě, neprohloupí - 1

Nad čím uvažují ti, kdo přemýšlí o studiu na Matematickém ústavu (MÚ) v Opavě? Těch otázek na dnech otevřených dveří nebo při besedách na středních školách nejen před prvním kolem přijímacího řízení je víc. Co vůbec profese matematika obnáší? Jak vypadá studium vysokoškolské matematiky? A jak se může absolvent uplatnit v praxi? Zkusíme postupně odpovědět.
  • Aleš Ryšavý
  • 05.01.2024
  • Staženo dne 12.02.2024

Zápis předmětů do LS ak. roku 2023/24 proběhne 29. 1. – 9. 2. 2024

Rozhodnutí ředitele č. 1/2024 - Zápis předmětů do letního semestru akademického roku 2023/2024 pro studenty bakalářských a navazujících magisterských studijních programů Matematika
  • 26.12.2023

Matematický ústav vstupuje do jubilejního roku – 2

Úvod druhého textu, kterým se připomíná, že Matematický ústav (MÚ) vstupuje do jubilejního roku (1999-2024), patří právem pražskému rodákovi prof. RNDr. Miroslavu Englišovi, DrSc. Není totiž obvyklé, že osobnost takového formátu by odešla z největšího centra do dosti vzdáleného a často svízelně dostupného regionu.
  • Lenka Kendeová
  • 21.12.2023

Vyjádření rektora naší univerzity k dění na FF UK

Vyjadřuji svou hlubokou soustrast s aktuálním tragickým děním na FF UK. Ve chvíli, kdy jsme již všichni podvědomě naladěni na pokoj, radost a lásku, nás zasáhlo zlo. Moje myšlenky směřují k těm, kteří ztratili svůj život a k těm, kteří přišli o své milované. V srdci jsem s těmi, kteří v tuto chvíli bojují o život v nemocnicích. Za celou komunitu naší univerzity vyjadřuji zármutek nad tímto činem, který navždy ovlivnil osud mnoha lidí i celé naší společnosti. Tomáš Gongol, rektor SU
  • 19.12.2023

Jubileum MÚ v Opavě – desátým profesorem je tu Roman Popovych

Řada těch, kdo absolvovali jmenovací řízení na Matematickém ústavu v Opavě (MÚ), je k dnešku už desítková. Profesorský dekret v pražském Karolinu totiž obdržel 12. prosince ukrajinský matematik Roman Popovych. Po jednomyslném schválení Vědeckou radou MÚ a Vědeckou radou Slezské univerzity v Opavě (SU) jej předal na slavnostním aktu - vedle dalším nově jmenovaným profesorům – znovu sám prezident ČR Petr Pavel.