• 08.04.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Dva mladí talentovaní matematici zářili celé dopoledne

Dopolední program dubnového Matematického pátku (5. dubna) na Matematickém ústavu (MÚ) v Opavě oslavili dva mladí talentovaní adepti vědy. Před téměř třemi desítkami pozorných posluchačů z řad středoškoláků přednášel nejprve Bc. Rostislav Klech, student 1. ročníku magisterského studia oboru Matematická analýza na MÚ, aby ho posléze vystřídala litomyšlská gymnazistka Tereza Kladivová.
  • Aleš Ryšavý
  • 03.04.2024

Semináře

Programy jednotlivých seminářů
  • 03.04.2024

Opavská Základní škola Otická hostila okresní kolo Matematické olympiády

Nejde teď o vítěze, protože účastníci byli určitě všichni vítězi. Základní škola Otická v Opavě s rozšířenou výukou přírodovědných předmětů byla ve středu 3. dubna opravdu plná mladých matematiků. Vždyť vítala okresní kolo Matematické olympiády!
  • 02.04.2024

Dubnový Matematický pátek předznamenává v Opavě Den vzdělanosti

O matematické pátky na půdě Matematického ústavu (MÚ) Slezské univerzity v Opavě se nejvíce stará doc. RNDr. Jana Kopfová, Ph.D., která kromě toho vede i matematicky talentované středoškoláky na zdejším Mendelově gymnáziu. Nejnovější setkání mladých matematiků organizuje na pátek 5. dubna, tedy jako jakousi vigilii před nedělním svátkem Dne vzdělanosti, jímž si pokaždé připomínáme i výročí vzniku Univerzity Karlovy (1348).
  • 22.03.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Mladá matematička ví, že je v jejím životě všechno otevřené

Absolventka Slezského gymnázia v Opavě a nyní doktorandka Matematického ústavu Mgr. Veronika Rýžová žije v blízkých Chvalíkovicích a na Slezské univerzitě studuje od roku 2017. Po maturitě se pevně rozhodla pro nejuniverzálnější disciplínu.
  • Lukáš Wicha
  • 21.03.2024

Budoucnost ovlivněná umělou inteligencí – matematika

Jedním z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších technologických trendů poslední dekády je rozhodně umělá inteligence. Umělá inteligence, často označovaná zkratkou AI (z anglického „artificial intelligence“), je obor informatiky, který se zabývá vytvářením systémů schopných provádět úkoly, které by jinak vyžadovaly lidskou inteligenci. V posledních letech jsme byli svědky exploze zájmu a využití umělé inteligence ve všech oblastech lidského života, od zdravotnictví přes obchod až po řešení environmentálních problémů. Tato obrovská popularita AI je dána nejenom jejími slibnými možnostmi, ale také stále se rozvíjejícími technologiemi, které umožňují její praktické využití ve všedním životě. V nových dílech Dobré vědět se podíváme na to, co vlastně umělá inteligence je, proč se stala tak populární a jaký vliv má na naši současnou společnost.
  • 14.03.2024

Veliký „koláč“ pro Mezinárodní den čísla pí

I když byl dost veliký, snědli jsme ho určitě s chutí záhy. A poctivě jsme se snažili rozdělit. Pracovníci Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě si udělali v těsném okolí poloviny března malou radost. Ne snad typickým kulatým koláčem? Tentokrát nikoliv, ale ještě sladším stejně kulatým dortem, který rozkrojil prof. RNDr. Miroslav Engliš, DrSc.
  • 11.03.2024

Její rodičovská dovolená už Barboře Volné pomalu končí

Jak se Ing. Mgr. Barbora Volná, Ph.D., z Ostravy dostala na opavský Matematický ústav (MÚ)? Skoro lehce proto, že si jedině matematiku zvolila už po maturitě. Po několika absolvovaných Dnech otevřených dveří se rozhodla zprvu pro Masarykovu univerzitu. Ale po roční zkušenosti přišla na Slezskou univerzitu. To bylo před dvěma desítkami let.
  • 04.03.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Od laboranta Matematického ústavu ke středoškolské výuce informatiky

Na Slezskou univerzitu v Opavě přišel studovat sympatický šternberský rodák Mgr. Petr Vaněk v roce 1991, o dva roky později nastoupil jako laborant Matematického ústavu. Od původní orientace na aplikovanou matematiku a později na fyziku (je absolventem bakalářského studia optoelektroniky) se nakonec odklonil, aby se plně věnoval informatice.
  • 27.02.2024

Mladá matematička Gabriela Baranová chce mít přehled

Po gymnáziu v rodné Ostravě, kde se rozhodla studovat matematiku, ochutnala Matematicko-fyzikální fakultu (MFF) Univerzity Karlovy, byť její učitel RNDr. Adam Hlaváč, Ph.D., absolvent učitelské kombinace Matematika – fyzika na Slezské univerzitě v Opavě a nositel doktorátu na Matematického ústavu Slezské univerzity, jí ihned doporučoval blízkou Opavu.