• 22.03.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Mladá matematička ví, že je v jejím životě všechno otevřené

Absolventka Slezského gymnázia v Opavě a nyní doktorandka Matematického ústavu Mgr. Veronika Rýžová žije v blízkých Chvalíkovicích a na Slezské univerzitě studuje od roku 2017. Po maturitě se pevně rozhodla pro nejuniverzálnější disciplínu.
  • Lukáš Wicha
  • 21.03.2024

Budoucnost ovlivněná umělou inteligencí – matematika

Jedním z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších technologických trendů poslední dekády je rozhodně umělá inteligence. Umělá inteligence, často označovaná zkratkou AI (z anglického „artificial intelligence“), je obor informatiky, který se zabývá vytvářením systémů schopných provádět úkoly, které by jinak vyžadovaly lidskou inteligenci. V posledních letech jsme byli svědky exploze zájmu a využití umělé inteligence ve všech oblastech lidského života, od zdravotnictví přes obchod až po řešení environmentálních problémů. Tato obrovská popularita AI je dána nejenom jejími slibnými možnostmi, ale také stále se rozvíjejícími technologiemi, které umožňují její praktické využití ve všedním životě. V nových dílech Dobré vědět se podíváme na to, co vlastně umělá inteligence je, proč se stala tak populární a jaký vliv má na naši současnou společnost.
  • 14.03.2024

Veliký „koláč“ pro Mezinárodní den čísla pí

I když byl dost veliký, snědli jsme ho určitě s chutí záhy. A poctivě jsme se snažili rozdělit. Pracovníci Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě si udělali v těsném okolí poloviny března malou radost. Ne snad typickým kulatým koláčem? Tentokrát nikoliv, ale ještě sladším stejně kulatým dortem, který rozkrojil prof. RNDr. Miroslav Engliš, DrSc.
  • 11.03.2024

Její rodičovská dovolená už Barboře Volné pomalu končí

Jak se Ing. Mgr. Barbora Volná, Ph.D., z Ostravy dostala na opavský Matematický ústav (MÚ)? Skoro lehce proto, že si jedině matematiku zvolila už po maturitě. Po několika absolvovaných Dnech otevřených dveří se rozhodla zprvu pro Masarykovu univerzitu. Ale po roční zkušenosti přišla na Slezskou univerzitu. To bylo před dvěma desítkami let.
  • Aleš Ryšavý
  • 05.03.2024

Semináře

Programy jednotlivých seminářů
  • 04.03.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Od laboranta Matematického ústavu ke středoškolské výuce informatiky

Na Slezskou univerzitu v Opavě přišel studovat sympatický šternberský rodák Mgr. Petr Vaněk v roce 1991, o dva roky později nastoupil jako laborant Matematického ústavu. Od původní orientace na aplikovanou matematiku a později na fyziku (je absolventem bakalářského studia optoelektroniky) se nakonec odklonil, aby se plně věnoval informatice.
  • 27.02.2024

Mladá matematička Gabriela Baranová chce mít přehled

Po gymnáziu v rodné Ostravě, kde se rozhodla studovat matematiku, ochutnala Matematicko-fyzikální fakultu (MFF) Univerzity Karlovy, byť její učitel RNDr. Adam Hlaváč, Ph.D., absolvent učitelské kombinace Matematika – fyzika na Slezské univerzitě v Opavě a nositel doktorátu na Matematického ústavu Slezské univerzity, jí ihned doporučoval blízkou Opavu.
  • 23.02.2024

Poslední rozloučení s prof. Martinem Černohorským

Vedoucí představitelé Slezské univerzity v Opavě se 22. února odpoledne poklonili památce zesnulého emeritního rektora prof. RNDr. Martina Černohorského, CSc. Za hojné účasti veřejnosti se smuteční události v brněnském krematoriu zúčastnil rektor doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D., děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr., děkan Fakulty veřejných politik prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr., ředitel Matematického ústavu prof. RNDr. Miroslav Engliš, DrSc., ředitel Fyzikálního ústavu prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., a další, aby se s prvním rektorem Slezské univerzity v Opavě (1992-1998) důstojně rozloučili.
  • 16.02.2024

Kdo se přihlásí na Matematický ústav v Opavě, neprohloupí – 2

Po první stati, v níž jsme probrali možné uplatnění absolventů Matematického ústavu v Opavě, přichází jiná otázka. Co vlastně matematik dělá? Odpovědi se ujal sám určitě ten nejpovolanější. „Co může dělat matematik? Myslím, že skoro všechno,“ říká prof. Miroslav Engliš.
  • 12.02.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Hold Martinu Černohorskému (31. 8. 1923 – 9. 2. 2024)

Tomu, kdo se dožil více než sta let, nikdo nikdy neupírá vážnost a úctu. A když se dožila sta let vysoká autorita vysokoškolského profesora, pak není pochyb, že to byla opravdu velká sláva. Tento vzácný okamžik jsme prožívali 4. září loňského roku ve vzácné společnosti prof. RNDr. Martina Černohorského, CSc., prvního v řadě rektorů Slezské univerzity v Opavě. Nejen prvního v historické řadě od počátku devadesátých let minulého století, ale též nepochybně prvního, pokud jde o samotný vznik naší instituce a její konstituování ve společnosti českých vysokých škol. A celá vysokoškolská komunita si v těchto dnech právem připomínala právě emeritního rektora Slezské univerzity v Opavě prof. Martina Černohorského.