• 21.03.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Nové zeměpisné klopýtnutí na rohu Beethovenovy ulice

Před Brain Fitness na rohu Beethovenovy ulice v Opavě zabudovala před letošním prvním jarním dnem parta nadšenců a obdivovatelů matematiky a fyziky do země „klopytník“.
  • 16.03.2023

Cesta matematika Mgr. Pavla Holby má pořádný říz

Laborant výpočetní techniky na Matematickém ústavu (MÚ) je velmi skromný. Mgr. Pavla Holbu bylo proto potřeba k rozhovoru dost přemlouvat. Až když se jeho kolega Roman Petrla přimluvil, Pavel přikývl. „Asi bych tak nevzdoroval jako paní knihovnice Věra Matoušková, která vám interview přislíbila až v roce 2029,“ podotkl, když jsem mu pověděl, jak někdy jako novinář zápasím s netrpělivostí, a postupně přemohl ostych.
  • 13.03.2023

Rozvíjením mozku se Michaela Záškolná s úsměvem baví

Když slunce nesvítí, často s optimismem pomůže Míša. Je na ni spoleh, a to nejen v laboratoři výpočetní techniky Matematického ústavu.
  • 09.03.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Tichý dopolední čtvrtek se vzpomínkami

Několik výjimečných minut ticha prožili někteří pracovníci Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě, když se vydali 9. března na Městský hřbitov, aby uctili památku dlouholetého ředitele prof. RNDr. Jaroslava Smítala, DrSc. Zapálili svíčky, zavzpomínali a slíbili si, že si chtějí počínat tak, aby mu dělali čest a tím rozvíjeli jeho odkaz. Bylo jim s ním dobře. A myslím, že i jemu bylo dobře s nimi.
  • 07.03.2023

Ke třicátému i prvnímu výročí Jaroslava Smítala

Jestliže se na Slezské univerzitě (SU) v Opavě pyšníme významnými osobnostmi, pak mezi nimi v nejpřednější řadě vystupují fyzik prof. Martin Černohorský, první rektor, a matematik prof. Jaroslav Smítal, dlouholetý ředitel Matematického ústavu (MÚ).
  • 02.03.2023

Vědecké krédo Jaroslava Smítala zůstává platným

Bylo jaro 1995. Na Akademickém dnu Slezské univerzity 2. května tohoto roku rektor prof. RNDr. Martin Černohorský, CSc., uvedl do funkce prorektory. Mezi nimi také matematika prof. RNDr. Jaroslava Smítala, DrSc. Ten při své řeči vyjevil své vědecké krédo. Není na škodu si ho připomenout.
  • 27.02.2023

Celoživotní koncert Libuše Hozové pro didaktiku matematiky

Má svůj svět a pro svůj obor PaedDr. Libuše Hozová žije tělem i duší. „Nic jiného bych asi dělat nemohla,“ dosvědčuje.
  • 22.02.2023

V Opavě se ukrajinský matematik Roman Popovych cítí komfortně

Po habilitaci na podzim 2019 absolvoval - opět na Matematickém ústavu (MÚ) Slezské univerzity - profesorské řízení Roman Popovych.
  • 21.02.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Adéla si z únikové cesty vybudovala díky matematice dálnici

Rozhodnutí studovat na „familiárním“ Matematickém ústavu v Opavě Adéla Stolínová nelituje.
  • 15.02.2023
  • Matematický ústav v Opavě

V Opavě je až nečekaně lehké vzít rozum do hrsti

Mozková posilovna vítá nadšence přírodních věd, a to nejen studenty matematiky a fyziky.