• 26.06.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Planetární stezka v Opavě a v okolí bude ještě atraktivnější

Musíme začít od Petra Pavlíčka, blízkého spolupracovníka Matematického ústavu v Opavě, středoškolského učitele matematiky a fyziky. „To je určitě dobře, protože právě on ví o každém šroubku této velké atrakce,“ konstatuje vedoucí Turistického informačního centra Bc. Richard Lichnovský z odboru Kanceláře primátora Magistrátu města Opavy.
  • 21.06.2023
  • Matematický ústav v Opavě

MÚ byl zainteresován na Středoškolské odborné činnosti

Letošní 45. ročník přehlídky prací Středoškolské odborné činnosti (SOČ), jehož soutěžní den i vyhlášení výsledků připadlo na sobotu a neděli 17. – 18. června, nebyl bez účasti představitelů součástí Slezské univerzity v Opavě.
  • 17.06.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Brain Fitness? Setkávání s mladým intelektem!

Když si Ing. Daniel Bahenský promýšlel, čím posvětit prostor Beethovenovy 2 v Opavě, zprvu se klonil k námětu kavárny Potmě. Spolupracoval s Charitou, někdejším náměstkem opavského primátora Josefem Stiborským i s vedením projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu.
  • Karin Martínková
  • 13.06.2023

Léto: čas festivalů, čas zábavy. Pojďte s námi na Colours i letos!

Že je léto pro školství příslovečnou okurkovou sezónou? Možná někde jinde, pro nás to rozhodně neplatí. V červenci bude blízká Ostrava pulzovat nejbarevnějším festivalem v republice a my budeme opět u toho! Na všechny čtyři festivalové dny chystáme v rámci multioborového mezinárodního fóra Meltingpot pestrý program na vlastní SUper Stage Slezské univerzity, kde se představí naši vědci, pedagogové, studenti a absolventi společně s jejich hosty. Přijďte i vy!
  • 13.06.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Exteriér knihovny MÚ brzy upoutá volná stavba z puzzle

Přichází na rektorát Slezské univerzity v Opavě Na Rybníčku, ale poschodí budovy většinou nevyužívá. Stačí mu pobývat v přízemí, nejraději v pracovně Davida Slosarczyka. Také tam přišel nápad, jak vytvořit pro Matematický ústav části ojedinělé stavebnice.
  • 07.06.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Co to jsou matematické výlety (a kde je najít)

Matematika je královna věd, vznešená, nesmrtelná a věčná, avšak odměřená a chladná. A tak když čas od času zatoužíme po slunečním svitu, rozkvetlé louce, vysokém nebi, tryskajícím prameni, průzračné tůni či hustém křoví, bez dlouhého rozmýšlení opouštíme pracovnu a vyrážíme ven do přírody.
  • 31.05.2023

Jan Melecký se s Matematickým ústavem loučí

Jan Melecký se s Matematickým ústavem loučí a říká: „Tohoto období svého života si velmi cením.“ Na Matematický ústav (MÚ) nastoupil v roce 1999 jako student bakalářského oboru Matematické metody v ekonomice. „V devadesátých letech minulého století jsem pracoval v zemědělství, které zažívalo po roce 1989 velmi těžké transformační období,“ vzpomíná Ing. Jan Melecký, Ph.D.
  • Karin Martínková
  • 31.05.2023

Podporujeme zdravější životní styl i zdravou dopravu ve městě

Slezská univerzita posiluje své odhodlání vydat se cestou udržitelného rozvoje a zlepšování životního prostředí. Po počátečních investicích do prvních vlaštovek v podobě elektromobilů v našem autoparku a pořízení stanic s filtrovanou kvalitní pitnou vodou do univerzitních budov pokračujeme dále! Nově jsme se ve spolupráci se společností nextbike dohodli umožnit našim studentům a zaměstnancům v Opavě využívat ještě výhodněji sdílená kola. Tímto krokem chceme dále akcentovat důraz na zdravý životní styl a zároveň snížit negativní dopady motorové dopravy na životní prostředí ve městě, kde je tato zdravější alternativa pohybu podporována.
  • 16.05.2023
  • Staženo dne 20.05.2023

Dámy a pánové, startuje 27. ročník Opavského majálesu!

Rok se s rokem sešel a je tady další ročník festivalu Opavský majáles, který snoubí několik kulturních oblastí – hudbu, literaturu i divadlo. A jak je v Opavě tradicí, za celým majálesem stojí tým absolventů a studentů Slezské univerzity v Opavě. Opavský majáles ale není jen open air festivalem, už od svých počátků je utvářen jednotlivými tematickými dny, které odpoledním programem pod širým nebem v sobotu vyvrcholí.
  • 15.05.2023

Impozantní vstup programu opavské odnože Mars Society

O dubnovém úspěchu matematiků a fyziků v podobě oficiálního ustavení opavské odnože Mars Society jsme už informovali. Nyní je potřebné stručně, ale výrazně zmínit její mimořádnou květnovou aktivitu – přednášku dr. Roberta Zubrina, prezidenta International Mars Society.