• Karin Martínková
  • 23.09.2022

Pro Noc vědců nabídneme v Opavě i Karviné nové formáty zábavy. Již za týden!

Večer posledního zářijového pátku, letos tedy 30. 9. 2022, je již tradičně vyhrazen bližšímu seznámení laické veřejnosti se světem vědy a vědců. Cílem této akce, která vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise a do níž se již vloni v ČR zapojilo přes dvacet univerzit a čtyřicet dalších vědeckých institucí, je nejen bořit mýty o nedostupné, nepochopitelné a tajuplné vědě, ale také o lidech, kteří se vědou zabývají. Noc vědců také každoročně přináší několik novinek v podobě nově zapojených subjektů či netradičních formátů setkání s vědou. Překvapení pro fanoušky vědy si letos připravila i Slezská univerzita, která letos obohatí zajímavá dostaveníčka s vědci a vědou o nové zajímavé formáty i nové místo dění.
  • Karin Martínková
  • 22.09.2022

Slezská univerzita si bude volit kandidáta na nového rektora

Posledním únorovým dnem příštího roku skončí druhé funkční období stávajícího rektora Slezské univerzity v Opavě doc. Ing. Pavla Tuleji, Ph.D. Protože i ten nejúspěšnější rektor potřetí za sebou již dle zákona vykonávat funkci rektora nemůže, je nutné již nyní zahájit proces výběru nového rektora či rektorky. Univerzitní Akademický senát proto vypsal volbu na kandidáta/ky, kdy členové akademické obce mohou podávat své návrhy. Veřejné představení kandidátů a kandidátek, jež přijmou nominaci a o funkci rektora/ky se budou ucházet, se uskuteční v říjnu.
  • Adam Poštolka
  • 19.09.2022

Na Slezské už PETkám odzvonilo! Točte vodu zdarma!

Slezská univerzita již v minulém akademickém roce pro své studenty a zaměstnance dohodla do čtyř svých budov instalaci zdrojů čerstvé, mikrofiltrované vody, kterou si lze natočit z automatů Filtermac do vlastní láhve, a vyloučit tak ze své spotřeby mnoho kilogramů plastů z PET lahví. Od nového akademického roku 2022/23 se univerzita pro své studenty rozhodla pomoci dotovat možnost čerpání této prvotřídní vody tak, aby byla pro studenty zdarma.
  • 09.09.2022
  • Matematický ústav v Opavě

Ve dnech 13. a 15. září proběhnou v Matematickém ústavu tři habilitační přednášky

Dne 13. září 2022 proběhne habilitační přednáška s názvem Limit sets of backward trajectories.

Přednášející: RNDr. Jana Hantáková, Ph.D.

Odborná asistentka Matematického ústavu v Opavě.

Místo konání: budova Matematického ústavu v Opavě, Na Rybníčku 1, Opava, posluchárna R1 (od 13.00 hod.). Habilitační přednášku je možné sledovat online na https://cesnet.zoom.us/j/8695265503

Dne 13. září 2022 proběhne habilitační přednáška s názvem The peak-and-end rule and differential equations with maxima: a view on the unpredictability of happiness.

Přednášející: Sergei Trofimchuk, Dr.Sci.

Professor, Universidad de Talca, Instituto de Matemática y Fisica, Talcha, Chile.

Místo konání: budova Matematického ústavu v Opavě, Na Rybníčku 1, Opava, posluchárna R1 (od 14.00 hod.). Habilitační přednášku je možné sledovat online na https://cesnet.zoom.us/j/8695265503

Dne 15. září 2022 proběhne habilitační přednáška s názvem Dynamical consequences of a free interval.

Přednášející: RNDr. Matúš Dirbák, PhD.

Asistent, Katedry matematiky, Fakulta prírodných vied, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Slovensko.

Místo konání: budova Matematického ústavu v Opavě, Na Rybníčku 1, Opava, posluchárna R1 (od 9.30 hod.). Habilitační přednášku je možné sledovat online na https://cesnet.zoom.us/j/8695265503

Podrobnější informace k habilitačním řízením
  • 05.09.2022
  • Matematický ústav v Opavě

V Matematickém ústavu v Opavě zahájil řízení ke jmenování profesorem doc. Roman Popovych, D.Sc.

Dne 5. září 2022 bylo v Matematickém ústavu v Opavě zahájeno řízení ke jmenování profesorem v oboru Matematika - Matematická analýza.

Kandidát: doc. Roman Popovych, D.Sc.
docent Matematického ústavu v Opavě.
  • David Slosarczyk
  • 31.07.2022

Teorie duté Země

Dutá Země a jiné gravitační fantazie v dalším díle pořadu Dobré vědět, tentokrát s Petrem Blaschkem. Klasická gravitace a nejen ta pohledem matematika.
  • 21.07.2022
  • Staženo dne 10.08.2022

Pokyny pro odevzdávání kvalifikačních prací (bakalářské, diplomové, disertační)

• 14.07.2022
  • Matematický ústav v Opavě

Termíny kontroly studia a zápisu do nadcházejícího ak. roku

Rozhodnutí ředitele č. 3/2022 - Kontrola studia za akademický rok 2021/2022, zápis předmětů do zimního semestru akademického roku 2022/2023 a zápis do akademického roku 2022/2023 pro studenty bakalářských a magisterských studijních programů Matematika

• David Slosarczyk
  • 03.07.2022
  • Staženo dne 16.09.2022

Matematická pohotovost i během prázdnin

Pro všechny úrazy způsobené matematikou zůstává MP otevřena i během prázdnin.
  • Jakub Plaskura
  • 13.06.2022

Hledá se Český VŠEVĚD v rámci Noci vědců. Hlasuj pro toho našeho!

Noc vědců je každoroční oslava vědecké činnosti nejrůznějších objektů vědeckých institucí. Slezská univerzita v Opavě je každoročně součástí této velkolepé akce. V letošním roce je tady jistá novinka. Hledá se totiž Český VŠEVĚD! SU vyslala do boje o tento primát svého popularizátora vědy a techniky Jirku Dobrého. A hlasovat v této soutěži může každý!