• 02.11.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Leonhard Euler, nejslavnější matematik, o kterém jste neslyšeli

V rámci vědeckého festivalu Týden Akademie věd ČR proběhne v Brain Fitness na ulici Beethovenova 2 přednáška dr. P. Blaschkeho s názvem Leonhard Euler, nejslavnější matematik, o kterém jste nikdy neslyšeli, aneb úspěchy a přešlapy "mistra nás všech“. Začátek přednášky je naplánován na středu 8. listopadu 18 hodin.
  • 25.10.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Medaile Docta et culta v povolaných rukou

Nejprve poznámka k titulku. Rád bych uvedl, že na Akademickém dni Slezské univerzity v Opavě, který se uskutečnil 24. října v opavském kulturním stánku sv. Václava, byli medailemi oceněni všichni, kdo si je z povolaných rukou rektora doc. Mgr. Tomáše Gongola, Ph.D., převzali do stejně povolaných rukou.
  • 23.10.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Červený diplom jako váha i tíha zároveň

Páteční promoce (20. října) v Aule Martina Černohorského v budově rektorátu Slezské univerzity v Opavě Na Rybníčku nebyly nikterak obyčejné. Spojily se k nim totiž historicky poprvé dva opavské vysokoškolské ústavy.
  • 20.10.2023

Petra i Lucie kurz horolezectví v Kružberku zvládly na jedničku

Studenti druhého ročníku oboru Matematické metody v krizovém řízení, který je na Matematickém ústavu Slezské univerzity v Opavě skoro už legendárním, začali výuku v probíhajícím akademickém roce kurzem horolezectví.
  • 18.10.2023
  • Staženo dne 25.10.2023

Rektorské volno 24. 10.

Při příležitosti slavnostního Akademického dne, který se koná k zahájení nového akademického roku, vyhlašuje rektor Slezské univerzity v Opavě v úterý 24. října 2023 rektorské volno.
  • 17.10.2023

Fotografie přesahů profesora Zdeňka Stuchlíka

Měl jsem štěstí vidět, když Zdeněk Stuchlík spolu s Vojtěchem Bartkem, někdejším tajemníkem Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, připravoval svou první výstavu. Bylo to před více než dvěma desítkami let.
  • Aleš Ryšavý
  • 16.10.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Pokyny pro vyplňování zadání kvalifikačních prací

Studenti po přihlášení se v IS SU k nějakému tématu bakalářské, diplomové či disertační práce jsou povinni vytisknout prostřednictvím IS SU "rozpis se zadáním DP/BP" a odevzdat jej do 31. 10. 2023 na sekretariát MÚ.
  • 09.10.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Na dno poznání vědy jsme nedohlédli, ale Noc vědců se vydařila

Jako mnozí jiní Opavané (bylo jich víc, než jsme čekali) jsme se v pátek 6. října zvídavě vydali na Noc vědců. Protentokrát jsme se věnovali přírodním vědám. Menu? Předkrm v podobě „Tajemství“, hlavním chodem byla návštěva Fyzikálního ústavu a třešničkou na dortu právě otevřená vyhlídková terasa nad ním v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity na Bezručově nám. 13. Byl to, věru, jídelníček velice vydatný.
  • 03.10.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Poodhalit téma Noci vědců? Ne, je to přece Tajemství!

Když Prodaná nevěsta dala Hubičku Daliborovi u Čertovy stěny za Braniborů v Čechách a při vládě Libuše, dozvěděly se to Dvě vdovy, a přece se to utajilo v průběhu letošního Dne vědců jako Tajemství. „Ale hrát na Violu nebudeme,“ říkají bratři Blaschkeovi ze Slezské univerzity v Opavě, aktivní účastníci ve trojroli podvečerního pátečního setkání v Brain Fitness, kteří si vypůjčili pojmy ze Smetanových oper.
  • 26.09.2023

Brain Fitness se už brzy objeví také v Háji ve Slezsku

Už nejednou jsme napsali, že o náplň Brain Fitness Matematického ústavu v Opavě na Beethovenově ulici se starají mladí úspěšní pracovníci Matematického i Fyzikálního ústavu Slezské univerzity. Mezi ně patří astrofyzik RNDr. Martin Blaschke, Ph.D., který už má jisté zkušenosti s náročnou disciplínou, tedy popularizací vědy. Jeho přednášky v Brain Fitness sklidily vždy značný ohlas.