Na Matematický ústav přichází Katarína Petrlová vždy s radostí

  • David Slosarczyk
  • 23.09.2023
Když se dvě téměř nerozlučné spolužačky Kataríny, čerstvé absolventky Žilinské univerzity, Fakulty bezpečnostního inženýrství, přijeli podívat na zkoušku na Opavu jako na možné působiště, psal se rok 2009.
Katarína Kampová je zavrhla prvním letmým pohledem, vždyť se už trvale zabydlovala v Žilině. Ale Katarína Jelšovská, svým naturelem sympatizující s menšími městy, si sídlo Slezské univerzity osahala jinýma očima a nabídku v sousední zemi přijala.

Proč? „Má rodina nikdy nemohla mít velký problém s přestěhováním v celém Československu, protože otec byl voják. Měnil místa skoro za pochodu. Brno, Vyškov, Pardubice, Martin. A já? Jak mě to někam zavane, nehledím na to, kde jsem, ale jací jsou tu lidé, jak obsáhnu všechno pěšky, jak je to po ruce,“ vysvětluje druhá Katarína, ale v tomto příběhu určitě první. Na Matematickém ústavu v Opavě dnes zastává vedoucí post na oddělení Aplikované matematiky a je třetí v historickém sledu po Ing. Jaromíru Sýkorovi, CSc. a Ing. Janu Meleckém, Ph.D.

Přestože Katarína v minulosti neměla nutkavý pocit, že by musela cestovat, navíc do zahraničí, její už zmíněná spolužačka ji přemluvila k pobytu v rámci programu Erasmus a odletěla do Finska. Aby to nebylo úplně jednoduché, stejná spolužačka jí promluvila do duše tak, že odletěla přes Atlantik navštívit svou sestru Janku v Chicagu. Později přeletěla Atlantik oběma směry mnohokrát. Je tedy nyní víc než zkušenou cestovatelkou, zvlášť když letos v létě absolvovala „výlet“ do Nepálu. „Malá země, ale úplně jiný svět. Přesto se máme co učit, lidé jsou tam velmi přátelští a vstřícní,“ poznamenává Katarína.

Má-li sestavit své pořadí zemí, které už navštívila, žebříčku vévodí Česko a Slovensko (případně obráceně, protože je doma už v Česku, ale na Slovensku se narodila) a tou třetí destinací je Portugalsko. Tam byla také mnohokrát, dokonce prošla celou jižní část této země Pyrenejského poloostrova. Jejím osudovým městem je po Opavě Peniche na pobřeží Atlantského oceánu na malém poloostrově, kam ji zavála v září 2011 studijní cesta do School of Tourism and Maritime Technology of the Polytechnic Institute of Leiria. „Místo se pyšní například nejzápadněji situovanou restaurací v Evropě, krásnými plážemi a nádhernými pohledy. Prostě srdcovka,“ popisuje Katarína.

Ale ještě zpět k Opavě. „Na Matematický ústav vždy přicházím s radostí. Vzpomínám, jak mě oslovovali manželé Smítalovi i doc. Kopf, pokaždé slovensky. A jsou tu další lidé, kteří se narodili v mé vlasti, takže jde o skutečně československé pracoviště a žijeme tady jako velká rodina. Jsem tu doma a ráda,“ vyjevuje Katarína a nezastírá, že v máji 2016 spojila svůj život s partnerem, a tak se ze jména Jelšovská stala Petrlovou.

Jaké má nové plány? „Myslíte na cestování? Pokud jde o práci, pak si přeji stále nepříliš početný, ale stejně dělný tým na pracovišti. Pokud se jedná o cesty, pomýšlím někdy na Azorské ostrovy, kde sice dost prší, ale zato je tam vše zelené. To je ovšem budoucnost. Zatím přemýšlím víc o tom, abych jela s někým, kdo má otevřené oči a uši, než o tom, kam bych jela. A samozřejmě opavský domov střídám se společností těch slovenských nejbližších. Není to daleko, jen kousek přes hranici,“ usmívá se Katarína.(um)