Kurz usnadňuje mladým adeptům vstup na vysokou školu

  • David Slosarczyk
  • 12.09.2023
Kdo by myslel, že se na Matematickém ústavu (MÚ) Slezské univerzity v Opavě nic na začátku září neděje, tedy ještě před zahájením semestru, mýlil by se. Naopak ti, kdo se rozhodli věnovat matematice na příští roky na vysoké škole, dostali příležitost k absolvování Kurzu středoškolské matematiky, který se koná od 11. do 14. září. Vede jej zkušená odborná asistentka MÚ v oboru didaktiky PaedDr. Libuše Hozová. Kurz je navíc bezplatný. Dr. L. Hozová se takové výuky jako lektorka účastní už od roku 2008.
Středoškolskou matematiku celý kurz postihuje 32 tématy. Proč vznikl? „Především proto, že máme dlouholeté zkušenosti z odlišné úrovně absolventů středních škol v oboru matematiky. Mohu potvrdit, že středoškolští studenti vykazují v matematice nejlepší výsledky z gymnázií, ale samozřejmě i u nich jsou patrné rozdíly,“ říká dr. Hozová. „Máme za čtyři dny plno práce, a tak vyzdvihuji ty, kdo si kurz dobrovolně vybrali proto, aby si své vědomosti pouze procvičili. Ale jiní počítají proto, aby se zdokonalili v tom, kde trochu tápají a chtějí si určité problémy vyjasnit,“ doplňuje didaktička dr. Hozová.
Letošní kurz absolvují čtyři středoškoláci, dvě dívky a dva chlapci. Nerozpakovali se něco povědět o tom, jak se ke kurzu dostali. Milan Říha absolvoval Gymnázium Krnov a rád by v budoucnu nastoupil po absolutoriu vysoké školy ke katedře na střední škole. Podobně Marek Wojkowski z Gymnázia Havířov-Město by se matematice věnoval jako středoškolský učitel. Jak se o kurzu dozvěděli? „Matematický ústav v Opavě jsem si vybral na doporučení sestřenice, která už tu úspěšně absolvovala,“ uvedl Marek. Naopak lichnovský patriot Milan ocenil prezentaci těch, kteří na krnovském gymnáziu z opavského MÚ přednášeli. „Bylo to vynikající,“ pochvaloval Milan a láká ho i blízká vzdálenost ke Slezské univerzitě.
A dívky? Andriana Betsa pochází z oblasti Lvova na Ukrajině a její otec se narodil na Podkarpatské Rusi. Zatímco tedy přijela až z ciziny, konkrétně z východu, její kolegyně Aneta Křepelková zamířila do Opavy ze statutárního města Most v Ústeckém kraji, tedy ze severozápadu Čech. „Není to tak daleko, jako když cestovala Andriana, ale přece jen až do Slezska je to od nás pořádný kousek,“ usmála se Aneta.
Už druhý den se probíraly kvadratické rovnice. „Cítím se dobře i proto, že vyučující je věkem příbuzná s paní učitelkou, která mě připravovala na gymnáziu,“ vypovídá Milan. „Pokud jde o mě, byl bych rád s odpovědí na mé zážitky až na poslední den kurzu,“ uvedl Marek 12. září.
A něco na závěr. Když jsem ráno přicházel na pracoviště, paní dr. Hozová se už na výuku soustřeďovala. „Ráda, vždyť noví studenti mají na MÚ stále zelenou,“ reagovala a připravovala pracovní listy na dalších osm probíraných témat.(um)