Středoškolská matematická soutěž Náboj nabývá na prestiži

• David Slosarczyk
  • 25.04.2023
Má mezinárodní punc, v naší zemi se o ně stará hlavní město a pak už pouze Opava. Matematický ústav (MÚ) Slezské univerzity ji organizuje už od roku 2008.
Letošní ročník se konal 21. dubna v aulách Fakulty veřejných politik na Bezručově nám. 14 a v aule rektorátní budovy Na Rybníčku 1. Jen sledovat mravenčí práci organizátorů bylo velmi zajímavé. Vždyť nastoupili v téměř plné síle pod vedením RNDr. Lenky Rucké, Ph.D., a od časného rána se do odpoledního dne nezastavili. Klobouk dolů!

Jedním z těch, kdo usiloval o hladký průběh soutěže několika stovek aktivních účastníků, byl také posluchač 1. ročníku MÚ Opavan Kryštof Kovařík. Studuje specializaci Obecná matematika a jeho spolužáci mě nasměrovali právě k němu, protože si za středoškolských let Náboj osahal. „Před třemi roky jsem soutěžil za Střední školu průmyslovou a uměleckou v Opavě, ale k nějakému umístění jsme se, žel, nepropracovali. Bylo to až předposlední místo,“ řekl Kryštof a přál všem, s nimiž se setkal, aby byli lepší. „Ale pozor, posledními jsme nebyli, to určitě ne,“ poznamenal.

Před dvouhodinovým kláním jsme zastihli zamyšlenou Michaelu Ludvarovou z družstva juniorů Gymnázia a Střední odborné školy v Rýmařově. „Prosím vás, hlavně nepište, že zvítězíme,“ uvedla Míša. Její kolega z družstva však vylepšil renomé školy. „Vždyť jejím absolventem je fotograf prof. Jindřich Štreit. Maturoval před 60 lety. Tehdy nikdo o Náboji ani nesnil,“ řekl. Mezi seniorskými týmy jsme oslovili studenty Střední odborné školy a Gymnázia Staré Město. „Ambice? Uvidíme. Ale jsme tu a první dojem je výborný. Bagety se salámem jsme po cestování vlakem slupli jako malinu,“ přiznal i za spolužáky Jan Matyáš.

Když jsem postával v prostoru před aulami, najednou mě někdo z pedagogického doprovodu zdraví. „Asi si mě nepamatujete, ale já ano, vždyť jsem Vás poznal na první pohled, uvedl RNDr. Adam Hlaváč, Ph.D., absolvent Slezské univerzity (nejprve učitelství, poté MÚ), matematik a fyzik z Gymnázia Hladnov a Jazykové školy v Ostravě. Jeho příběh mě tak zaujal, že se o něj s Vámi podělím samostatným textem („Adam Hlaváč, absolvent, jichž je opravdu málo“). „Chtěli bychom porazit naše dva ostravské rivaly z Matiční a Wintrovy,“ podělil se o případný úspěch dr. Hlaváč.

V okamžiku, kdy soutěž odstartovala, účastníci se pekelně soustředili, aby byli co nejdříve u porotců, kteří označovali správné odpovědi razítkem, a ty, kteří neuspěli, puntíkem. „Puntíků je pokaždé víc, to je samozřejmé, řešení úloh není snadné, jak to bývá obvyklé. Ale proto jsme slyšeli i jásot a viděli vítězná gesta při správných odpovědích,“ konstatoval jeden z porotců, samozřejmě student MÚ, jehož jako ostatní zdobilo tričko, které neslo letopočet 2020, protože v tom roce se Náboj nemohl konat. „Po třech letech je tedy tentokrát archivní,“ řekl s nadsázkou.

Bylo 13.30 hodin, když se ozvalo hlasité ukončení soutěže. Ti, kdo v této chvíli nedoběhli k porotě, museli zpátky. „Škoda, ale nic se nedá dělat,“ ozvali se mnozí sborově. A pak už chtěli vědět, jak si vedli. Jen málokdo nevydržel půlhodinové čekání, aby vítězům zatleskal a poblahopřál. „Tak zase v dubnu v Opavě za rok,“ slyšeli jsme povzbudivá slova. Náboj si nejeden středoškolák s matematickým talentem nechce nechat ujít ani v budoucnu.

A kdo při letošním ročníku pomáhal? O obětavých organizátorech z MÚ byla už zmínka. Stejně tak si zaslouží chválu Pekárna Knappe v Opavě, Petr Pavlíček, středoškolský učitel matematiky a fyziky, někdejší ředitel Mendelova gymnázia v Opavě, který se radoval z pěkných umístění „jeho“ školy, a jistě též v neposlední řadě akciová společnost KofolaTiskárna GRAFICO. Děkujeme, upřímný dík!(um)

České výsledky z mezinárodní matematické soutěže Náboj

Junioři
3. místo