• 04.09.2019
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Stáž tří zahraničních profesorů na Výzkumném centru pro sociální začleňování

Na pracovišti Výzkumného centra pro sociální začleňování Fakulty veřejných politik v Opavě od srpna 2019 do března 2020 tři zahraniční mimořádní profesoři uskuteční své tříměsíční vědeckovýzkumné stáže.
  • 04.09.2019
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Výzkumné centrum pro sociální začleňování součástí Odborné platformy společného vzdělávání

Odborná platforma společného vzdělávání
  • 27.05.2019
  • Staženo dne 30.06.2019

Druhé pracovní setkání k výzkumnému projektu „ANALYSIS OF ROMA UNIVERSITY STUDENTS NARRATIVES - EXAMPLES OF GOOD PRACTICE OF MENTORING“

.
  • 14.05.2019
  • Staženo dne 30.06.2019

Exkurze studentů do opavské věznice

.
  • Martin Kaleja
  • 08.05.2019
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Další polská návštěva na Výzkumném centru pro sociální začleňování

Pracovníci centra se aktivně podílejí na rozvoji spolupráce s partnerskými institucemi. Vzájemnou spolupráci budují a rozvíjejí na různých platformách, prostřednictvím různých forem vzájemné spolupráce. V uplynulém týdnu pracoviště navštívila vyučující z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Czestochowie z Polska. Paní doktorka Monika Czerw působí na Pedagogické fakultě a vědecko-výzkumně se věnuje tématům násilí v rodině, zneužívání v rodině a jiným sociálně patologickým fenoménům, které v současné době nejen Polskou, ale i Českou republiku doprovázejí. i kolegy. Paní doktorka se mimo jiné seznámila s tematizovanými fakultními vědeckými časopisy. Oblast sociální patologie a prevence se jí profesně významně dotýká. Přislíbila svou publikační participaci. Kolegům na svém domácím pracovišti podá reference o časopisu Social Pathology and Prevention a pokusí s kolegy sestavit tematicky provázanou sadu publikačních příspěvků zaslaných k uveřejnění. Social Pathology and Prevention je časopis mezinárodní, své texty uveřejňuje v anglickém jazyce a samotnému zveřejnění textu předchází dvoukolová nezávislá revize prostřednictvím dvou nezávislých recenzních posudků.
  • Martin Kaleja
  • 08.05.2019
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Plánovaná mezinárodní výzkumná spolupráce s polskou Opolskou univerzitou

Ve dnech 26. – 30-. dubna 2019 pracoviště Výzkumného centra pro sociální začleňování navštívil v rámci programu Erasmus+ polský profesor Uniwersytetu Opolskiego dr hab. Arkadiusz Żukiewicz z Instytutu Nauk Pedagogicznych. Mimo realizaci povinné výuky, navázání nových pracovních kontaktů, seznámení se s vědecko-výzkumnými pracovišti fakulty a jejich základními výzkumnými oblastmi se pan profesor sešel s vedoucím centra doc. PhDr. et PhDr. Martinem Kalejou, Ph.D., a společně pohovořili o plánované mezinárodní výzkumné spolupráci, jejíž téma bude zastřešeno tzv. „asistenturou rodiny“. Ta se v podmínkách České republiky zatím v té koncepci, jak je nadefinována v Polsku, neobjevuje. Její prvky jsou však jistým způsobem zaneseny do různých forem institutu náhradní rodinné výchovy českého modelu. S některými podobnými postupy, procedurami a formami práce s rodinou tak, jak polská koncepce asistenství rodiny v sobě zahrnuje, pro oblast výchovy a vzdělávání v kontextu rodiny se můžeme dokonce setkat u intervenčních opatření ve školském poradenském systému. Ať už ve školním poradenství nebo ve školských zařízeních tak, jak je definuje ministerská prováděcí vyhláška.
  • 24.04.2019
  • Staženo dne 30.06.2019

Pracovní skupina pro oblast vzdělávání Romů

29. března 2019 proběhlo v Praze na Úřadu vlády ČR další jednání Pracovní skupiny pro vzdělávání Romů.
  • Staženo dne 30.06.2019

Státní doktorská zkouška a obhajobu dizertační práce

Člen Výzkumného centra pro sociální začleňování členem komise pro doktorské zkoušky v Bratislavě

Vědecká rada Pedagogické fakulty Dolnoslezské vysoké školy ve Wrocławi