5. Platforma setkání k projektu Dialogem k vzájemnému porozumění

• Barbora Hozová
  • 15.09.2022
V polovině září 15. 9. 2022 se uskutečnilo na Fakultě veřejných politik v Opavě páté setkání účastníků projektu Dialogem ke vzájemnému porozumění.
Zástupci partnerských organizací participujících na řešení projektu se po vzájemném přivítání aktivně zapojili do řešení témat dle navrženého programu. Při kontrole závěrů z platformy 4 bylo potvrzeno, že všechny úkoly byly splněny. Následovala prezentace dosud realizovaných vzdělávacích aktivit v rámci jednotlivých organizací (Eurotopia, Elim Opava, Ecce Homo Šternberk, Slezská univerzita) dle doporučené struktury s důrazem na evaluaci vzdělávacích aktivit. Účastníci se shodli na významu evaluace pro účely efektivního plánování následujících vzdělávacích aktivit. Živě byla diskutována zejména problematika motivace cílové skupiny k nabízeným aktivitám.

Ve druhé části setkání byli členové platformy pozváni na blížící se vzdělávací aktivitu s názvem Bubnování jako preventivní aktivita a jeden z prostředků zlepšování komunikace mezi členy komunity, kterou organizuje Slezská univerzita. V souvislosti s prezentací anotací povinných publikačních výstupů v rámci projektu byly dále předány informace o připravované mezinárodní konferenci Proměny rodiny XI. Výzvy 21. století pro pomáhající profese, která se bude konat na FVP SU v Opavě 24.11.2022. Účastníci byli vyzváni k registraci a případné aktivní účasti na konferenci.
V závěru společného setkání byly se zájmem diskutovány možnosti vzájemné spolupráce při zapojení studentů studijního programu Speciální pedagogika v rámci plnění předmětů Doučování žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a Volnočasové aktivity osob se zdravotním postižením. Zástupci NNO výzvu ke spolupráci akceptovali a přislíbili formulovat své požadavky na konkrétní aktivity, u nichž by asistenci studentů přivítali.

Setkání platformy proběhlo v přátelské atmosféře. V průběhu řízené diskuse se objevila další zajímavá témata k řešení, např. podpora raného vývoje dětí, vzdělávání rodičů v oblasti hygienických návyků apod. Potvrzuje se, že vzájemný dialog je efektivním způsobem k řešení složitých společenských otázek.

Termín šesté diskuzní platformy je stanoven na 1.12. 2022.

Mgr. Kateřina Janků, Ph.D.
Mgr. et Mgr. Marta Kolaříková, Ph.D.
doc. Mgr. Eva Zezulková, Ph.D.
koordinátorky projektu za FVP SU