4.platforma setkání k projektu Dialogem ke vzájemnému porozumění

• Iveta Šupíková
  • 23.06.2022

Ve čtvrtek 9. června 2022 proběhlo na Fakultě veřejných politik v Opavě v pořadí již čtvrté setkání účastníků projektu Dialogem ke vzájemnému porozumění.

Diskuzní platforma obligátně začala shrnutím současného stavu projektu a organizačními informacemi. Hlavním tématem setkání byly okolnosti související s realizací vzdělávacích aktivit pro komunitní sociální pracovníky, terénní pracovníky v sociálních službách a příslušníky romských komunit ve vybraných lokalitách. Účastníci setkání dále prezentovali příklady konkrétních forem spolupráce městských úřadů Krnov, Moravský Beroun a Opava s nestátními neziskovými organizacemi, školami a školskými zařízeními. Pozornost byla věnována vzájemné spolupráci při podpoře sociální inkluze Romů, procesu školské inkluze žáků ze sociokulturně znevýhodněného prostředí a posilování odbornosti a kompetencí pracovníků pro motivační a aktivizační činnosti s cílovou skupinou. K tomuto účelu byla sestavena koncepce evaluačního nástroje vzdělávacích aktivit. Jeho aplikace bylo doporučena organizátorům vzdělávacích aktivit za účelem sběru dat pro vypracování metodického materiálu a evaluační zprávy, které jsou monitorovacími indikátory realizovaného projektu.

Ve druhé části setkání proběhla diskuze o procesu analýzy potřeb cílové skupiny osob se sociokulturním znevýhodněním pro účely komunitního plánování města. Všechny účastníky zaujaly rovněž citované příklady dobré praxe spolupráce majority s minoritou posilující sociální inkluzi Romů v různých oblastech společenského života ve vybraných lokalitách. Zástupci partnerských institucí v rámci projektu prezentovali konkrétní životní situace a příběhy.

Z průběhu setkání byl patrný skutečný zájem a osobní motivace participantů platformy porozumět reálným potřebám cílové skupiny projektu a podílet se na konstrukci podpůrných nástrojů za účelem jejich saturace.

Termín v pořadí již páté diskuzní platformy je stanoven na 15.9.2022.

Mgr. Kateřina Janků, Ph.D. , Mgr. et Mgr. Marta Kolaříková, Ph.D., doc. Mgr. Eva Zezulková, Ph.D.

koordinátorky projektu za FVP SU