Konference na téma ošetřovatelství a porodní asistence proběhla s velkým úspěchem

  • Viktorie Kovářová
  • 05.10.2021
Po dlouhé době pandemie jsme měli možnost na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity v Opavě uskutečnit prezenční formu konference zaměřené na ošetřovatelství a porodní asistenci. Akce probíhala v aulách budovy fakulty a jejím organizátorem byl Ústav nelékařských zdravotnických studií.

Program konference, který byl velmi bohatý, začínal zdravicemi významných hostů, a to hlavní sestry ČR Mgr. Alice Strnadové, MBA, která poděkovala všem zdravotníkům za práci a nasazení v kritické době vysokého výskytu covid-19, kdy byly nemocnice přeplněné a zdravotníci si mnohdy sáhli na dno svých sil. Mezi další významné hosty patřil primátor města Opavy Ing. Tomáš Navrátil. I on poděkoval zdravotníkům a vyzvedl úzkou spolupráci města Opavy se Slezskou univerzitou a Slezskou nemocnicí v Opavě. Mezi další hosty patřila MUDr. Ingrid Rýznarová, náměstkyně pro léčebnou péči Slezské nemocnice v Opavě, která velmi ocenila současnou spolupráci Fakulty veřejných politik se Slezskou nemocnicí, a to zejména v oblasti konání společných konferencí zaměřených na paliativní péči a školení bazální stimulace.

Mezi zahajujícími byla rovněž náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Slezské nemocnice v Opavě Mgr. Hana Hozová, která poděkovala nejen zaměstnancům nemocnice, ale zejména studentům programu ošetřovatelství a porodní asistence, kteří významným způsobem pomohli zvládnou zajištění péče o pacienty, a to i při online výuce. Jak sama uvedla: „Bez vás bychom měli veliký problém zajistit provoz oddělení. Velmi všem děkuji za rychlé a aktivní zapojení, moc si toho vážíme“.

Poslední řeč pronesla docentka Viera Jakušová, Ph.D. z JLF UK Martin. Po slavnostním zahájení následoval společný blok přednášek kolegyň ze Slovenské republiky, a to z JLF UK Martina a z Fakulty zdravotníctva SZU v Bánské Bystrici. Témata byla změřena na management ve zdravotnictví, zdraví a mobilní telefony. Část první sekce se také věnovala období covidové pandemie, a to jednak z pohledu výuky studentů nelékařských zdravotnických profesí, ale také z pohledu ošetřovatelské péče o pacienty při těžkém průběhu onemocnění covid. Diskuze během této sekce byla velmi bohatá a vyvolala spoustu otázek a také nabídla možnosti další spolupráce napříč univerzitami a zdravotnickými zařízeními.

V odpoledních blocích byly zařazeny dvě samostatné sekce, jedna byla věnována problematice paliativní péče, druhá byla zaměřena na problematiku porodní asistence a pediatrického ošetřovatelství. V obou těchto blocích vystoupili odborníci z praxe a kolegové z jiných univerzit v České republice. Významně se do programu zapojily kolegyně se Západočeské univerzity v Plzni a Palackého univerzity v Olomouci. Všechny prezentované přednášky vyvolaly bohatou diskuzi.

Akce byla úspěšná, celkově se zde sešlo kolem dvou set posluchačů a přednášejících, a to jak z České republiky, tak ze Slovenska. Jsme velmi rádi, že jsem se mohli po dlouhé době setkat zase osobně a probrat i mimo přednášky témata, které nás trápí, a také možnosti další spolupráce. Děkujeme všem zúčastněným, přejeme nám všem hodně sil do naší práce, která tkví v profesionální  péči o zdraví našich spoluobčanů a v dalším vzdělávání zdravotnických pracovníků.


doc. PhDr. Yvetta Vrublová, Ph.D.


Sborník abstraktů příspěvků z mezinárodní konference Výzvy v ošetřovatelství a porodní asistenci v 21. století ke stažení ZDE.