V srpnu proběhla první letní škola všeobecných sester

• Viktorie Kovářová
  • 02.09.2021
Ve dnech 24. až 26. srpna 2021 se uskutečnila první letní škola na Ústavu nelékařských zdravotnických studií určená studentům studijního programu Všeobecná sestra. Během tří dnů se měli studenti možnost seznámit s novinkami ve zdravotnické péči. Na jednotlivých workshopech se podíleli odborníci z praxe, a to ze Slezské nemocnice v Opavě a Fakultní nemocnice v Ostravě.

Studenti si mohli samostatně vyzkoušet jak vést porod na vysoce sofistikovaném modelu NOELLE včetně první pomoci při překotném porodu. Prakticky se seznámili s péčí o porty a periferní cestou implantované centrální kanyly, které jsou v současné péči o pacienty velmi aktuální. Dále byly studentům představeny současné možnosti využití transfúzních přípravků včetně odběru plné krve a plazmy. Velmi aktuální byla také otázka dobrovolného dárcovství a motivace laické veřejnosti.

Zajímavý byl rovněž workshop, v rámci kterého proběhlo představení Extrakorporální membránové oxygenace (ECMO). Jde o metodu, která je využívaná v intenzivní medicíně a umožňuje dočasně nahradit funkci plic a srdce. Velmi časté využití této metody známe z doby pandemie COVID-19. Další témata byla zaměřena na péči o děti včetně podávání léků a jejich rizik, zajištění invazivních vstupů a péči o ně.

Vyvrcholením letní školy byla soutěž první pomoci, kde studenti v jednotlivých skupinách nejprve prakticky poskytovali první pomoc v terénu, následně teoreticky zodpovídali na otázky první pomoci, které byly doplněny o problematiku ošetřovatelství jako profesionální vědy v péči o nemocné, o rodinu a komunitu.

Soutěž byla nabitá pozitivní energií a studenti prokázali nejen své znalosti, ale také svoji zapálenost pro profesi všeobecné sestry. Celkově lze říci, že letní škola splnila své cíle a  organizátoři se již těší na další ročník v srpnu 2022.