Senioři mohou využívat MHD v Opavě zdarma!

• Petr Korviny
  • 19.01.2017

Od prvního dne letošního roku mohou senioři starší 70 let jezdit hromadnou dopravou v Opavě zdarma. K tomuto vstřícnému kroku se rozhodli zastupitelé města Opavy. Ptáte se, co má s touto změnou společné Centrum empirických výzkumů? Právě pracovníci CEV uskutečnili pro opavský dopravní podnik průzkum mezi cestujícími staršími 70 let. Tento průzkum se zaměřoval na chování cestujících. Zejména pak na to, jak často cestují, jakým způsobem za užívání MHD platí či jak jsou s úrovní přepravy spokojeni.

Tento průzkum byl naprosto zásadním materiálem nejen pro dopravní podnik, ale také pro samotné zastupitele. Díky získaným datům umožnil spočítat, jak nákladné bude zavedení této změny, což byla velmi podstatná informace nejen pro dopravní podnik samotný, ale zejména pro vedení města.

„Propojení města a univerzity je zcela nepochybně velmi přínosné. Centrum empirických výzkumů je mimo jiné k realizaci podobných zakázek pro samosprávu určeno. Provedení dotazování je vždy malým dobrodružstvím a má celou řadu přínosů. Nejen pokud jde o získání potřebných dat, ale vzhledem k zapojení studentů do výzkumu, je i dobrou příležitostí pro praxi studentů naší fakulty“ dodává Michal Kuděla, který výzkum pro dopravní podnik zpracovával.