DUO-Thailand Fellowship Program 2020

• Jana Bortlíková
  • 05.08.2019
program výměny vysokoškolských studentů mezi Thajskem a zeměmi Evropské unie
Jedná se vždy o výměnu dvou osob, přičemž výměnu každé dvojice je třeba projednat samostatně. Během výměnného pobytu má účastník získat alespoň 6 kreditů. Kromě účasti na výuce má být náplní pobytu také provádění výzkumu (zaměřeného např. na přípravu diplomové práce).
Podmínkou je velmi dobrá znalost angličtiny.

Výměnné pobyty se mohou týkat zejména (nikoli výlučně) následujících oblastí (obory obou účastníků přitom nemusí být shodné):

●  Alternativní zdroje energie („Alternative Energy“)
●  Biotechnologie („Biotechnology“)
●  Potravinářství („Food Science and Technology“)
●  Vědy o zdraví („Health Sciences“)
● Informační a komunikační technologie („Information and Communication Technology“)
● Logistika a management dodávkových řetězců („Logistics and Supply Chain Management“)
●  Technické obory („Engineering“)
●  „Chytrá“ elektronika („Smart Electronics“)
●  Robotika („Robotics“)
●  Turistika a pohostinství („Tourism and Hospitality Management“)

Mezi příslušnými školami musí být (s výjimkou případu uvedeného níže) v rámci tohoto programu uzavřena dohoda o dvoustranné spolupráci. Každý účastník výměny musí mít příslib přijetí od partnerské školy. Možná je i výměna dvou studentů, jejímž cílem je mj. teprve dohodu o dvoustranné spolupráci dojednat a uzavřít. Přednost však budou dostávat hlavně výměnné pobyty na základě již existující dohody.

Délka pobytu:

1 semestr (maximálně 4 měsíce)
Stipendium lze použít na krytí veškerých výdajů spojených s pobytem (např. letenka, pobytové náklady, školné – to se ale zpravidla neplatí). Výše stipendia (u evropských studentů vyjíždějících do Thajska) činí 800 EUR měsíčně.

Podrobné informace, formuláře a pokyny pro podávání přihlášek jsou k dispozici na webové stránce tohoto programu (http://www.asemduo.org – viz DUO Thailand) nebo thajského Ministerstva pro vysoké školství (http://www.inter.mua.go.th).

Žádost podává vždy thajská vysoká škola, s níž je výměna dohodnuta (nejprve se tedy obě vysoké školy musí domluvit mezi sebou a pak thajská vysoká škola jménem obou podá žádost u uvedeného úřadu v Thajsku). Podává se thajské Kanceláři pro strategii mezinárodní spolupráce (Bureau of International Cooperation Strategy).

Uzávěrka pro podávání přihlášek je stanovena na 1. září 2019 pro odevzdání podkladů na referát pro zahraniční vztahy FVP SU. Kontaktní osoba: Mgr. Jana Bortlíková, jana.bortlikova@fvp.slu.cz, tel: 553 684 142.

Výměnu studentů je ovšem nutné dojednat s dostatečným časovým předstihem, aby thajská vysoká škola stihla podat žádost v požadovaném termínu. Pobyty musí být ukončeny nejpozději v září 2020.

Výběr uchazečů provede smíšená komise složená ze zástupců thajských vysokých škol a thajského ministerstva zahraničních věcí. Informace o tomto programu s podrobnými pokyny v angličtině jsou k dispozici ZDE. Formulář, který  musí vyplnit navrhovaný student, je k dispozici ZDE. Plán výměnného pobytu schvalovaný oběma školami je ke stažení ZDE.

Kontakt a bližší informace: Ms. Jittree Klumpong
Bureau of International Cooperation Strategy, 10th floor 328 Si Ayutthaya Road, Ratchathewi
Bangkok 10400 THAILAND
e-mail: jittree_jk@hotmail.com