Moderní výzvy lidstva budou probíhat on-line!

• Viktorie Kovářová
  • 08.10.2020
Další díl přednáškového cyklu Moderní výzvy lidstva, jehož hostem je Bohumil Kartous, nemůže bohužel proběhnout s osobní účastí návštěvníků. Proto jsme se rozhodli zajistit jeho on-line přenos dostupný pro širokou veřejnost.
Historicky první on-line díl Moderních výzev lidstva proběhne 13. 10. od 12:30 na YouTube kanálu Moderních výzev lidstva, kde bude následně ke zhlédnutí také v záznamu: https://www.youtube.com/watch?v=CndwPdjF_sE&fbclid=IwAR3llXukjkTqoNk9vCyfC4e9E-Y8dPy2jWxTLK5u_8Q7DbJDCGemrpUIISI.

Bob Kartous - Jak přežít kyberprostor
„Žijeme v historicky jedinečné době. Vznikla úplně nová dimenze lidské existence, kyberprostor. Umět v něm (a s ním) žít jsme se ale nenaučili. Kyberprostor zatím více pohlcuje, než dává. Zároveň se prudce zvýšila naše životní úroveň. Evolučně jsme však nastaveni na nedostatek, s nadbytkem se neumíme vyrovnat. Jsme pod neustálým atakem cukrů a kybercukrů, pod jejich vlivem se z nás stávají méně odolní a méně schopní jedinci i společnosti. Syndrom nažraného lva a rozhodovací paralýza způsobují nemohoucnost tváří v tvář technologickému hyperloopu, jenž nezadržitelně uhání, aniž bychom měli jeho pohyb pod kontrolou. Co s tím můžeme dělat? Co potřebujeme, abychom se vyrovnali s virtuálně-fyzickou konfigurací života ve 21. století?“

BOB KARTOUS – *1977 – je profesionální provokatér veřejné diskuse. Je autorem knihy z žánru non-fiction s názvem "No Future: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality?", která vyšla v říjnu 2019. Pravidelně spolupracuje s Aspen Institute Central Europe na přípravě výroční konference AspenAnnual. Je spolupracovníkem think tanku EDUin a autorem konceptu Auditu vzdělávacího systému v ČR. O vzdělávání publikuje v řadě českých médií, pravidelně pro česká média komentuje události, které se ve vzdělávání odehrávají. Řečník a moderátor (Forum 2000, Meltingpot Colours of Ostrava, TEDx atp.). Poradce Jiřího Drahoše, předsedy vzdělávacího výboru Senátu Parlamentu ČR. Člen kolegia rektora Vysoké školy ekonomiky a managementu. Pomáhal rozjíždět vzdělávací start up Education Republic. S centrem současné kultury DOX zrealizoval vzdělávací program Synapse, jenž sestává z několika workshopů zaměřených na posílení sociálního a občanského povědomí mezi mladými lidmi. Je spoluautorem knihy "2036, kapitoly o budoucnosti vzdělávání". Působí jako editor Britských listů, kritického internetového deníku. Od roku 2018 slouží jako mluvčí Českých elfů, občanské skupiny zabývající se dezinformacemi v českém digitálním prostoru. Absolvoval Pedagogickou fakultu a Fakultu sportovních studií MU v Brně, doktorát získal na Mediálním institutu Fakultě sociálních studií UK v Praze. V roce 2019 mu byla Masarykovou univerzitou udělena malá bronzová medaile.

Akce probíhá za podpory statutárního města Opavy.