Noc vědců 2018

  • Martina Vaculíková
  • 19.09.2018

Slezská univerzita v Opavě se opět po roce připojí k Noci vědců, která se snaží o popularizaci vědy a výzkumu pro širokou veřejnost. Na několika místech jejích opavských součástí (fakult a Matematickém ústavu) můžete zhlédnout zajímavý, poutavý a interaktivní program. Letošním tématem, vztahující se k významnému kulatému výročí založení Československé republiky, je 100 let české vědy.

Níže uvádíme konkrétní program za jednotlivé zapojené součásti Slezské univerzity, ze kterého si už můžete vybírat, co vás nejvíce zajímá a zaujme.

 

Ústav ošetřovatelství

Program Noci vědců bude probíhat na Fakultě veřejných politik v Opavě, Bezručovo náměstí 885/14, 746 01 Opava.

Program:

17:00 – 17:45 Prohlídka výukového bytu a specializované výslechové místnosti
Návštěvníkům bude umožněna prohlídka prostor výukového bytu, který slouží především k nácviku praktických aktivit studentům ošetřovatelství. V rámci programu si návštěvníci vyzkouší jaké je to být imobilním pacientem a seznámí se speciálními pomůckami, které jsou určeny právě osobám s tělesným postižením, např.: speciální stropní závěsný systém pomáhající s přemísťováním imobilních pacientů, elektrický i klasický invalidní vozík, nebo speciálně upravené kuchyňské potřeby pro přípravu jídla. Součástí interaktivního programu pak bude možnost vyzkoušet si uvařit jídlo v kůži imobilního pacienta odkázaného na pohyb na invalidním vozíku.
Otevřeny budou i prostory výslechové místnosti! V rámci spolupráce Fakulty veřejných politik v Opavě a Policie ČR byla v prostorách fakulty vybudována i speciální výslechová místnost. Pedagogy je ve výuce využívána k nácviku komunikačních metod. Takže pokud by Vás zajímalo, jak to vypadá za polopropustným sklem, jak probíhají výslechy obětí násilných trestných činů, tak určitě neváhejte a přijďte se podívat i vy.

 

18:00 – 19:15 Arteterapie (PhDr. Zdeňka Římovská, Ph.D., PhDr. Jana Haluzíková, PhD.; učebna C308)
Arteterapie je řazena mezi umělecké terapie spolu s muzikoterapií, dramaterapií a tanečně-pohybovou terapií. Využívá výtvarné umění jako prostředku osobního vyjádření v rámci komunikace. Arteterapie pracuje s technikami, jako je kresba, koláž, malba, nebo práce s hlínou. Je to tedy obor využívající výtvarný projev jako hlavní prostředek poznávání a ovlivňování lidské psychiky ve směru redukce psychických či psychosomatických obtíží a redukce konfliktů v mezilidských vztazích. Arteterapeutické postupy jsou zacíleny na léčebné kognitivní, motivační a emocionální aspekty: sebevyjádření, aktivizace, sebepoznání, osobnostní růst, podpora vývoje, změna stereotypů, zmírnění úzkosti, uvědomění, náhled, řešení problémů, odhalení nevědomého materiálu, katarze, zpracování konfliktů, podpora a rozvoj tvořivosti v rámci harmonizace osobnosti, adaptivnější zacházení s emocemi a kultivace obranných mechanismů.
V rámci programu se můžete těšit na mnoho zajímavých aktivit, např. malování za znění tónů hudby a působení vibrací na pocity člověka. Menší návštěvníci si vytvoří vlastní strom života prostřednictvím otiskování listů. Své pocity pak budete moci vyjádřit prostřednictvím vybarvování otisku dlaně apod.


19:15 – 20:15 Kardiopulmonální resuscitace (Mgr. Pavlína Rabasová, Ph.D.; učebna C 307)

Prostřednictvím ukázky získáte vědomosti a dovednosti pro poskytování základní kardiopulmonální resuscitace u všech věkových skupin. Účastníci se seznámí především s klinickými doporučenými postupy neodkladné resuscitace. Budou popsány mimo jiné i příčiny a příznaky bezvědomí a bezdeší (náhlé srdeční zástavy). Následně budou přítomní seznámeni s jednotlivými úkony při aktivaci záchranného řetězce. Během praktické části semináře se budou návštěvníci učit aplikovat postup základní kardiopulmonální resuscitace na resuscitačních modelech, včetně obsluhy s automatizovaným externím defibrilátorem. Závěr praktického nácviku bude věnován nácviku zotavovací polohy. Účastnící si také budou moci prohlédnout vybrané pomůcky užívané profesionálními zdravotníky k zajištění životních funkcí, fixaci zlomenin a transportu raněného. Nebude chybět ani pohled do historie za významnými českými i světovými osobnostmi, které svou celoživotní prací ovlivnili rozvoj ošetřovatelství, medicíny a pomoci raněným.


20:15 – 21:00 Přednáška na téma Závislost na počítačích, počítačových hrách a automatech (Mgr. Jiřina Hosáková, Ph.D.; učebna C312)
Rozvoj multimediálních technologií a zvyšování jejich uživatelské dostupnosti člověku přispělo k jejich masovému používání. Pro běžný život přinášejí nespočet výhod, opačnou stranou je však fenomén závislosti na nich. Cílem přednášky je usnadnit posluchačům porozumět fenoménu závislosti na informačních technologiích, seznámit s typy závislostí a s riziky souvisejícími s užíváním těchto technologií. Tato rizika mají komplexní charakter, nejedná se pouze o psychickou závislost, jejich přesah je i do oblasti somatické. Dále budou definovány varovné příznaky, diagnostická kritéria pro jejich odhalení a možnosti léčby. V závěru sdělení si budou moci posluchači ověřit pomocí standardizovaného nástroje své riziko vzniku závislosti na internetu.

 

Ústav pedagogických a psychologických věd

Veškerý program bude probíhat v učebně C310
17:00 – 18:00 Kriminalistika, praktické ukázky z daktyloskopie, chemická analýzy, trasologie, dopravní psychologie (PhDr. Edita Ondřejová, Ph.D., Mgr. Silvie Quisová, Ph.D.)

18:00 – 19:00 Problematika závislostí, alkobrýle, drogobrýle, demonstrační pomůcky užívané v oblasti prevence závislostí, zhlédnutí snímků „Když musíš, tak musíš“, následná beseda s účastníky (doc. PhDr. Jitka Skopalová, Ph.D., Mgr. Petr Slováček, Ph.D.)

19:00 – 20:00 Psychologie, emoční test pro děti, osobnostní dotazníky, workshop – asertivita, syndrom vyhoření, stres, duševní hygiena aj. (doc. PhDr. Eva Urbanovská, Ph.D., doc. PhDr. et Mgr. Maria Vašutová, Ph.D.)

20:00 – 20:45 Známá/neznámá fakta ze života Jana Amose Komenského, přednáška o vybraných faktech ze života Jana Amose Komenského (Mgr. Kamil Janiš, Ph.D.)