Workshopy pro pedagogy mateřských škol na téma "Podpora mediální gramotnosti dětí předškolního věku"

• Kateřina Byrtusová
  • 04.09.2019
V rámci aktuálně realizovaného projektu "Podpora mediální gramotnosti dětí předškolního věku" (hlavní řešitel: PhDr. Vladimíra Kocourková, Ph.D.) proběhnou v září dva workshopy pro zapojené mateřské školy Moravskoslezského kraje.

První z workshopů, který povede PhDr. doc. Eva URBANOVSKÁ, Ph.D., proběhne 6. září 2019 v čase 9.00 - 14.00 hod., bude orientován psychologicky a zaměří se na následující oblasti:

Dítě předškolního věku - základní stručná charakteristika.

Socializace dítěte předškolního věku (vrstevníci versus média).

Vliv médií na řeč dítěte.

Fantazie dítěte x reálný svět

Emoce a svět médií.

Podpora (psychické) odolnosti dítěte.

Druhý z workshopů, který povednou Mgr. Kamil JANIŠ, Ph.D. a PhDr. Vladimíra KOCOURKOVÁ, Ph.D., proběhne 19. září 2019 v čase 9.00 - 14.00 hod., bude orientován pedagogicky a zaměří se na následující oblasti:

Média, mediální výchova a mediální gramotnost dětí předškolního věku.

Rizika internetu, internetové bezpečí pro děti předškolního věku.

Televize, její vliv na dítě předškolního věku. Reklama.

Dětská kniha, její význam a hodnota. Metody práce s knihou, tištěným a obrazovým textem. Využití v mediální výchově.

Metody spolupráce s rodiči dětí v oblasti podpory mediální gramotnosti a především také prevence rizik v této oblasti (konkrétní metody práce).

Metody mediální výchovy pro děti předškolního věku.