VČASNÁ PREVENCE NEBOLÍ!

• Martin Kůs
  • 01.07.2019
Ve dnech 25. – 26. června 2019 proběhla již tradiční akce – Dny prevence, kterou pořádá Ústav ošetřovatelství a Ústav pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě.
Měření krevního tlaku, pulzu, hodnoty BMI, glykémie, zjištování krevní skupiny, množství vody a tuku v těle, prevence vzniku nádorových a kardiovaskulárních onemocnění, prevence závislostí, informace o antikoncepci, jízda na invalidním vozíku, vedení nevidomého, pocity těhotné ženy, omezený pohyb seniora, kardiopulmonální resuscitace. To vše si mohli návštěvníci bezplatně vyzkoušet nebo nechat zjistit na akci Dny prevence na Horním náměstí v Opavě.

Akce se účastnili jak dospělí, tak i děti ze základních škol. Pro děti zde byl připraven speciální program, kde za splnění úkolů na různých stanovištích mohly získat drobný dárek. Cílem programu pro děti bylo předání základních informací, které se týkají první pomoci a také zvýšit jejich povědomí o zdravotní gramotnosti a bezpečnosti v domácnosti, na jaké domácí prostředky je třeba si dávat pozor, atd.

Jako jedním ze zúčastněných byl i primátor města Opavy pan Ing. Tomáš Navrátil, který o akci řekl:
,,Akce, která zde byla připravena mě moc potěšila, krom klasického lékařství, kde si můžeme vyzkoušet například měření tlaku a podobně, jsem si mohl vyzkoušet věci jako - jak se cítí člověk ve stáří, jaké má pohyby, jaké to je, když má šedý zákal, mohl jsem si vyzkoušet, jak se cítí žena, která je v 5-6 měsíci těhotenství, o kolik je těžší, jak má složitější pohyby, atd., celou akcí jsem velice potěšen a nadšen.“

Nový obrázek
AUTOR: Eva Solanská