Moderní výzvy lidstva s dokumentem Strážci paměti

  • Viktorie Kovářová
  • 18.01.2023
První letošní díl cyklu Moderní výzvy lidstva proběhne 7. února od 11:00 ve výjimečném provedení. Součástí programu bude projekce dokumentárního filmu Strážci paměti o ruském sdružení Memorial a jeho současné situaci a také beseda s jeho ruskými i českými představiteli. Hosty budou Boris Bělenkin, ředitel knihovny Memorialu v Rusku, a Nela Laryšová, místopředsedkyně sdružení Memorial v ČR. Beseda bude překládána.
Mgr. Magdaléna Hájková

Ruské sdružení Memorial od rozpadu SSSR mapuje sovětské represe i současné porušování lidských práv v Rusku. Za více než 30 let své práce dalo dohromady databáze milionů nevinných obětí, nyní však čelí dramatickému období nejistoty. Ruské soudy na konci roku 2021 zlikvidovaly zastřešující organizaci a několik dalších poboček Memorialu. Po ruském útoku na Ukrajinu se situace vyhrotila a mnohým jeho pracovníkům hrozí perzekuce. Co bude Memorial dělat dál? A jak s tím souvisí Česká republika?
Debata bude přenášena formou živého streamu, který bude po skončení ke zhlédnutí na youtube kanálu Moderních výzev lidstva. Akce navazuje na výstavu Sandarmoch – kde stromy mají tváře, která probíhá v UniPointu v OC Breda & Weinstein do 18. února. Akci tradičně pro studenty i širokou veřejnost pořádá Mendelovo gymnázium a Fakulta veřejných politik, tentokrát navíc ve spolupráci se sdružením Memorial a Gulag.cz. Online stream zajišťuje obor Audiovizuální tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Jako doprovodná akce proběhne v tentýž den 7. 2. od 16:00 v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty na Hauerově 4 projekce dokumentárního snímku Zatajené popravy, jehož spoluautorem byl prof. PhDr. Mečislav Borák, CSc., který v minulosti působil na Fakultě veřejných politik v Opavě a tématem se dlouhodobě zabýval. Projekce bude volně přístupná pro širokou veřejnost a následovat bude také diskuze se spoluautorkou dokumentu Lenkou Polákovou.

Výjimečný dokument Televizního studia Ostrava ČT Zatajené popravy odhaluje dosud neznámé popravy Čechů a československých občanů v období velkého teroru v letech 1937–1938 v Sovětském svazu. Mnozí tu žili a podnikali už od dob carského Ruska, jiní uvěřili v ideály nové společnosti a odjeli do Sovětského svazu za lepší budoucností, aby zde našli svou smrt. Leží v hromadných hrobech po celém bývalém Sovětském svazu – v Moskvě, Petrohradu, Lvově, Bykovni, Žitomiru… Je mezi nimi mladík, který v r. 1935 jako jediný cizinec dobyl s ruskou expedicí severní pól, nebo elitní důstojník, příbuzný biskupa Lobkowicze. V jediný den 28. 9. 1938 bylo popraveno 77 Čechů v ukrajinském Žitomiru, oficiálně kvůli špionážním kontaktům českého Sokola. Umírali ještě před začátkem 2. světové války, jejich rodiny se o tom dověděly až se značným časovým odstupem, mnohé neznají pravdu dodnes. Unikátní odhalení, svědectví a výpovědi nabízí dokument Mečislava Boráka, Lenky Polákové a Petry Všelichové (zdroj: www.ceskatelevize.cz).

Vstup na obě akce je volný.



Foto: Viktor Tuček, Photon