SEBEVRAŽDA SEBEvražda sebeVRAŽDA prevence, intervence, péče o pozůstalé

  • Eva Sladká
  • 15.10.2018
Workshop SEBEVRAŽDA SEBEvražda sebeVRAŽDA, prevence, intervence, péče o pozůstalé, jež se konal 12. října 2018 pod záštitou děkana FVP SU v Opavě prof. PhDr. Rudolfa Žáčka, Dr. a ve spolupráci s Asociací poradců pro pozůstalé,  je jedním z výstupů odborné činnosti pracovníků Ústavu pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě.

Cílem setkání odborníků, kteří svým profesním zaměřením směřují mj. i k problematice suicidality, bylo zprostředkování aktuálních informací o možnostech  prevence, intervence a péče o pozůstalé. Ač je v posledních letech trend v sebevražednosti dospělých v České republice sestupný, u mladších věkových kategorií je tomu bohužel naopak. Velkým problémem jsou i dokonané sebevraždy starších osob. Sebevražednost, i přes výše uvedené, je v ČR stále nad průměrem EU, ale i nad celosvětovým průměrem. Ukazuje se, že je velmi žádoucí získávat informace nejen o příčinách, důsledcích a možnostech předcházení suicidality na životní dráze člověka, ale aktuální a nezbytné jsou zejména informace, jak komunikovat s člověkem se sebevražednými úvahami, jak dokázat vyhodnotit riziko sebevraždy, kdo by měl a má realizovat krizovou intervenci s potenciálními sebevrahy, jak pracovat s pozůstalými po obětech suicidálního chování, a to zejména z hlediska věku pozůstalých.
Na problematiku upozorňuje i Světový den prevence sebevražd, který připadá na 10. září a který vyhlašuje Světová asociace pro prevenci sebevražd spolu s WHO a Světovou federací pro duševní zdraví. Jednotlivé státy realizují za účelem snížení sebevražednosti řadu aktivit, situace v ČR je však jiná. Podle účastníků workshopu u nás zcela chybí nejen komplexní strategie prevence sebevražd, ale i realizace dílčích aktivit v této oblasti je poměrně malá. O sebevraždách přetrvává nejen mezi laickou veřejností stále mnoho mýtů. Sebevražedné chování totiž nese v sobě důležité sdělení pro pozůstalé, pro rodinu, přátele, pro spolupracovníky, příp. pro spolužáky.
Realizovaný workshop zájmem ze strany účastníků jednoznačně ukázal, že uvedenému fenoménu je třeba dále věnovat náležitou pozornost, což je pro organizátory výzva pro akce budoucí.

Autoři: doc. PhDr. Jitka Skopalová, Ph.D a PhDr. Edita Ondřejová, Ph.D.