30. výročí přijetí dětských uprchlíků z bývalé Jugoslávie na Opavsku připomene výstava

• Viktorie Kovářová
  • 21.09.2021
V univerzitním centru v OC Breda & Weinstein proběhne 21. září 2021 v 17:00 vernisáž výstavy mapující záchrannou akci z roku 1991, kdy ČR přijala více než 1 300 dětí z Daruvarska, které se tehdy nacházelo na frontové linii války v Chorvatsku.

Ve světle soudobé migrační krize je v českém prostředí opomíjen fakt, že Česká republika má s přijímáním uprchlíků z válkou zasažených oblastí historickou zkušenost. Naše země se ve 20. století podílela na několika záchranných akcích, například přijetí dětských uprchlíků z Řecka po roce 1948 a následně dětí z Jugoslávie v 90. letech. Výstava s názvem „30 let od přijetí dětských uprchlíků z bývalé Jugoslávie na Opavsku“ se pak zaměří na druhou ze zmiňovaných událostí, a to i v regionálním kontextu. Konkrétně na okolnosti přijetí a následného pobytu dětských uprchlíků zejména v Jánských Koupelích na Opavsku.

Výstava je realizována u příležitosti 30. výročí těchto událostí a potrvá až do 29. října. Po dobu trvání bude doplněna také o doprovodný program:

20. 10. v 17:00 / Projekce dokumentu Tisíc kilometrů od války a vzpomínek pamětníků s přednáškou autorky výstavy

Samotná vernisáž 21. září v 17:00 pak proběhne za účasti pamětníků dobových událostí z Chorvatska.

Autorkou výstavy je Mgr. Andrea Preissová Krejčí, Ph.D. z Fakulty veřejných politik v Opavě. Fakulta se dlouhodobě zabývá vzděláváním, vědou a výzkumem v oblasti migrace a integrace cizinců a národnostních menšin.

Vstup na výstavu je volný vždy v době provozu obchodního centra.

Fotografie poskytla NVI Jednota se sídlem v Daruvaru a Svaz Čechů v Republice Chorvatsko.

Aktuální protiepidemiolgické podmínky pro účast na akci: ZDE