Zážitková prázdninová škola Lipnice opět v Opavě

• Viktorie Kovářová
  • 22.07.2021
Od roku 2010 mají každoročně studenti Sociální patologie a prevence Fakulty veřejných politik v Opavě možnost zúčastnit se certifikovaných kurzů Prázdninové školy Lipnice. Jejich cílem je naučit studenty formou zážitkové pedagogiky připravit program adaptačního kurzu pro různé cílové skupiny se sociálními specifiky, a získat tak cenné zkušenosti, které mohou využít ve své budoucí praxi.
Prázdninová škola Lipnice vytváří zážitkové a metodické kurzy pro veřejnost, školy i odborníky. Přináší do výuky emoce a zážitky, které se snaží proměnit ve zkušenost, a propojení teorie a praxe je tak při kurzech naprosto přirozené. Metodu zážitkové pedagogiky lze uplatňovat při výuce na školách, při rozvoji pracovních týmů a zaměstnanců, při přípravě nejrůznějších rozvojových kurzů, táborů a dalších akcí pro děti i dospělé.
Náklady na kurz jsou každoročně hrazeny z mimořádného příspěvku MŠMT a věříme, že absolventi využijí nabytých vědomostí a zkušeností ve své praxi. Letos se kurzy na Fakultě veřejných politik konaly v posledním červnovém týdnu, a to v začátečnické úrovni, které byly uznány jako povinně volitelný předmět Příprava adaptačních kurzů, a také ve formě pro pokročilé jako povinně volitelný předmět Metodický kurz zážitkové pedagogiky.

Reakce absolventů kurzů:
„Kurz Prázdninové školy Lipnice mi neskutečně změnil pohled jak na studium, tak na život celkově. Dozvěděla jsem se plno užitečných informací a všechno mi to do sebe pěkně zapadlo. Trochu mě mrzí, že jsem kurz neabsolvovala již v prvním ročníku, kde bych později mohla všechny zkušenosti využít na praxích. Kurz bych ostatním doporučila všemi deseti.“

„Lektoři uměli vytvořit příjemnou přátelskou atmosféru, byli empatičtí, komunikativní a laskaví. I když byl kurz fyzicky a psychicky náročný, tak byl skvělý. Myslím si, že tento kurz podporuje rozvoj osobnosti po komunikační stránce, pomáhá pochopit okolí, podporuje snahu se zapojit, spolupracovat a logicky přemýšlet.“

„Kurz byl prima. Byl lepší, než jsem čekala, lektoři byli naprosto úžasní. Bála jsem se, že když bude kurz na fakultě, tak bude nudný, ale byl naopak úplně úžasný. Je mi líto, že takových kurzů není více.“

,,Z obou kurzů jsem byla velice nadšená. Předčilo to má očekávání. Kolektiv i lektoři byli výborní a hned bych si kurzy zopakovala a doporučila dalším studentům. Jsem ráda, že mi škola dala možnost absolvovat tyto kurzy a poznatky z nich se budu snažit využít v odborné praxi."

„Nejlepší předmět ze všech. Klidně mohl být i týden vkuse. Velice přínosný.“

Více o kurzech na www.psl.cz