přednáška La narrativa fantastica negli ultimi anni del Novecento in Italia

 • hlavní
 • 24.05.2019
● Dne 24.5. v 10:35 v místnosti M3 se uskuteční přednáška La narrativa fantastica negli ultimi anni del Novecento in Italia doktorky Evy Mesárové z Banské Bystrice.

Bližší informace

Datum od24.05.2019 10:35
Datum do24.05.2019 12:00
CelodenníNe

Další události

 • 12.11.

  Výstava studentských prací z FAMU, UMPRUM a ITF FPF SU

  Vernisáž výstavy studentských prací z FAMU, UMPRUM a ITF FPF SU v Českém centru v Paříži v rámci festivalu PhotoSaintGermain a VIP doprovodných akcí Paris Photo.

 • 10.11.

  Mezinárodní konference vysokých fotografických škol

  Aktivní účast ITF na Mezinárodní konferenci vysokých fotografických škol v Národní knihovně Francie F. Mitteranda v Paříži.

 • 06.11.

  Výstava 3 dekády

  Otevření výstavy 3 dekády. ITF FPF SU v Opavě 1990 - 2020 na Bratislavském hradě v rámci 30. ročníku festivalu Měsíc fotografie v Bratislavě.

 • 06.11.

  Expozice ITF na OFF festivalu

  Zahájení expozice ITF na OFF festivalu v Bratislavě.

 • 05.11.

  Výstava uměleckých škol

  Otevření výstavy uměleckých škol v Domě pánů z Kunštátu v Brně, konference.

 • 19.10.

  Festival Prague Photo

  Otevření výstavy ITF na festivalu Prague Photo.

 • 15.10.

  Vladimír Birgus Tak mnoho, tak málo

  Zahájení výstavy v galerii Opera v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

 • 29.09.

  Opavský páv

  7. ročník mezinárodního festivalu studentských filmů.

 • 27.09.

  Výstava Tři dekády

  Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě 1990-2020, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze - Dům U Černé Matky Boží + katalog.

 • 24.09.

  "Roztroušená paměť"

  Výstava fotografií tří doktorandů ITF Ondřeje Durczaka, Arkadiusze Goly a Lukáše Horkého z prostředí Karvinska v galerii KUPE v Opava, pod záštitou rektora SU, inaugurace katalogu, beseda s hosty (autorka „Šikmého kostela“ Karin Lednická, rektor SU doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., náměstek hejtmana ing. Jaroslav Kania a další).

 • 20.09.

  Ústav informatiky zve na Workshop on Natural Computing

  Ústav informatiky FPF SU v Opavě pořádá s kolegy ze Slovenska Workshop on Natural Computing jako součást konference ITAT 2020. Workshop proběhne ve dnech 20.—22. září 2020 v prostorách hotelu Tyrapol v Oravské Lesné, krásném horském resortu na Slovensku. Pokud nebude možné účastnit se konference kvůli restrikcím osobně, bude účast zajištěna online.

 • 18.09.

  Rudolf Gudrich

  Muž, se kterým se doba snažila držet krok, zasvěcení hosté, uvádí Jiří Siostrzonek, komponovaný pořad v rámci festivalu Bezručova Opava, multifunkční prostor KUPE.

 • 25.08.

  Na vodárně s...chirurgem Tomášem Šebkem

  Který se vrátil ze šesté zahraniční mise Lékařů bez hranic. Po Haiti, Afghánistánu a Jižním Súdánu tentokrát pomáhal v Jemenu, „kde probíhá jedna z největších humanitárních katastrof na světě,“ říká sympatický lékař, uvádí Jiří Siostrzonek, multifunkční prostor KUPE.

 • 18.08.

  Výstava fotografií Jindřicha Štreita

  Zahájení výstavy fotografií Jindřicha Štreita o vězeňských kaplanech na Staroměstské radnici v Praze.

 • 06.08.

  Na vodárně s... Robertem Šlachtou

  Beseda nejen o knize „Třicet let pod přísahou“, multifunkční prostor KUPE.

 • 01.08.

  Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI

  Kazimierz (Polsko), výstavy, projekce a přednášky k 30. výroční vzniku ITF FPF SU v Opavě (J. Štreit, A. Gola, J. Siostrzonek).

 • 30.07.

  Fotografické publikace severní Moravy a Slezska

  Vernisáž autorské výstavy, která mapuje fotografické publikace ze severní Moravy a Slezska od meziválečného období do dneška, galerie KUPE. Kurátorem je Ondřej Durczak.

 • 23.07.

  Na vodárně s... Petrem Kümpelem

  Beseda s primářem infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě, odborníkem na Covid-19, který byl předsedou krizového štábu SN při pandemii / ptát se můžete na vše kolem koronaviru i jiná infekční onemocnění, uvádí Jiří Siostrzonek, multifunkční prostor KUPE.

 • 11.07.

  Čtvero ročních období – ochutnávka letních aristokratických jídel

  Státní zámek Raduň, ve spolupráci s Filozoficko-přírodovědeckou fakultou Slezské univerzity, zve na povídání o šlechtickém jídelníčku s malou ochutnávkou. Milovníci historie a dobrého jídla si přijdou na své během dalšího dílu z cyklu historické gastronomie. Hlavním tématem tentokrát budou letní aristokratická jídla. Počet míst je výrazně omezen, doporučujeme včasnou rezervaci. Více informací získáte na web stránkách zámku Raduň.

 • 30.06.

  Webinář pro PQ – Hasan Zahirović about The White Plague (Czech: Bílá nemoc) by Čapek

  https://www.pq.cz/pq-studio/

 • 25.06.

  Miroslav Myška: Akty 1970-2020

  Výstava pozoruhodných fotografií aktů Miroslava Myšky. O průnicích, neposednosti a neodolatelných nutkáních Miroslava Myšky. První samostatnou výstavu uspořádal v roce 1971, v Síni umění v Blansku, a dodnes jich na kontě má přes čtyřicet. Následovala účast na téměř stovce kolektivních výstav doma i v zahraničí Myškova fotografická tvorba se uplatnila v mnohých žánrově odlišných oblastech! Vstoupila na území dokumentu, reportáže, portrétu i krajinářské fotografie. Léta se profesionálně zaměřovala také na reklamní fotografii. Časově rozsáhlé a početné je pedagogické působení M. Myšky na Institutu výtvarné fotografie Svazu českých fotografů v Praze, na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě anebo na brněnské Fotoškole a na Fakultě výtvarných umění VUT.

 • 22.06.

  Zdeněk Stuchlík: Krajiny ticha

  Děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Slezské univerzity v Opavě srdečně zve na vernisáž výstavy, která se uskuteční v rámci připomenutí 30. výročí vzniku Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Akce se uskuteční v OC Breda & Weinstein, 1. patro, návštěvnické centrum. Výstava potrvá do 3. 8. 2020.

 • 19.06.

  Přednáška Hasana Zahiroviće "Bratři Čapkové"

  Místní knihovna v Libhošti srdečně zve na přednášku o bratrech Čapkových, která se koná u příležitosti 130 let od narození Karla Čapka a 75 let od úmrtí Josefa Čapka. Přednášející: Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D.

 • 19.06.

  Výstava Tři dekády

  Institut tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity chystá výstavu s názvem Tři dekády k 30. výročí od svého založení, která bude k zhlédnutí v pražském Domě U Černé Matky Boží v termínech od 19. června do 27. září 2020. Vernisáž výstavy se uskuteční 19. 6. od 18 hodin. K vidění na ní bude výběr nejlepších snímků studentů i čerstvých absolventů školy, mapujících období let 1990 - 2020. Třeba cyklus Resonance, nápaditě a emotivně propojující staré snímky s výstřižky z časopisů, nebo poutavé skupinové portréty současných českých rodin, tak rozlišných a zároveň tak stejných.

 • 16.06.

  Jsem stipendista města Ostravy!!!

  Otevření fotografické výstavy portrétů stipendistů města Ostravy, kterou připravil Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby výstava potrvá do 8. 7. 2020 Foyer nové radnice v Ostravě

 • 09.06.

  Můj otec Antonín Kratochvíl

  Dokumentární snímek o české fotografické legendě Antonínovi Kratochvílovi / jaká byla jeho cesta za mezinárodním úspěchem? / a jaká byla jeho cesta k synovi, kterého kvůli emigraci opustil ještě před narozením? Ve spolupráci s ITF FPF Slezské univerzity v Opavě. Akce se koná v KUPÉ (Janská 7, 746 01 Opava).

 • 09.06.

  Můj otec Antonín Kratochvíl

  Dokumentární snímek o české fotografické legendě Antonínovi Kratochvílovi / jaká byla jeho cesta za mezinárodním úspěchem? / a jaká byla jeho cesta k synovi, kterého kvůli emigraci opustil ještě před narozením? Ve spolupráci s ITF FPF Slezské univerzity v Opavě.

 • 06.06.

  Život s dokumentem – přednáška Jindřicha Štreita

  Příběh o tvůrčím životě s fotografií Vám prozradí osobně Jindřich Štreit.

 • 05.06.

  Na vodárně s... Davidem Vávrou

  Besedu se známým architektem, hercem a spisovatelem povede Jiří Siostrzonek. Architekt, herec, spisovatel, moderátor a spoluzakladatel pražského alternativního divadla Sklep. Spoluautor cyklu dokumentárních filmů Šumná města.

 • 03.06.

  Noční Mikrofórum s Hasanem Zahirovićem,

  Zveme vás k poslechu Nočního Mikrofóra Českého rozhlasu Dvojka. Hostem hodinového pořadu bude ve středu 3. června od 22:30 hodin náš pedagog a vedoucí oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D. Pokud rozhovor nestihnete, můžete si jej poslechnout i ze záznamu díky audioarchivu pořadu dostupného na web stránkách Českého rozhlasu.

 • 06.05.

  Pod rouškou

  Projekt „Pod rouškou“ reaguje na aktuální situaci v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v rámci boje proti nákaze koronaviru a šíření nemoci Covid-19 v České republice v roce 2020. Když si za čtyřicet, padesát let budou mladé generace prohlížet fotografie z tohoto fotograficko-sociálního projektu studenta a absolventa Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě Ivo Žídka a Jana Langera, budou jim muset jejich rodiče, prarodiče vysvětlit, že nosit roušku nebyl momentální módní výstřelek, který zasáhl celou společnost, ale že designerem byla globální pandemie.

 • 25.04.

  Online ochutnávka jarních aristokratických jídel

  První díl z cyklu historické gastronomie bude věnován jarním jídlům v aristokratickém prostředí.

 • 31.03.

  Mezinárodní konference Dialektologie a geolingvistika v současné střední Evropě

  Akci pořádá Ústav bohemistiky a knihovnictví – oddělení lingvistiky.

 • 28.03.

  Přednáška „Čapek a Březina“

  Společnost Otokara Březiny, Jaroměřice nad Rokytnou. Uvádí Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D.

 • 25.03.

  Přednáška „MUDr. Antonín Čapek“

  Městská knihovna Úpice.

 • 25.03.

  Přednáška „Bratří Čapkové“

  Přednáška „Bratří Čapkové“, 130 let od narození Karla Čapka, 75 let od úmrtí Josefa Čapka Zveme všechny příznivce a milovníky rodiny Čapkovy na přednášku Mgr. Hasana Zahiroviće PhD. ve středu 25. března 2020 od 13 hod. do MAKUSU. Přednáška bude zaměřena na život Karla a Josefa Čapkovi. Vstupné 30,- Kč Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší.

 • 24.03.

  Naše paní Božena Němcová?

  Komponovaný pořad věnovaný životu a dílu výjimečné osobnosti české kultury, od jejíhož narození letos uplynulo 200 let. Je slavná spisovatelka stále ještě „naší paní“ (jak ji nazval básník František Halas) a má její tvorba co říct i čtenáři 21. století? Hosty publicistky Moniky Horsákové budou literární historikové Jakub Chrobák a Pavel Hruška a v centru pozornosti se ocitne především próza Babička, mimořádná próza, různými ideologicky necitlivými a školometsky stereotypními dezinterpretacemi pohříchu zcizená mnoha generacím čtenářů. Řeč bude i o pozoruhodné korespondenci Boženy Němcové či o filmových adaptacích jejích děl. Akci pořádá Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby. Klub Fiducia, Ostrava.

 • 24.03.

  Literární pásmo věnované českým mistrům slova, Otokaru Březinovi a Karlu Čapkovi

  Pořad Společnost bratří Čapků "Stařec z hory" . Městská knihovna v Praze.

 • 23.03.

  Rudolf GUDRICH – muž, se kterým se doba snažila držet krok

  Komponovaný pořad o významné opavské osobnosti. Projekce filmu Mgr. Václava Hájka, zasvěcení hosté: prof. Nina Pavelčíková, Mgr. Jiří Šíl, Ph.D., JUDr. Tomáš Elis, večerem provází Jiří Siostrzonek. Ve spolupráci s FPF SU v Opavě. Multifunkční prostor KUPE

 • 20.03.

  Jarek Nohavica: Petr Bezruč, co jsme se ve škole neučili

  Jarek Nohavica představí své badatelské výsledky na konferenci v Kupe. Autor zkoumá autorství Slezských písní, o něž se, a to nejen podle jeho mínění, dělí Vladimír Vašek alias Petr Bezruč se svým přítelem, učitelem a básníkem Ondřejem Boleslavem Petrem. Snesl řadu důkazů od textové analýzy básní přes faktografické údaje týkající se místopisu až po osobnostní charakteristiku obou autorů, jež mají nahlodat posluchačovu víru, že autorem jedinečné sbírky je opravdu jen Vašek. Sympatické na tom je, že Nohavicovi nejde o to Vaška očerňovat, ale pouze se dobrat pravdy, kterou už dnes asi nikdo s jednoznačností neodhalí. V Bezručovském večeru dojde i na zpívání a poctu básníkům české země, k nimž Nohavica jednoznačně patří. Multifunkční prostor KUPE

 • 19.03.

  Tintoretto – rebel z Benátek

  Životní příběh a geniální dílo jednoho z nejslavnějších renesančních malířů /O nespoutaném Benátčanovi vypráví Helena Bonham Carter / v rámci cyklů Umění v kině a O filmu jinak, uvádí Jiří Siostrzonek. Ve spolupráci s ITF FPF SU v Opavě. Multifunkční prostor KUPE

 • 12.03.

  Fotojatka

  Největší fail mezi fotografickými festivaly! /promítání nejlepších světových fotografií v kombinaci s nejubožejším lokálním humorem!/ neodolatelná směs skvělých slideshow z tvůrčí a dokumentární fotky, standup komedie, trapna, technických problémů a obrázků koťátek / večer pro všechny, co se alespoň okrajově zajímají o jakékoli umění i ty, kterým je to jedno. Uvádí Mgr. Jan Flaška. Ve spolupráci s ITF FPF SU v Opavě. Multifunkční prostor KUPE

 • 12.03.

  David Sládek: Do ulic

  Fotografický dokument o kultuře protestu (nejen) ve Velké Británii, která byla v posledních několika letech svědkem velkého množství demonstrací. Desetitisíce lidí protestovaly za lepší životní podmínky, za záchranu zdravotnictví, pro i proti Brexitu, za klima a za desítky dalších kauz. Londýn zažil stovky komorních protestů jednotlivců nebo skupin ale i více než miliónovou demonstraci. Do ulic není tradiční reportáž, ale spíše sociální dokument či portrét, jehož modelem je společnost jako taková. Rád bych tím přiblížil pestrost masových akcí a rozmanitost emocí, které se v žádném případě neomezují na vztek a výčitky. Uvádí Jiří Siostrzonek. Multifunkční prostor KUPE.

 • 11.03.

  Unisféra: Projekce pro studenty a zaměstnance Slezské univerzity v Opavě

  Zimní obloha + The Search for Life in Space

 • 11.03.

  Představení knihy Fran Směja: Na co jsem nezapomněl

  Akci pořádá Ústav bohemistiky a knihovnictví - oddělení kulturní dramaturgie a literatury. Kulturní zařízení Suché Lazce.

 • 11.03.

  Unisféra: Projekce pro studenty a zaměstnance Slezské univerzity v Opavě

  Zimní obloha + Dream to Fly

 • 10.03.

  Literární večer nad německy psanými texty

  Literaturkreis. Deutschsprachige Texte gemeinsam lesen und darüber sprechen - ohne Noten und Uni-Atmosphäre. Thema: Deutsche Nobelpreisträger für Literatur, bekannte und weniger bekannte. Diesmal werden Texte ohne Autorennamen verteilt, und es soll zuerst geraten werden, welche/r deutsche Literaturnobelpreisträger/in sie geschrieben hat. Literární večer nad německy psanými texty s Priv.-Doz. Martinem Maurachem, lektorem Ústav cizích jazyků. Všichni jsou vítáni. Akci pořádá Ústav cizích jazyků - oddělení germanistiky. Kavárna Obecního domu v Opavě.

 • 10.03.

  Workshop Erasmus+

  Oddělení pro vědu a zahraniční styky si Vás dovoluje pozvat na Workshop „Studentské výjezdy v rámci programu Erasmus+“. Workshop proběhne v úterý 10. března 2020 od 13:30 do 15:00 hod. v zasedací místnosti děkanátu, Masarykova třída 343/37, 746 01 Opava. Budou připraveny informace o studentských mobilitách, o přihlašovacích procedurách na zahraniční univerzity, registraci a uznávání zahraničních předmětů a dalších důležitých záležitostech, souvisejících s výjezdem.

 • 10.03.

  Studentská vědecká konference

  Vítáme referáty v rozsahu 10 až 15 minut od studentů všech oborů studovaných na ÚBK. Konzultujte svou účast s vedoucím své bakalářské/diplomové práce či s jiným pedagogem a přihlaste se na e-mail oskar.mainx@fpf.slu.cz do 8. března 2020. Akci pořádá Ústav bohemistiky a knihovnictví. Masarykova třída 37, místnost bude upřesněna.

 • 07.03.

  Den otevřených dveří Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě

  Program bude probíhat od 10:00 do 15:00 hodin. Na Masarykově třídě 37 v Opavě bude soustředěno Informační centrum, ve kterém budou ambasadoři všech oborových ústavů připravení podávat konkrétní informace ke studijním programům a dalším fakultním aktivitám. Pomůžou také zájemce nasměrovat na konkrétní místa konání tematických programů DOD. Ty budou od 11:00 hodin pokračovat zde i na dalších fakultních budovách, na Hauerově 4 a Bezručově náměstí 13.

 • 04.03.

  Německé filmy na Slezské univerzitě v Opavě: "Bornholmer Straße"

  Celovečerní film ukazuje dramatické hodiny večer 9. listopadu 1989 na hraničním přechodu v Berlíně „Bornholmer Straße“: spontánní rozhodnutí menšího počtu lidí zabránilo masakru a místo toho vedlo k otevření zdi. Akci pořádá Ústav cizích jazyků - oddělení germanistiky. Masarykova 37, posluchárna M7, 18.00 hod.

 • 04.03.

  Vše, co jste chtěli vědět o superpočítačích

  Přijďte si poslechnout, co je superpočítačové centrum, k čemu slouží, kdo jej využívá a jaké projekty se v něm řeší. To vše a mnohem více ve středu 4. března v 16.30 hodin v přednášce Tomáše Kozubka a Ondřeje Vysockého, vědeckých pracovníků IT4Innovations národního superpočítačového centra. Akce je zdarma, k účasti se přihlašujte zde https://bit.ly/39JdPuZ Touto přednáškou zahajujeme nový cyklus Věda ve vědárně, ve kterém letos nabídneme novinky ze světa výživy, ekologické architektury, hyperbarické medicíny i hydrologie. Cyklus je pořádán ve spolupráci s Ústavem bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

 • 27.02.

  Filmy v Galerii KUPE

  Ve čtvrtek 27. 2. 2020 v 18 hodin, se v KUPE promítá šokující dokument režiséra V. Klusáka o sexuálním zneužívání dětí přes internet V síti. Patří do cyklu „O filmu jinak“ a uvádí ho Jiří Siostrzonek.

 • 27.02.

  130 let od narození Karla Čapka a 75 let od úmrtí Josefa Čapka

  Dovolujeme si Vás pozvat na tradiční přednáškový a diskusní podvečer ve čtvrtek 27. února 2020. Můžete se těšit na přednášku Bratři Čapkové, 130 let od narození Karla Čapka a 75 let od úmrtí Josefa Čapka, kterou uvede Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D. Přednášející uvítá vaše diskusní příspěvky a dotazy. Přednáška se koná v budově ÚČL AV ČR, Praha 1, Na Florenci 3, výstup z metra B, na nádvoří vchod C, III. patro, výtah z mezaninu. Více informací na: www.masarykovaspolecnost.cz

 • 25.02.

  Peter Balko: OOOstrov (literarnyklub.cz)

  Ostrava, Olomouc, Opava. Vo všetkých troch českých mestách spisovateľ Peter Balko v priebehu dvoch februárových dní predstaví svoju tvorbu, a hlavne mysterióznu novinku Ostrov. Místo konání: Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě Více informací: https://www.facebook.com/events/492725208084335/

 • 20.02.

  Filmy v Galerii KUPE

  Gaugin na Tahiti – ztracený ráj. To je název filmu z cyklu bio senior, který můžete zhlédnout ve čtvrtek 20. 2. 2020 v 16 hodin v Galerii KUPÉ v Janské ulici v Opavě. Snímek uvede zástupce vedoucího Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Jiří Siostrzonek. O týden později, ve čtvrtek 27. 2. 2020 v 18 hodin, se v KUPE promítá šokující dokument režiséra V. Klusáka o sexuálním zneužívání dětí přes internet V síti. Patří do cyklu „O filmu jinak“ a uvádí ho Jiří Siostrzonek.

 • 20.02.

  Vernisáž soutěžních výrobků žáků a studentů základních a středních škol v rámci 5. ročníku soutěže "S TIPOU za tajemstvím elektronu".

  20. února v OC Breda&Weinstein od 16:00 proběhne vernisáž soutěžních výrobků žáků a studentů základních a středních škol v rámci 5. ročníku soutěže "S TIPOU za tajemstvím elektronu". Na akci zve Ústav informatiky FPF SU v Opavě, který je partnerem soutěže. Více informací na webu: https://zatajemstvimelektronu.cz/ nebo ve FB událostech: https://www.facebook.com/events/2920825871312739/ , https://www.facebook.com/events/1019151308466014/ Výstava výrobků bude v OC Breda&Weinstein dostupná už od 17. února.

 • 12.02.

  Dramawettbewerb

  Soutěž týmů v dramatickém ztvárnění německých textů pro žáky středních odborných škol a gymnázií. Přihlášky přijímá Oddělení germanistiky do 3. 2. 2020. Oddělení germanistiky, Masarykova 37, 9.00 – 12.00 hod.

 • 11.02.

  Mezinárodní knihovnická konference Kniha ve 21. století 2020 na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě

  Pod záštitou ministra průmyslu a obchodu doc. Ing. Karla Havlíčka, Ph.D., MBA, se ve dnech 11.– 12.–13. února 2020 koná Mezinárodní knihovnická konference Kniha ve 21. století 2020. Konference bude probíhat v Kinosále fakultní budovy Hauerova 4. Hlavním pořadatelem je Ústav bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, spolupořadatelé SKIP 10, SDRUK, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě

 • 11.02.

  Kniha ve 21. století

  Odborná knihovnická konference pořádá SKIP 10 a Slezskou univerzitou v Opavě.

 • 11.02.

  Lesewettbewerb

  Soutěž ve čtení německých textů pro žáky základních a středních škol. Přihlášky přijímá Oddělení germanistiky do 3. 2. 2020. Oddělení germanistiky, Masarykova 37, 8.30 – 12.00 hod.

 • 07.02.

  „Na Vodárně“ s Lubomírem Zaorálkem

  V pátek 7. 2. 2020 v 16.30 hodin se v Galerii KUPE v Janské ulici v Opavě (vedle železničního nádraží Opava-východ) koná dialog s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem. Dialog povede zástupce vedoucího Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Jiří Siostrzonek.

 • 06.02.

  Otec slavných dětí – MUDr. Antonín Čapek

  Slavný otec proslulých dětí byl velkou inspirací všem sourozencům při jejich literární tvorbě. Skoro v každém díle Karla Čapka je přítomna postava doktora. Přednáškou provede Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D., ze Slezské univerzity v Opavě. Více informací na https://bit.ly/2RVPZ9l Místo konání: Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

 • 05.02.

  Zlatko Teskere: Kde identita má? + diskuse „Lepší život?“

  Diskuze po přestavení „Lepší život?”, kde hostem bude Hasan Zahirović. Studio Alta Praha Více info: https://www.facebook.com/events/2179678235662296/permalink/2189295451367241/

 • 30.01.

  Přijďte „čekat na kometu“

  Ve čtvrtek 30. 1. 2020 v 17 hodin se v Galerii KUPE v Janské ulici v Opavě (vedle železničního nádraží Opava-východ) koná vernisáž unikátní výstavy „Čekání na kometu…“ a inaugurace stejnojmenné publikace. Akce se koná ve spolupráci s Fyzikálním ústavem Slezské univerzity v Opavě a Institutem tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty (ITF FPF) v Opavě. Úvodní slovo pronese proděkan FPF Tomáš Gráf a pedagog ITF Ondřej Durczak.

 • 29.01.

  Veřejný workshop

  V rámci Dne otevřených dveří 29. 1. 2020 se ve zkušebně Hauerova 4 koná veřejný workshop. Účinkuje Radim Vizváry. Pořádá oddělení Kulturní dramaturgie.

 • 28.01.

  Workshop pantomimy, tělesného mimu a gesta

  28. - 31. 1. 2020 v době od 10.00 do 18.00 hodin pořádá oddělení Kulturní dramaturgie ve zkušebně Hauerova 4 Workshop pantomimy, tělesného mimu a gesta. Vedení: Radim Vizváry, přihlášky na email: hasan.zahirovic@fpf.slu.cz Pozor: Omezen počet: 20 studentů (12 rezervací je pro studenty KDD)

 • 23.01.

  Open evenning Audiovizuální tvorby

  Oddělení audiovizuální tvorby pořádá 23. 1. v 18.00 hodin v Klubu Fiducia, Ostrava OPEN EVENNING AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBY. Prezentace prací mladých filmařů ze Slezské univerzity. Fotografie, klipy, vizualizace poezie, dokumenty i krátké hrané filmy. Sci-fi, drama i traillery. To nejzajímavější, co v poslední době vzniklo na půdě uměleckého oboru Audiovizuální tvorba Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

 • 22.01.

  Přednáška Hasana Zahiroviće v Hradci Králové

  22. 1. 2020, v 18.00 hod. se ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové koná přednáška Hasana Zahiroviće Otec slavných děti – MUDr. Antonín Čapek.

 • 21.01.

  Ústav lázeňství, gastronomie a turismu pořádá odborný workshop

  V rámci řešení projektu Zvýšení kvality vzdělávání na Slezské univerzitě v Opavě ve vazbě na potřeby Moravskoslezského kraje (Restart) se dne 21. ledna 2020 uskuteční pod vedením Mgr. Michala Adama a Mgr. Zdeňka Remeše další odborný workshop pro studenty středních škol. O podobné workshopy, s jejichž realizací začali na ULGAtu již v minulém roce, byl mezi studenty i pedagogy středních škol velký zájem.

 • 21.01.

  Filozoficko-přírodovědecká fakulta na Gaudeamu v Praze

  Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě se ve dnech 21. – 23. ledna 2020 účastní Veletrhu vzdělávání Gaudeamus Praha. Propagaci fakulty zajišťují členové Centra multimediální tvorby spolu se studenty.

 • 15.01.

  Oddělení kulturní dramaturgie a Karel Čapek

  15. 1. 2020, v 17.00 hodin se na Zámku Vršovice Praha koná akce k 130. let výročí narození Karla Čapka. Účinkující: mj. Hasan Zahirović z Oddělení kulturní dramaturgie ÚBK. Organizátoři: Trmalova vila a Praha 10.

 • 15.01.

  Ústav historických věd pořádá školní kolo Celostátní studentské vědecké konference Historie 2020

  V lednu na ÚHV proběhne školní kolo Celostátní studentské vědecké konference Historie 2020, kde budou z řad účastníků (studentů magisterského studia historických oborů) vybráni ti, kteří nás budou reprezentovat v celostátním kole, které se koná v Praze (23. - 24. dubna, Ústav českých dějin FF UK). Školní kolo se uskuteční 15. 1. od 13:00 hod v učebně M6 v budově Ústavu historických věd na Masarykově třídě 37.

 • 30.12.

  Institut tvůrčí fotografie spoluorganizuje „Vesnickou tancovačku“

  KUPE, ITF FPF SU v Opavě, Filmový klub a ZUŠ zvou na VESNICKOU TANCOVAČKU ve stylu 50. - 60. let na počest díla Vojtěcha Jasného. Akce se koná v pondělí 30. prosince 2019 od 19 hodin v hospodě U Menšíka.

 • 19.12.

  Okna Ústavu informatiky dokořán

  Uchazeči o studium informatiky mohou v rámci této akce vyslechnout přednášky o možnostech studia v nabízených programech, mohou být přítomni populárně naučné přednášce a prohlédnout si robotické laboratoře s roboty i drony. Kdy: čtvrtek 19. 12. 2019 Kde: učebna B1, laboratoře robotiky, Bezručovo náměstí 1150/13, Opava (může se změnit, bude upřesněno)

 • 17.12.

  Křest nové knihy Ondřeje Durczaka

  Dne 17. 12. 2019 v 18.00 hodin se koná křest knihy Ostrava má Budoucnost: 100 let spotřebního družstva Budoucnost v Ostravě ve fotografiích 1919–2019. Fotografická publikace pedagoga a doktoranda ITF Ondřeje Durczaka.

 • 17.12.

  Komentovaná prohlídka fotografické výstavy Vladimíra Birguse

  Dne 17. 12. 2019 v 17.00 hodin se koná komentovaná prohlídka fotografické výstavy Vladimíra Birguse Tak mnoho, tak málo. Umělecko-průmyslové muzeum v Praze, Dům U Černé Matky Boží, Ovocný trh 19, Praha 1.

 • 16.12.

  Doktorandský workshop

  Studenti doktorského studia na Ústavu informatiky opět představí postup na svých disertačních pracích. Zveme všechny zájemce o informatiku, aby se přišli dozvědět nové poznatky a trendy v informatice, které studenti reflektují, a samozřejmě také studenty doktorského studia podpořit. Místo: Učebna B1, Bezručovo náměstí 1150/13, Opava Čas: Pondělí 16. 12. 2019 v 9.00 hodin

 • 13.12.

  Astrofyzikální pátek TGIAF

  Astrofyzikální pátek se koná v pátek 13. prosince 2019 od 9.00 do 12.00 hodin. Místem konání je Kinosál fakultní budovy v Hauerově ulici 4.

 • 12.12.

  Studenti Institutu tvůrčí fotografie vystavují

  Dne 12. 12. 2019 v 17.00 hodin se koná vernisáž výstavy fotografií studentů Institutu tvůrčí fotografie Krzysztofa Gołucha a Michała Szalasta. Výstavu uvede vedoucí ITF Vladimír Birgus. Galerie Opera Ostrava, foyer Národního divadla moravskoslezského, Čs. legií 148/14, 701 04 Moravská Ostrava a Přívoz.

 • 11.12.

  “Die Mörder sind unter uns“

  Oddělení germanistiky Ústavu cizích jazyků pořádá 11. 12. 2019 v budově Masarykova 37, posluchárně M7, od 18.00 hodin Deutsche Filme an der Schlesischen Universität in Opava: “Die Mörder sind unter uns“. Ein DEFA-Film (s/w) aus Berlin, unmittelbar nach dem Krieg. Ein junger Mann erkennt in einem Fabrikbesitzer einen Kriegsverbrecher wieder. Wird er eigenmächtig Rache nehmen?

 • 11.12.

  Dopoledne s Karlem Čapkem

  Oddělení kulturní dramaturgie ÚBK pořádá 11. 12. 2019 "Dopoledne s Karlem Čapkem". Workshop s Hasanem Zahirovićem se koná na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické v Merhautově ulici v Brně

 • 10.12.

  Literární večer nad německy psanými texty

  Oddělení germanistiky Ústavu cizích jazyků pořádá 10. 12. 2019 ve Vinotéce Mezi trhy, od 17:30 hodin Literaturkreis. Deutschsprachige Texte gemeinsam lesen und darüber sprechen - ohne Noten und Uni-Atmosphäre. Literární večer nad německy psanými texty s Priv.-Doz. Martinem Maurachem, lektorem Ústavu cizích jazyků. Všichni jsou vítáni. Téma: „Irre Texte“ Psychiatriepatienten haben immer auch gemalt, Skulpturen geformt und geschrieben. Am bekanntesten ist die Sammlung Prinzhorn (um 1900) aus Heidelberg. Um einige solche literarischen Produkte, z.B. von Adolf Wölfli, soll es diesmal gehen.

 • 09.12.

  Rafał Milach vystavuje ve Varšavě

  Dne 9. 12. 2019 v 19.00 hodin se koná vernisáž výstavy fotografií Drgania pedagoga ITF Rafała Milacha v galerii Studio ve Varšavě. Výstava potrvá do 2. 2. 2020.

 • 09.12.

  Přednáška Louis Sachar´s Holes in Intercultural Education

  Ústav cizích jazyků FPF v Opavě zve na přednášku s názvem Louis Sachar´s Holes in Intercultural Education, kterou přednese dr. Petr Antene. Akce se koná v pondělí 9. 12. 2019 v 11:30 v místnosti 413.

 • 05.12.

  Film "Bože, jak hluboko jsem klesla"

  Oddělení italistiky Ústavu cizích jazyků uvede v rámci filmového minicyklu 3x Laura Antonelliová film "Bože, jak hluboko jsem klesla" - svého času také v Československu velmi oblíbenou komedii Luigiho Comenciniho, v níž uvidíte hodně málo oblečenou Lauru Antonelliovou a „tvář básníka“. Přijďte 5. 12. 2019 od 19.00 hodin do Univerzitní knihovny SU. Rezervace na jaroslava_mala@email.cz

 • 05.12.

  Vernisáž výstavy Lucie Sekerkové Ženy predávajúce nádej

  Galerie KUPE Opava ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě Vás srdečně zvou na zahájení výstavy Lucie Sekerkové Ženy predávajúce nádej. Fotografický projekt a rozsáhlá esej o životě a práci věštkyň a čarodějnic v dnešním Rumunsku. Fotografka Lucia Sekerková a etnoložka Ivana Šusterová pronikly do jejich světa a čtyři roky se k nim vracely. Sledovaly, jak tyto ženy žijí, jejich postavení v rodině i v rumunské společnosti, magické rituály i skvělý marketing. Jak žijí dnešní čarodějnice? Součástí výstavy je kniha s osobitou knižní vazbou zajímavým příspěvkem k současné dokumentární fotografii.

 • 04.12.

  Hyde park informačních profesionálů

  Oddělení knihovnictví ÚBK pořádá cyklus přednášek Hyde park informačních profesionálů. Koná se 4. 12. a 11. 12. 2019, vždy v 17.00 hodin, Masarykova 37.

 • 04.12.

  Workshop Informatika v praxi

  Již potřetí navštíví odborníci z partnerských IT firem Ústav informatiky v Opavě, aby studentům (a nejen jim) mohli předat zkušenosti, rady jak přetavit teoretické znalosti do praxe, a ukázat, jak se pracuje i žije ve firmách. Začátkem prosince nás tak čekají dva dny plné zajímavých přednášek a workshopů, které studentům ukáží kariérní možnosti.

 • 04.12.

  Přednáška o vývoji lexikální zásoby

  Vývoje lexikální zásoby současné češtiny po roce 1989 se týká přednáška doc. PaeDr. Heleny Chýlové, Ph.D., kterou si můžete poslechnout 4. prosince 2019 od 10.00 hodin v místnosti číslo 6 na Masarykově třídě 37. Více v přiloženém plakátu.

 • 04.12.

  Vývoj lexikální zásoby současné češtiny

  Vývoje lexikální zásoby současné češtiny po roce 1989 se týká přednáška doc. PaeDr. Heleny Chýlové, Ph.D., kterou si můžete poslechnout 4. prosince 2019 od 10.00 hodin v místnosti číslo 6 na Masarykově třídě 37. Více v přiloženém plakátu.

 • 03.12.

  Den otevřených dveří na Ústavu fyziky

  Ústav fyziky zve zájemce o studium, ale i širokou veřejnost na Den otevřených dveří Ústavu fyziky. Ten proběhne v úterý 3. 12. 2019 od 13 hodin na Bezručově náměstí 13. Po úvodních informacích o ústavu a o možnostech studia Vás stávající studenti provedou po ústavu a jeho laboratořích.

 • 03.12.

  Vernisáž výstavy Jindřicha Štreita Ze tmy ke světlu

  Dne 3. 12. 2019 v 10 hodin se koná vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Štreita Ze tmy ke světlu. Vyšší odborná škola sociální Ostrava, Zelená 40a, Ostrava.

 • 02.12.

  Korpusová metodologie

  Ústav bohemistiky a knihovnictví pořádá v pondělí 2. prosince přednášku světově uznávaného českého lingvisty prof. Františka Čermáka, který se zabývá nejen korpusovou lingvistikou. Akce se koná od 12.15 hodin, v místnosti M8, Masarykova 37.

 • 20.11.

  Křest publikace Opavská Nej

  Opavská Nej. To je název publikace, která se bude křtít 20. listopadu 2019 v 18.00 hodin v sále Knihovny Petra Bezruče na Nádražním okruhu 27 v Opavě. Můžete těšit na zajímavý program, malé občerstvení i možnost koupě zmíněné publikace za zvýhodněnou cenu. Jejími autory jsou Martin Pelc – Kateřina Pelcová a kolektiv autorů: Martin Čapský, Ondřej Haničák, Hana Komárková, Zdeněk Kravar, Jiří Peterka. Pavel Solnický, Jiří Šíl, Petr Tesař.

 • 20.11.

  Přednáška docentky Danily Zuljan Kumar

  Ve středu 20. listopadu 2019 se na Masarykově třídě 37 v místnosti číslo 6 koná přednáška doc. Dr. Danily Zuljan Kumar. Přednesena bude v anglickém jazyce. Podrobnosti najdete v přiloženém plakátu.

 • 20.11.

  Workshop o Moderních dějinách ve výuce dějepisu

  Ústav historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě pořádá workshop na téma MODERNÍ DĚJINY VE VÝUCE DĚJEPISU. Workshop se koná dne 20. listopadu 2019 od 9.00 hod. do 18.00 hodin v Gastrocentru, Hradecká 17.

 • 12.11.

  Studentské promítání seriálu Černobyl

  Studenti Ústavu informatiky FPF SU v Opavě pro (nejen) studenty připravili promítání 1. dílu seriálu Černobyl, i jako vzdělávaci akci. Součástí tak bude zajímavé úvodní slovo a závěrečná diskuze. Čas: Úterý 12. listopadu od 15:00 Místo: Učebna B3a, Bezručovo náměstí 1150/13, Opava

 • 12.11.

  Proměny dramaturgie

  Ve dnech od 12. do 13. 11. se uskuteční 3. ročník konference Proměny dramaturgie (Profesní a pedagogická východiska současné dramaturgie). Konference, kterou připravuje oddělení Audiovizuální tvorby Ústavu bohemistiky a knihovnictví, se uskuteční v prostorách budovy Hauerova 4.

 • 12.11.

  Přednáška Roberta Waltona z University of Oxford - Modelling the social side of the Web

  12. listopadu proběhne na Ústavu informatiky FPF SU v Opavě přednáška zahraničního hosta z Oxfordské univerzity, dr. Roberta Waltona na téma Modelling the social side of the Web.

 • 11.11.

  Týden vědy na Slezské univerzitě v Opavě

  Také letos jsme se zapojili do festivalového Týdne vědy a techniky AV ČR, tentokrát s podtitulem "Věda, svoboda, odpovědnost". Po celé republice se od 11. do 17. listopadu otevřou dveře laboratoří, výzkumných a vědeckých pracovišť, univerzit a dalších míst. Stejně tomu bude rovněž na Slezské univerzitě v Opavě.

 • 07.11.

  Pasování studentů do cechů archeologického a historického

  Archeologický klub studentů Slezské univerzity a Historický klub studentů ÚHV FPF SU pořádá Pasování prvního ročníku do cechu archeologického a cechu historického, které proběhne 7. 11. 2019 od 18:00 hodin v restauraci U Tří kohoutů. Budeme rádi, když se zúčastníte a oslavíte s námi pasování našich prvních ročníků.

 • 06.11.

  Deutsche Filme an der Schlesischen Universität in Opava

  Ve středu 6. listopadu se od 18 hodin uskuteční v posluchárně M7 (budova Masarykova tř. 37), další z večerů cyklu Deutsche Filme a der Schlesischen Universität in Opava. Tentokrát se bude promítat film “Vor der Morgenröte“ (Před ranními červánky, 2016). Akci pořádá Ústav cizích jazyků.

 • 05.11.

  O geometrii a vesmíru

  Geometrie byla po tisíce let na čele lidského poznání okolního světa. Měla zásadní vliv na formování současného názoru na postavení lidstva ve vesmíru i na strukturu a tvar vesmíru samotného. Přitom se často dostávala do (někdy ostřejšího) dialogu s tehdejší filozofií i teologií. Přednáška Jiřího Horáka (Astronomický ústav Akademie věd ČR) bude stručné pojednávat o tom, jak geometrie ovlivnila současný pohled na vesmír i tvář přírodních věd, od starověké symboliky až po novověkou teorii relativity, kosmologii i teorii černých děr.

 • 31.10.

  Seznam akcí listopad

  .

 • 29.10.

  Workshop na téma Pantomima

  Od 29. 10. do 31. 10. se uskuteční na Hauerově pod vedením Radima Vizváry workshop na téma Pantomima

 • 25.10.

  Přednáška Židovští uprchlíci z Polska v poválečném Československu

  Přednáška proběhne v pátek 25. 10. 2019 v 17.00 hod. v Aule Slezské univerzity v Opavě, ul. Na Rybníčku 1. Přednáší Doc. PhDr. Jiří Friedl, PhD.

 • 25.10.

  Přednáška Metadata v digitalizační praxi

  Čas konání: Pátek 25. října 2019, 9:45 Místno: Učebna B3b, Bezručovo náměstí 1150/13, Opava Přednášející: Mgr. Pavlína Kočišová (Národní knihovna ČR)

 • 24.10.

  Workshop na téma Herecké práce před kamerou

  Dne 24. 10. se uskuteční na Hauerově pod vedením Jakuba Šmida workshop na téma Herecké práce před kamerou

 • 24.10.

  Přednáška Etiketa jako předpoklad úspěchu

  se koná ve čtvrtek 24. října 2019 od 12.30 do 16.30 hodin v kinosále, Hauerova ulice 4.

 • 24.10.

  Přednáška Čeština a ruština pod vlivem kulturně historických souvislostí a tradic

  Přednáška se koná ve čtvrtek dne 24. října 2019 od 8.00 hod. v místnosti č. 12 (budova Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, Masarykova třída 343/37, 746 01 Opava)

 • 17.10.

  Robotický pětiboj

  Proběhne ve čtvrtek 17. října 2019 v době od 10.00 do 17.00 hodin v Galerii Breda v prvním podlaží Obchodního a společenského centra Breda&Weinstein v Opavě.

 • 15.10.

  ITF - klauzurní a diplomové práce 2019

  15. října 2019 v 17 hodin Galerie Opera, Národní divadlo moravskoslezské, Čs. legií 14, Ostrava. Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě klauzurní a diplomové práce 2019

 • 15.10.

  Den s němčinou

  Přehled programu v Opavě 09:00-12:00 hod.: Hudební workshop pro studenty středních škol (Obecní dům, Ostrožná 46, Opava) 09:00-12:30 hod.: Seminář pro učitele němčiny „Methoden der Schüleraktivierung im Deutschunterricht“ / „Metody aktivizace žáků v hodinách němčiny“ (Slezská Univerzita, Masarykova třída 37, Opava) 10:00–12:00 hod.: Autobahnspiel – Procestuj Německo! (Obecní dům, Ostrožná 46, Opava) 12:30–13:30 hod.: Koncert Uwe Kaa (Obecní dům, Ostrožná 46, Opava) 13:00-16:30 hod.: Seminář pro studenty germanistiky a učitele němčiny „Übersetzen heißt verstehen und vermitteln“ (Slezská Univerzita, Masarykova třída 37, 746 01 Opava)

 • 10.10.

  Vernisáž: Den po dni v galerii KUPE

  Galerie KUPE ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě chystají fotografickou výstavu Davida Macháčka Den po dni. Vernisáž se koná ve čtvrtek 10. října 2019 v 17.00 hodin v galerii KUPE v Jánské ulici 7. Výstava, kterou uvede zástupce vedoucího ITF docent Jiří Siostrzonek, bude otevřena do 20. listopadu 2019.

 • 09.10.

  Deutsche Filme an der Universität Opava

  Dne 9. 10. se na Masarykově 37, v posluchárně M7, v 18 hod uskuteční Deutsche Filme an der Universität Opava. („Berlin – Ecke Schönhauser“ - Ein Schwarzweißfilm der DEFA aus dem Jahre 1957 – aber auch heute noch sehr sehenswert: Eine Gruppe Jugendlicher sucht in dem noch halb zerstörten Berlin ihren Weg. Noch steht die Mauer nicht, aber Ost und West haben bereits ihre eigenen ungeschriebenen Gesetze: Es ist nicht leicht, da herauszufinden, was gut und schlecht ist.)

 • 08.10.

  Přednáška: Čím může přispět lingvistická analýza k výzkumu populismu?

  V úterý 8. 10. navštíví na pozvání ÚBK Slezskou univerzitu Dr. Martina Berrocal z Univerzity v Jeně. Paní Berrocal přednese přednášku v Jazykovědném sdružení a na bohemistice povede také jeden ze seminářů. Přednáška i seminář se týkají lingvistické tematiky, jedná se o pragmatickou a diskurzivní analýzu mediálních sdělení. Přednáška má název „Čím může přispět lingvistická analýza k výzkumu populismu?“, v semináři budou analyzovány texty z pohledu toho, jak se vytváří konstrukce hrozby a nebezpečí. Akce proběhne 8. 10. 2019 v 10.00 v místnosti M10

 • 03.10.

  Prezentace filmu „Tady Havel, slyšíte mě?“

  doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D. se rovněž významně podílí na realizaci další akce: prezentaci nového filmu pedagoga Slezské univerzity v Opavě Petra Jančárka „Tady Havel, slyšíte mě?“, který bude mít premiéru v listopadu 2019. Beseda se koná ve čtvrtek 3. října 2019 v 18.00 hodin ve Filmovém sále FPF SU v Opavě, Hauerova ulice 4.

 • 03.10.

  Workshop ERASMUS+

  Pozvánka na workshop ke studentským výjezdům v rámci programu Erasmus+, který se uskuteční ve čtvrtek 3. října 2019 ve 13:30 v zasedací místnosti děkanátu (č. 219), Bezručovo nám. 13, Opava

 • 30.09.

  Seznam akcí FPF říjen 2019

  Seznam akcí FPF říjen 2019

 • 28.09.

  Fotografická výstava Masters of Czech Avant-garde

  ● Dne 28. 9. od 18.00 hodin se uskuteční fotografická výstava Masters of Czech Avant-garde v Muzeu Podlaskie, Rynek Kościuszki 10. Kurátory jsou Vladimír Birgus a Štěpánka Bieleszová.

 • 27.09.

  Výstava studentů a absolventů ITF Made in Opava 2

  ● Dne 27. 9. od 16.00 hodin proběhne výstava studentů a absolventů ITF Made in Opava 2 v rámci mezinárodního fotografického festivalu Interphoto 2019 v Galerie Sleńdzińskich Ludwika Waryńskiego 24a, Bialystok. Kurátory jsou Vladimír Birgus a Michał Szalast.

 • 27.09.

  Noc vědců na Filozoficko-přírodovědecké fakultě

  Ústav fyziky, Ústav informatiky, Ústav historických věd a Ústav bohemistiky a knihovnictví se podílejí na celostátní akci Noc vědců, která se koná v pátek 27. září 2019. Program bude zveřejněn v nejbližších dnech.

 • 26.09.

  Beseda Svoboda v umění

  Ve čtvrtek 26. září 2019 ve 20.00 hodin bude o svobodě nejen umělecké besedovat režisér, básník, pedagog a filozof Miloš Horanský. Akce se uskuteční v KUPE, moderuje doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.

 • 25.09.

  Na vodárně s Martinem Myšičkou a Hynkem Čermákem

  V dalších zářijových dnech pak v KUPE Opava pokračují další zajímavé akce. Ve středu 25. září 2019 v 16.30 Na vodárně s… Martinem Myšičkou a Hynkem Čermákem. Akci moderuje doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.

 • 19.09.

  Vernisáž výstavy: Jindřich Štreit a cykly

  ● Dne 19. 9. od 17:30 hodin se uskuteční vernisáž výstavy pedagoga ITF Jindřicha Štreita s názvem: Jindřich Štreit a cykly v Národním zemědělském muzeu, Kostelní 44, 170 00 Praha 7.

 • 19.09.

  Vernisáž výstavy Michała Szalasta: Albíni

  ● Dne 19. 9. od 17.00 hodin se uskuteční vernisáž výstavy pedagoga ITF Michała Szalasta: Albíni v Muzeu historie Katovice, Dział Teatralno-Filmowy, Mikołaja Kopernika 11, 40-064 Katowice.

 • 19.09.

  Setkání učitelů německého jazyka

  Ústav cizích jazyků pořádá 19. září v 15.00 hodin se na Masarykově 37 (místnost upřesněna na vrátnici) Stammtisch - pravidelné setkávání učitelů německého jazyka všech typů škol. Na programu je diskuse o aktuálních problémech a vyměňování zkušeností.

 • 18.09.

  Beseda o svobodě i film Nabarvené ptáče

  V rámci festivalu se ve středu 18. září v 19.00 hodin koná v KUPE Opava projekce filmu a beseda s významnými hosty (J. Jařab, J. Štreit, P. Tuleja, M. Mejstřík) „Univerzity a svoboda“. Akci moderuje zástupce vedoucího ITF doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.

 • 18.09.

  Cesta vlakem za Nabarveným ptáčetem

  V rámci Bezručovy Opavy se 18. 9. 2019 koná Happening a CESTA VLAKEM ZA NABARVENÝM PTÁČETEM - FILMOVÁ DELEGACE V KINĚ MÍR 70 KRNOV. Letní kino Hradec nad Moravicí, Kino KUPE a Kino MÍR 70 KRNOV vypravují speciální vlak z Hradce nad Moravicí a Opavy-východ do Krnova na první uvedení filmu NABARVENÉ PTÁČE VÁCLAVEM MARHOULEM ve Slezsku. Sraz je od 16:00 na nádraží Hradec nad Moravicí (welcome drink a čekání na vlak, odjezd 16:55), od 16:00 také v Kavárně KUPE (welcome drink a možnost prohlédnutí výstavy, odjezd vlaku 17:10)

 • 17.09.

  Vernisáž výstavy Vladimíra Birguse: Tak wiele, tak niewiele

  ● Dne 17. 9. od 18:30 hodin se koná vernisáž výstavy vedoucího ITF Vladimíra Birguse: Tak wiele, tak niewiele. Fotografická galerie Pix.house, Głogowska 35, 60-736 Poznań. Výstava potrvá do 24. října 2019.

 • 05.09.

  Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě se významně podílí na programu festivalu Bezručova Opava

  Institut tvůrčí fotografie (ITF) FPF Slezské univerzity v Opavě se podílí na programu festivalu Bezručova Opava, jehož slavnostní zahájení je čtvrtek 5. září 2019 v 17.00 hodin v Kostele sv. Václava.

 • 05.09.

  Vernisáž výstavy PEL MEL

  • Dne 5. 9. v 17.00 hodin proběhne v Kostele sv. Václava slavnostní zahájení festivalu Bezručova Opava společně s vernisáží výstavy PEL MEL k 130. výročí Psychiatrické nemocnice v Opavě, kterou uvádí kurátor a editor katalogu k výstavě docent Jiří Siostrzonek.

 • 05.09.

  Vernisáž výstavy doktoranda Krzysztofa Gołucha: Hotel

  • Dne 5. 9. od 17.00 hodin se uskuteční vernisáž výstavy doktoranda Krzysztofa Gołucha: Hotel v Galerie Krystal, Dělnická 18, 736 01 Havířov. Výstava potrvá do 8. listopadu 2011. Kurátorem je Michał Szalast.

 • 04.09.

  Na vodárně s Jitkou Štenclovou

  Doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D povede diskuzní pořad Na vodárně s výtvarnicí Jitkou Štenclovou. Koná se v KUPE Opava ve středu 4. září 2019 ve 20.00 hodin

 • 03.09.

  Opuštěná společnost Erika Taberyho v Knihovně Petra Bezruče v Opavě

  Opuštěná společnost Erika Taberyho. To je název besedy, kterou s předním českým novinářem a spisovatelem moderuje zástupce vedoucího ITF doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D. Akce se koná v úterý 3. září 2019 v 18:30 v Knihovně Petra Bezruče v Opavě.

 • 01.09.

  Výstava dobových pohlednic Grüss aus Troppau

  Grüss aus Troppau – výstava nejstarších pohlednic a fotografií z Opavy je od 1.9. – 9.10.2019 k vidění V Galerii Opera Divadla Jiřího Myrona v Ostravě. Výstavu pořádá Institut tvůrčí fotografie (ITF) FPF Slezské univerzity v Opavě, kurátorem je zástupce vedoucího ITF doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.

 • 31.08.

  Čaj o páté

  Filozoficko-přírodovědecká fakulta (FPF) Slezské univerzity v Opavě se významně podílí na akci nazvané Čaj o páté, která se koná v sobotu 31. srpna 2019 v oranžerii Státního zámku Raduň. Začátek je stanoven v 17.00 hodin.

 • 17.07.

  Colours of Ostrava 2019

  Na letošním festivalu Colours of Ostrava nebude chybět ani stánek Slezské univerzity! Najdete ho hned u Hlubiny, naproti scéně Czech Stories. Bude jednou tak velký než vloni, s živým maskotem a zastoupením všech čtyř součástí, tedy poprvé i Obchodně podnikatelské fakulty! Přijďte se podívat, vyzkoušet si simulaci účinků alkoholu a jiných drog, řízení auta nebo zachránit život (s Fakultou veřejných politik), ovládat robota, zažít virtuální realitu a pozorovat černou díru (s Filozoficko-přírodovědeckou fakultou), hravě si poradit s financemi (s Obchodně podnikatelskou fakultou) či polaškovat s mozkovými závity matematickými hlavohříčkami (pochopitelně s Matematickým ústavem).

 • 17.07.

  Dny FPF na Colours

  Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě se stejně jako v minulých letech zúčastní festivalu Colours of Ostrava. Ve stánku Slezské univerzity se ve středu 17. července 2019 představí se svými roboty Ústav informatiky, v sobotu 20. července Ústav fyziky. Jejich interaktivní program doplní spoluúčinkování kolegů z Matematického ústavu.
  Letos se rovněž bude konat diskusní fórum Meltingpot, v němž se opět angažuje vedoucí Oddělení audiovizuální tvorby Ústavu bohemistiky a knihovnictví Mgr. Monika Horsáková. Více na:https://www.slu.cz/slu/cz/aktuality/1/419

 • 13.07.

  Beach volejbalový turnaj

  Archeologický klub připravuje opět beach volejbalový turnaj amatérů, který se bude konat v Bolaticích dne 13. 7. Na letošní ročník se z FPF přihlásil tým z Ústavu archeologie, z Ústavu historie, zájem mají i z ÚI a ÚCJ.

 • 05.07.

  Fotografická výstava Resonance

  Samostatná fotografická výstava studentky ITF Krystyny Dul Resonance v rámci mezinárodního fotografického festivalu Rencontres d'Arles ve Francii. Vernisáž 5. července 2019 v 19:30. Chapelle de la Charité Arles. Výstava potrvá do 22. září 2019.

 • 28.06.

  Ozvěny Opavského páva

  Ve dnech 28. a 29. 6. se koná promítání vybraných snímků festivalu Opavský páv na Festivalu v ulicích v Ostravě.

 • 21.06.

  Astrofyzikální pátek

  Proděkan pro informace a rozvoj RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D., spolu se svými kolegy z Ústavu fyziky (ÚF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě opět připravují přednáškové dopoledne určené zájemcům o astronomii a astrofyziku. Astrofyzikální pátek se koná 21. června 2019 od 9.00 do 13.00 hodin. Místem konání je Kinosál fakultní budovy v Hauerově ulici 4. Tato dnes již tradiční akce je určena převážně studentkám a studentům středních škol, nicméně je otevřená pro každého zájemce.

 • 18.06.

  Na vodárně s Vojtěchem Dykem

  Dne 18. června v 15 hodin proběhne akce Na vodárně s… Vojtěchem Dykem. Pravidelný diskuzní pořad se známým hercem a hudebníkem povede Jiří Siostrzonek.

 • 15.06.

  Archeologové na Hukvaldech

  Archeologický klub byl v sobotu 15. 6. pozván na Hrad Hukvaldy, aby zde předvedl několik pravěkých "řemesel/činností" (např.: ukázku pravěké kuchyně a její produkce, ukázku výroby keramiky doby pop. polí, výrobu kostěných předmětů, ukázku zpracování vlny a její barvení, tavení kovu a jeho odlévání do forem, koutek pro děti i dospělé. Zájemci si vyzkoušejí, jak vypadá archeologický výzkum). Akce trvá od 10:00 do 17:00 hodin.

 • 14.06.

  Na vodárně s Davidem Vávrou

  Dne 14. června v 19 hodin proběhne akce Na vodárně s… Davidem Vávrou. Pravidelný diskuzní pořad se známým architektem, hercem a spisovatelem povede Jiří Siostrzonek.

 • 13.06.

  Přednáška o díle Karla Čapka

  Dne 13. června v 17 hodin proběhne na faře Hronov (Regnerova 56) přednáška K tajemství Čapkovy novely - Obyčejný život. Přednáší Mgr.Hasan Zahirović.

 • 13.06.

  Soutěžní kvíz pro studenty a veřejnost na téma "Historický film"

  V Galerii Breda (v prvním podlaží Obchodního a společenského centra Breda & Weinstein, poblíž pobočky České pošty) se ve čtvrtek 13. června v 16.00 hodin koná soutěžní kvíz pro studenty a veřejnost na téma "Historický film".

 • 11.06.

  Prezentace sborníku

  Dne 11. 6. 2019 se bude konat v 16:30 v OKO prezentace sborníku Acta archaeologica Opaviensia 5, Petroarcheologický výzkum neolitu a eneolitu ve Slezsku - pod názvem O petroarcheologii a nejen o ní. Prezentovat sborník bude doc. PhDr. Vratislav Janák, CSc. a prof. PhDr. Stanislav Stuchlík, CSc

 • 11.06.

  Prezentace sborníku v OKO

  V úterý 11. června 2019 se bude konat v 16:30 hodin v OKO prezentace sborníku Acta archaeologica Opaviensia 5, Petroarcheologický výzkum neolitu a eneolitu ve Slezsku - pod názvem O Petroarcheologii a nejen o ní. Sborník bude prezentovat doc. PhDr. Vratislav Janák, CSc. a prof. PhDr. Stanislav Stuchlík, CSc.

 • 08.06.

  Slavnostní zahájení výstavy fotografií doktoranda ITF Arkadiusze Goly: Królestwo niebieskie

  8. 6. 2019 v 17 hodin Slavnostní zahájení výstavy fotografií doktoranda ITF Arkadiusze Goly: Królestwo niebieskie. Muzeum historie Katovic, Katovice (PL), Rymarska 4, 40-425 Katowice

 • 08.06.

  Výstava fotografií

  Park ve Velké Bystřici bude v sobotu 8. června hostit fotografický soubor Jsme ze stejné planety Jindřicha Štreita, dále budou vystaveny fotografie Krzystofa Gołucha, Arka Goly a Petera Korčeka.

 • 07.06.

  Prezentace knihy Každý sedmý

  7. 6. 2019 v 18 hodin. Prezentace knihy Každý sedmý doktoranda ITF Krzysztofa Gołucha. Muzeum Częstochowskie, al. NMP 47, 42-217 Čenstochová

 • 07.06.

  Fotografická výstava Vladimíra Birguse: Tak mnoho, tak málo

  Fotografická výstava Vladimíra Birguse: Tak mnoho, tak málo (fotografie z dob, kdy se tak mnoho muselo a tak málo smělo, výstava předního českého fotografa a vedoucího Institutu tvůrčí fotografie) je prodloužena až do 26. 6. 2019. KUPE Opava, Janská 7, 746 01 Opava.

 • 05.06.

  Vernisáž výstavy Fakulta a její lidé

  Vernisáž se koná ve středu 5. června 2019 v 17.00 hodin, úvodní slovo pronese děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr.

 • 03.06.

  Doktorandský workshop Ústavu informatiky

  Doktorandský workshop se koná v pondělí 3. června 2019, zhruba od 11:00 hodin v učebně B1. Účastníky čeká další ročník akce plné přednášek o zajímavých tématech a postupu na disertačních pracích studentů doktorského studia na Ústavu informatiky.

 • 03.06.

  Přednáška Návrh a vývoj vzdelávacích hier a overovanie ich kognitívnej účinnosti

  Přednáška zahraničního hosta Mariána Hosťoveckého z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave se koná v pondělí 3. června 2019 od 9:00 do 11:00 hodin. Místem setkání je budova na Bezručově náměstí 13, Opava, učebny B1 a následně B3

 • 31.05.

  Opavská dvanáctka + jedna

  ● Dne 31. května v 19 hodin se uskuteční v multikulturním prostoru KUPE v Opavě (Jánská 7) Opavská dvanáctka + jedna. Doprovodný program k akci Opavská dvanáctka (12 restaurací zaměřených na kvalitu a čepování piva nabídne ochutnávku malých pivovarů), repríza přednášky Jiřího Siostrzonka o potřebnosti alkoholu, projekce filmu Postřižiny s ochutnávkou postřižinského piva.

 • 31.05.

  Opavská dvanáctka

  Akce pod záštitou rektora SLU. Degustace piv ve vybraných opavských restauracích a bodování kvality. Soutěž o putovní pohár rektora

 • 30.05.

  Dokument Dobrý život sokola Bendy

  ● Dne 30. května v 19 hodin v multikulturním prostoru KUPE v Opavě (Jánská 7) se uskuteční promítání Dobrý život sokola Bendy. Mimořádný dokumentární film o dobrodružné cestě, věrném přátelství a lidské houževnatosti, příběh nezdolného sokola Miroslava Bendy. Po filmu následuje beseda s coproducentem Romanem Francem (doktorand ITF FPF SU v Opavě)., který uvede film vtipným a zasvěceným komentářem. V rámci cyklu O filmu jinak. Film byl uveden s velkým úspěchem na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

 • 29.05.

  Umění v kině: Klimt & Schiele – Eros a Psyché

  ● Dne 29. května v 19 hodin v multikulturní prostoru KUPE v Opavě (Jánská 7) se uskuteční promítání Umění v kině: Klimt & Schiele – Eros a Psyché. Dokument o talentu, snech, skandálech a posedlostech Gustava Klimta a Egona Schieleho. Film uvádí Jiří Siostrzonek.

 • 28.05.

  Prague Photo 2019

  ● Dne 27. května se uskuteční zahájení fotografické expozice studentů Institutu tvůrčí fotografie na 12.ročníku mezinárodního festivalu fotografie Prague Photo 2019, výstavy potrvají od 28. května do 2. června 2019, Náměstí republiky 7, Praha 1. Kurátory expozice jsou Vladimír Birgus a Ondřej Durczak.

 • 28.05.

  Opavský Robocup

  Soutěž v programování robotických systémů pro studenty středních škol. Datum: 28. 5. 2019 Místo: Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě, Bezručovo náměstí 13, 74601 Opava Text: I v letošním roce pořádá Ústav informatiky soutěž pro studenty středních škol v programování robotických systémů. Podobně jako v předchozích ročnících mohou přihlášení studenti soutěžit o velmi zajímavé ceny, např. Apple Watch series 4 Nike, Apple AirPods s bezdratovým nabíjecím pouzdrem, Powerbanka, sluchátka Beets a další...

 • 27.05.

  Přednáška o Olze Scheinpflugové “Olgo, Olino, Olásku”

  ● Dne 27.5. se v 20 hod uskuteční přednáška Hasana Zahiroviće o herečce Olze Scheinpflugové “Olgo, Olino, Olásku” (divadlo Mareate) v rámci festivalu Vyšehraní 2019 (Praha).

 • 25.05.

  Pořad “Otec slavných dětí - dr.Antonín Čapek”

  ● Dne 25.5. v 16:00 proběhne pořad “Otec slavných dětí - dr.Antonín Čapek” studentu KDD - Kristýna Lorenčičová a Tomáš Valenta učinkují s tímto pořadem na festivalu Čapkiana v Malých Svatoňovicích pod pedagogickým vedení Hasana Zahiroviće.

 • 24.05.

  Přednáška Madony Karla Čapka

  ● Dne 24.5. se v 19:00 v kostele sv.Jakuba Většího (Červený Kostelec) uskuteční přednáška Hasana Zahiroviće na téma: “Madony Karla Čapka”. Přednáška se uskuteční v rámci akce Noc kostelů.

 • 24.05.

  přednáška Alcune osservazioni sulla posizione di Tommaso Landolfi (1908 - 1979) tra psicoanalisi, ermetismo e surrealismo

  ● Dne 24.5. v 13:55 v místnosti M3 se uskuteční přednáška Alcune osservazioni sulla posiyione di Tommaso Landolfi (1908 - 1979) tra psicoanalisi, ermetismo e surrealismo doktorky Evy Mesárové z Banské Bystrice.

 • 23.05.

  Italský film Profondo rosso

  Oddělení italistiky Slezské univerzity srdečně zve na promítání posledního snímku z minicyklu Trochu jiný italský film. Bude jím slavný horor po italsku s tajemným titulem Profondo rosso od klasika tohoto žánru Daria Argenta. Promítat se bude ve čtvrtek 23. května od 19 v univerzitní knihovně na Bezručově náměstí. Film bude s českými titulky.

 • 23.05.

  Zahájení fotografické expozice Made in Upper Silesia

  ● Dne 23. května v 17 hodin se uskuteční zahájení fotografické expozice Made in Upper Silesia v Galerii Opera v Ostravě (foyer Národního divadla Moravskoslezského). Kurátory expozice jsou Vladimír Birgus a Michał Szalast. Výstava potrvá do 21. června 2019.

 • 23.05.

  XXI Śląskie Sympozjum Archeologiczne

  ● Ve dnech 23.5. - 24.5. proběhne ve Wrocławi „XXI Śląskie Sympozjum Archeologiczne“. Jde o velkou mezinárodní konferenci a dvouletou periodicitou, přinášející výsledky archeologického bádání o Slezsku a sousedících oblastech v pravěku, středověku, i novověku. Hlavním pořadatelem je Instytut Archeologii Wrocławské univerzity, jedním ze spolupořadatelů tradičně i náš Ustav archeologie FPF SU.

 • 18.05.

  8. setkání sběratelů souvků a pazourků

  ● Dne 18.5. v 9 hod proběhne v Bolatickém skanzenu 8. setkání sběratelů souvků a pazourků. Archeo klub připravuje v rámci této akce exkurzi.

 • 17.05.

  Wellness Day Festival

  Dne 17.5. proběhne prezentace Zdravé výživy pod vedením Mgr. Alexandra Burdy v OC Breda v rámci akce Wellness Day Festival.

 • 16.05.

  Kurz Sezónní suroviny - chřest

  Kurz pro pedagogy ULGATu na téma Sezónní suroviny - chřest - netradiční pojetí pod vedením Michaela Willmanna. Akce proběhne 16.5. v prostorách Gastrocentra FPF SU

 • 16.05.

  Přednáška Computational modelling via membrane computing: a successful match between biology and computer science

  Přednáší: Agustín Riscos Núñez (Universidad de Sevilla) Anotace: The use of models is intrinsic to any scientific activity. Scientists regularly use abstractions of the reality such as diagrams, graphs, plots, relationships, laws, etc. with the aim to describe and understand the reality they are examining. This talk deals with discrete and probabilistic rule-based models, as an alternative to classical continuous modelling tools such as ODEs. More precisely, we will briefly present the computational modelling frameworks developed within membrane computing, and discuss some illustrating real case studies. Datum: 16. 5. 2019 od 10:00 Místo: Učebna B1

 • 15.05.

  Deutsche Filme an der Schlesischen Universität in Opava: „Geschenk der Götter“

  ● Dne 15.5. se uskuteční na M3 (Masarykova 37) od 18 hod promítání v rámci Deutsche Filme an der Schlesischen Universität in Opava: „Geschenk der Götter“

 • 15.05.

  Druhá polovina 20. století očima pamětníků

  To je téma prezentace seminárních prací, s nimiž na veřejnosti předstoupí studenti Slezského gymnázia v Opavě. Akce se koná ve středu 15. května 2019 v 18.00 hodin v učebně H3 fakultní budovy v Hradecké ulici 17 v Opavě.

 • 15.05.

  Přednáška Jak se dobře připravit na pracovní pohovor?

  Ústav cizích jazyků (ÚCJ) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě pořádá přednášku nazvanou Jak se připravit na pohovor. Koná se ve středu 15. května 2019 v době od 9:45 do 11:20 v učebně M4.

 • 15.05.

  Prezentace gastronomie v Dobrém ránu ČT

  Mgr. Alexandr Burda - prezentace gastronomie v Dobrém ránu ČT

 • 14.05.

  Literaturkreis

  ● Dne 14.5. proběhne v Kavárně Obecního domu, od 17:30 Literaturkreis. Deutschsprachige Texte gemeinsam lesen und darüber sprechen - ohne Noten und Uni-Atmosphäre. Literární večer nad německy psanými texty a českými básněmi z básnické sbírky Radka Fridricha “Lienie S1” s Priv.-Doz. Martinem Maurachem, lektorem Ústav cizích jazyků, a Mgr Danielem Jedličkou, M.A., basníkem, překladatelem a redaktorem nakladatelství Perplex. Všichni jsou vítáni.

 • 14.05.

  Mezinárodní festival studentského filmu Opavský páv

  ● Ve dnech 14.-16.5. se uskuteční, v prostorách Hauerovy 5, mezinárodní festival studentského filmu Opavský páv.

 • 14.05.

  Kurz pro studenty středních škol na téma Toskánko

  Dne 14.5 se v Gastrocentru FPF SU uskuteční kurz pro studenty středních škol na téma Toskánko pod vedením Mgr. Zdeňka Remeše, Michala Adama a Alexandra Burdy; zúčastní se studenti SŠHŠ a VOŠ Opava, SŠ Šilheřovice, SŠ Dakol Havířov, SŠ AHOL Ostrava

 • 10.05.

  Zahájení výstavy fotografií Vladimíra Birguse a Arkadiusze Goly

  ● Dne 10. května se uskuteční zahájení výstavy fotografií Vladimíra Birguse (kurátor Michał Szalast) a Arkadiusze Goly v rámci 12. ročníku mezinárodního fotografického festivalu Dny fotografie v Levicích. Výstava potrvá od 10. května do 31. května 2019.

 • 09.05.

  Literární den a křest sborníku Artemisia

  Literární den a křest sborníku Artemisia v rámci opavského Majálesu v květnu v Klubu Art.

 • 07.05.

  Divadelní představení Vrať se!

  ● Dne 7.5. se v rámci programu festivalu Majáles uskuteční v klubu ART v 16:30 divadelní představení Vrať se! studentky KDD Kateřiny Tomanové.

 • 06.05.

  Zahájení fotografické výstavy Jindřicha Štreita Fotografie… s láskou

  ● Dne 6. května v 17 hodin proběhne zahájení fotografické výstavy Jindřicha Štreita Fotografie… s láskou na nádvoří zámku v Hranicích. Výstava potrvá do 31. května 2019.

 • 30.04.

  Raději zešílet v divočině

  Úterý 30. 4. v 18 hodin, Knihovna Petra Bezruče Raději zešílet v divočině – beseda se spisovatelem Alešem Palánem, nositelem Ceny Magnesia litera, uvádí Jiří Siostrzonek

 • 29.04.

  Přednáška Hasana Zahiroviće „Obrázky z domova Karla Čapka“

  ● Dne 29.4. se v 16 hod uskuteční přednáška Hasana Zahiroviće „Obrázky z domova Karla Čapka“ v Městské knihovně v Litomyšli.

 • 29.04.

  Přednáška Císař pán chodí za jinýma a Masaryk má naděláno v gatích aneb urážky hlav státu na přelomu 19. a 20. století

  V pondělí 29. dubna 2019 ve 14:00 se v místnosti H9 v budově na Hradecké ulici 17 uskuteční přednáška Mgr. Adama Strašáka (Masarykova univerzita) s názvem "Císař pán chodí za jinýma a Masaryk má naděláno v gatích aneb urážky hlav státu na přelomu 19. a 20. století". Přednášku pořádá Historicvký klub studentů ÚHV FPF SU

 • 27.04.

  Circus Unigeo

  Již tradiční studentský festival fotografie na Horní Bečvě. Prostor před Hotelem Duo, Horní Bečva. 27. 4. 2019

 • 24.04.

  Deutsche Filme an der Schlesischen Universität in Opava: „Fack ju Göthe“

  Dne 24.4. se uskuteční na M3 (Masarykova 37) od 18 hod promítání v rámci Deutsche Filme an der Schlesischen Universität in Opava: „Fack ju Göthe“.

 • 24.04.

  Vladimír Birgus Tak mnoho, tak málo

  Středa 24. 4. 2019 v 17 hodin, multifunkční prostor KUPE Vernisáž výstavy fotografií Vladimír Birgus Tak mnoho, tak málo Fotografie z let, kdy se tak mnoho muselo a tak málo smělo Výstavu zahájí Jiří Siostrzonek a její kurátor Ondřej Durczak, Do pochodu, k poslechu, k tanci a ke zpěvu hraje Ústřední hudba raketových vojsk.

 • 24.04.

  Zasedání akademické obce

  Zasedání akademické obce spojené s inaugurací děkanky se uskuteční 24.4.2019 v 10h v kinosále Hauerova 4, Opava. Všichni členové Akademické obce jsou srdečně zváni.

 • 23.04.

  Literární pořad III. ročníku KDD „ DR. Čapek - otec slavných dětí“

  ● Dne 23.4. se v 17 hod uskuteční literární pořad III. ročníku KDD „ DR. Čapek - otec slavných dětí“ ve Staré radnici v Trutnově v organizaci Klubu bratří Čapků Trutnov

 • 23.04.

  Irena Šťastná a Jindřich Štreit - beseda s laureáty Ceny Jantar

 • 23.04.

  Studentské výjezdy v rámci programu Erasmus+

  Dovolujeme si vás srdečně pozvat na Workshop „Studentské výjezdy v rámci programu Erasmus+“, který se koná v úterý 23. dubna 2019 od 13:30 do 15:00 hod. v zasedací místnosti děkanátu, Bezručovo nám. 13, 746 01 Opava.

 • 17.04.

  Projekce filmu Na tělo

  Středa 17. 4. v 17 hodin, multifunkční prostor KUPE projekce dokumentu o fotografu Jindřichu Štreitovi s diskuzí vedenou Jiřím Siostrzonkem, ve spoluprací s Psychiatrickou nemocnicí v Opavě

 • 13.04.

  Otevírání jara a zahájení turistické sezóny s ULGaTem

  V sobotu 13. dubna 2019 se koná v Hradci nad Moravicí při příležitosti Otevírání jara a zahájení turistické sezóny zábavné odpoledne pro děti i dospělé.

 • 12.04.

  Jak se zkoumají super těžké prvky

 • 11.04.

  Novinky ve studiu velmi husté hmoty (LHC po druhém runu a příprava konsorcia FAIR)

 • 11.04.

  Přednáška Hasana Zahiroviće „Karel Čapek dramatik“

  ● Dne 11.4. se v 10 hod uskuteční přednáška Hasana Zahiroviće „Karel Čapek dramatik“. Městská knihovna Litomyšl a Vyšší odborná škola pedagogická a Střední pedagogická škola Litomyšl.

 • 11.04.

  Aktuální trendy lázeňství, hotelnictví a turismu

  Cestovní ruch jako faktor regionálního rozvoje. To je téma 8. ročníku Mezinárodní vědecké konference „Aktuální trendy lázeňství, hotelnictví a turismu“. Konference se koná ve čtvrtek 11. dubna 2019 od 9.30 hodin v areálu Hradecké ulice Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě.

 • 11.04.

  International Masterclasses

  Tým pedagogů a studentů z Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě připravuje letos stejně jako každým rokem akci pro studenty středních škol s názvem "International Masterclasses".

 • 10.04.

  Alena Šourková: Poetika všedního dne

  10. 4. – 14. 5. 2019. Alena Šourková: Poetika všedního dne. Galerie Opera, foyer Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě, Čs. legií 148/14. Vernisáž, kterou zahájí kurátor Oldřich Malachta a pedagog ITF Jiří Siostrzonek, se bude konat ve středu 10. 4. v 17 hodin.

 • 10.04.

  workshop na téma Jak psát odborné texty s myšlenkovými mapami

  Ústav cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě připravuje workshop na téma Jak psát odborné texty s myšlenkovými mapami. Zajímavá akce se koná ve středu 10. dubna 2019 od 15:30 do 18:45 hodin ve fakultní budově na Masarykově třídě, v učebně M6.

 • 09.04.

  Na vodárně s... Lukášem Vondráčkem

  Úterý 9. 4. v 18 hodin, multifunkční prostor KUPE Besedu se světoznámým klavíristou a šéfkou marketingu JFO Petrou Javůrkovou ke koncertnímu cyklu symfonické hudby povede Jiří Siostrzonek

 • 07.04.

  Lange Nacht der kurzen Texte

  ● Dne 7. 4. proběhne v Klubu Art, od 18:30 Lange Nacht der kurzen Texte. Čtenářský maraton německy psaných textu. Všichni jsou vítáni. Vstup volný.

 • 04.04.

  Výstava Kristýny Erbenové: The Limit of Blue/ Hranice modré

  ● Od 4.4. do 23.6. proběhne v Galerii České spořitelny (Palác Rytiřská 29, Praha 1) výstava Kristýny Erbenové: The Limit of Blue/ Hranice modré.

 • 03.04.

  V kůži vikingů

  ● Dne 3. 4. v 18.00 hodin proběhne v učebně M2 přednáška na téma: V kůži vikingů. Přednáší Mgr. Jan Pavelka

 • 03.04.

  Deutsche Filme an der Schlesischen Universität in Opava: „Fack ju Göthe“ - pro nemoc zrušeno

  ● Dne 3. 4. se uskuteční na M3 (Masarykova 37) od 18 hod promítání v rámci Deutsche Filme an der Schlesischen Universität in Opava: „Fack ju Göthe“

 • 03.04.

  Vesnice je svět – přednáška prof. Jindřicha Štreita

  Centrum kultury Zamek v Poznani pořádá pod záštitou vyslance České republiky v Polsku Za městem – Sovinec jako neoficiální centrum československé kultury 1979 – 1989 - výstava Jindřich Štreit Kde domov můj (2013 – 2017) - výstava Vesnice je svět – přednáška prof. Jindřicha Štreita Akce moderuje doc. Jiří Siostrzonek (ITF FPF SU v Opavě)

 • 02.04.

  Projekce filmu Na střeše

  Úterý 2. 4. v 18 hodin, multifunkční prostor KUPE Projekce filmu Na střeše Po filmu následuje beseda Jiřího Siostrzonka s Duy Anh Tranem představitelem vietnamského chlapce Songa

 • 02.04.

  Literární večer nad německy psanými texty

  ● Dne 2. 4. proběhne v Kavárně Obecního domu, od 17:30 Literaturkreis. Deutschsprachige Texte gemeinsam lesen und darüber sprechen - ohne Noten und Uni-Atmosphäre. Literární večer nad německy psanými texty s Priv.-Doz. Martinem Maurachem, lektorem Ústav cizích jazyků. Všichni jsou vítáni.

 • 01.04.

  exkurze na střední Slovensko

  ● Ve dny 1. - 5. 4. se studenti ÚHV zúčastní exkurze na střední Slovensko - navštíví báňská města pod vedením Mgr. Igora Zmetáka, Ph.D.

 • 31.03.

  Beseda v rámci festivalu Další břehy

  ● Dne 31. 3. se od 16.00 hod uskuteční v Kině Mír beseda v rámci festivalu Další břehy s astronomy Jiřím Grygarem, Tomášem Gráfem a astrofyzikem Martinem Petráskem.

 • 27.03.

  Jakub Chrobák si Na posed pozval na pomoc Ivana Motýla a Mirka Zelinského

  OSTRAVA - K dalšímu pokračování pravidelného literárního pořadu Jakuba Chrobáka Na posedu si jako posily moderátor pozval básníka Ivana Motýla a pedagoga Slezské univerzity v Opavě Miroslava Zelinského.

 • 27.03.

  Workshop “Studienreisen mit Schülern und Studenten nach Osteuropa”

  ● Dne 27. 3. se na Masarykově 37, v posluchárně M7, od 15.00 hod uskuteční Workshop “Studienreisen mit Schülern und Studenten nach Osteuropa”. Workshop der Kulturreferentin für Ostpreußen (Lüneburg), Frau Agata Kern.

 • 26.03.

  Otec slavných děti – MUDr. Antonín Čapek

  Městská knihovna v Praze, 26. 3. 2019, scénář a režie: Hasan Zahirović, účinkují studenti oboru Kulturní dramaturgie.

 • 25.03.

  První člověk, první film

  První film letního semestru je tady!

 • 20.03.

  Astronomická olympiáda

  ● Ve dnech od 20. do 22. 3. se uskuteční finále Astroolympiády v kategorii AB.

 • 14.03.

  Vernisáž výstavy Petr Korček: Stanice

  ● Dne 14. 3. od 17.00 hod se v Galerii KUPE Opava uskuteční vernisáž výstavy Petr Korček: Stanice, kterou zahájí kurátor Ondřej Durczak. Výstava potrvá do 23. 4. 2019.

 • 13.03.

  přednáška Jana Hamaly na téma: Příklad využití Nlrixké paxhologie C.G. Junga pro interpretaci historických kulturních fenoménů (na archeotypu koně)

  ● Dne 13. 3. se v 18.00 hodin v učebně M2 uskuteční přednáška Jana Hamaly na téma: Příklad využití Nlrixké paxhologie C.G. Junga pro interpretaci historických kulturních fenoménů (na archeotypu koně).

 • 09.03.

  Ples Slezské univerzity

  Již podruhé spojila Slezská univerzita v Opavě své síly se Studentskou unii Slezské univerzity v Opavě a na sobotu 9. března naplánovala reprezentační ples, který se tradičně bude konat v prostorech Kulturního domu Na Rybníčku. Lepší finále opavské plesové sezony si již nelze ani představit.

 • 07.03.

  Václav Podestát: V zrcadle okamžiku

  Galerie Opera, Divadlo JIřího Myrona, Ostrava, Čs. legií 14 Zahájení 7. 3. 2019 v 17 hodin. Výstava, kterou pořádají Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě, potrvá do 10. 4. 2019. Kurátor: Vladimír Birgus

 • 07.03.

  Přednáška Současné české divadlo

  Dne 7.3. se v rámci festivalu Sarajevská zima (Filozofická fakulta v Sarajevu) uskuteční přednáška Hasana zahiroviće “Současné české divadlo”

 • 06.03.

  Deutsche Filme an der Schlesischen Universität in Opava: “Hanussen”

  ● Dne 6. 3. se na Masarykově 37, v posluchárně M3, od 18.00 hodin uskuteční akce Deutsche Filme an der Schlesischen Universität in Opava: “Hanussen”, tedy první promítání německých filmových večerů na SU.

 • 06.03.

  Studentská vědecká konference UBK

  ● Studentská vědecká konference Ústavu bohemistiky a knihovnictví - 6. 3. 2019

 • 05.03.

  Vernisáž fotosoutěže MŮJ SVĚT

  O poznání slavnostnější ráz než v předchozích letech bude mít v úterý 5. března vernisáž výstavy vítězných snímků 11. ročníku fotografické soutěže charit MŮJ SVĚT.

 • 07.02.

  Únorové Retrobajty pro veřejnost

  .

 • 30.01.

  Dramawettbewerb

  ● Dne 30.1. se uskuteční na Masarykově 37, od 9:00 do 12:00 Dramawettbewerb. Soutěž týmu v dramatickém stvárnění německých textů pro žáky středních odborných škol a gymnázií. Přihlášky přijímá Oddělení germanistiky do 20.1.

 • 29.01.

  Lesewettbewerb

  ● Dne 29.1. se uskuteční na Masarykově 37, od 9:00 do 12:00 Lesewettbewerb. Soutěž ve čtení německých textů pro žáky základních a středních škol. Přihlášky přijímá Oddělení germanistiky do 20.1.

 • 29.01.

  Performace jako živá poezie

  ● Dne 29.1. se uskuteční ve zkušebně KDD od 11:00 do 16:00 Workshop a Janou Orlovou - Performace jako živá poezie (teorie a praxe).

 • 25.01.

  Pozorování pro veřejnost na observatoři WHOO

  ● 25.1. proběhne od 18 hod pozorování pro veřejnost na observatoři WHOO (Bezručovo náměstí 13).

 • 24.01.

  výstava fotografii Ondřej Durczak - Karvinsko

  ● Od 24.1. do 21.2.2019 bude v KUPE Opava probíhat výstava fotografii Ondřej Durczak - Karvinsko. Doktorand ITF MgA. Ondřej Durczak se v projektu Karvinsko zabývá stěžejními mezníky významného průmyslového regionu, který v této oblasti zažívá už jen pozůstatky zašlé slávy. V práce se objevují i historické fotografie z 20.století. Kurátorem výstavy je doktorand ITF MgA. Arkadiusz Gola. Na vernisáži bude hornické občerstvení.

 • 17.01.

  Na vodárně s… výtvarnicí Kateřinou Šedou a fotografem akcí Romanem Francem

  ● Dne 17.1. od 18 hod se v KUPE Opava uskuteční beseda Na vodárně s… výtvarnicí Kateřinou Šedou a fotografem akcí Romanem Francem. Kateřina Šedá je výtvarnice zabývající se sociální architekturou, např. projektem UNES-CO, při kterém vybrané rodiny provozovali “normální život” v centru Českého Krumlova, a také je držitelkou českého ocenění Architekt roku 2017. Besedu moderuje J.Siostrzonek.

 • 17.01.

  Mezičas: Institut tvůrčí fotografie FPF SU - klauzurní a diplomové práce

  Vernisáž 17. 1. 2019 v 17 hodin v Domě umění v Opavě, Pekařská 12. Organizátoři: Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě a Opavská kulturní organizace.

 • 17.01.

  Workshop filmového zvuku

  ● Dne 17.1. a 18.1. se v Opavě uskuteční Workshop filmového zvuku. Lektorem bude Lukáš Najbrt Pořádá ÚSTAV BOHEMISTIKY A KNIHOVNICTVÍ

 • 16.01.

  Den otevřených dveří FPF

  Den otevřených dveří na Filozoficko-přírodovědecké fakultě SU v Opavě.

 • 16.01.

  Zaráz - festival KDD

  ● Od 16.1. do 18.1. se uskuteční Zaráz - festival za účasti některých pedagogů a studentů KDD při společné přehlídce zlínského a hradišťského divadla.

 • 12.01.

  Konzultace pro uchazeče o studium na ITF

  Institut tvůrčí fotografie připravil tradiční lednovou konzultaci pro zájemce o bakalářské kombinované studium Tvůrčí fotografie na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.

 • 18.12.

  Znáte Slovinsko, přednáška doc. Danila Zuljan Kumar

  Pozvánka na přednášku
  doc. Danila Zuljan Kumar
  Znáte Slovinsko,

 • 18.12.

  Zahraniční pedagogické mobility

  POZVÁNKA na WORKSHOP „Zahraniční pedagogické mobility“ (DZS, AIA, Stipendijní organizace, programy a nadace, Erasmus+)

 • 18.12.

  Okna Ústavu informatiky dokořán

  18. 12. v termínech od 9:00, 11:00 a 13:00 proběhne program v ramci akce pro střední školy Okna Ústavu informatiky dokořán. Program akce a místa konání jednotlivých bodů programu zasílám přílohou

 • 17.12.

  Doktorandský workshop - Ústav informatiky

  17. 12. od 8:00 proběhne Doktorandský workshop, kde studenti v doktorském studiu na Ústavu informatiky představí dosavadní výsledky a témata svých disertačních prací. Akce proběhne v učebně B1 (Bezručovo náměstí 13)

 • 14.12.

  Studentský workshop - Ústav informatiky

  14. 12. od 13:00 proběhne Studentský workshop - tradiční představení témat bakalářských a diplomových prací studentů oborů Informační studia se zaměřením na knihovnictví a Informační a knihovnická studia. Akce proběhne v Zasedací místnosti Ústavu informatiky, dveře č. 232 (Bezručovo náměstí 13)

 • 14.12.

  Studentský workshop - Ústav informatiky

  14. 12. od 13:00 proběhne Studentský workshop - tradiční představení témat bakalářských a diplomových prací studentů oborů Informační studia se zaměřením na knihovnictví a Informační a knihovnická studia. Akce proběhne v Zasedací místnosti Ústavu informatiky, dveře č. 232 (Bezručovo náměstí 13)

 • 07.12.

  TGIAF

  Thank God It´s Astrophysical Friday - přednáškové odpoledne určené zájemcům o astronomii a astrofyziku

 • 06.12.

  Obrazy utrpení žen v galerii KUPE

  Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a Charita Opava zvou na vernisáž výstavy Jarmily Štukové „Obrazy utrpení žen v současném světě“. Vernisáž se koná ve čtvrtek 6. prosince 2018 v 17.00 hodin, výstava potrvá až do 15. ledna 2018.

 • 05.12.

  Dialog 3

  Studentská komora Filozoficko-přírodovědecké fakulty si Vás ve spolupráci s rektorátem SU a studentskou komorou Fakulty veřejných politik dovoluje pozvat na již třetí Diskuzi s rektorem. Máte podnět, nápad, připomínku či otázku na své volené zástupce nebo pana rektora? Podějte se o ně a zastavte se na naše neformální setkání, které se letos uskuteční 5. prosince od 15:00 v univerzitním areálu na Hradecké ulici.

 • 04.12.

  Volby do Akademického senátu SU FPF

  Předseda Akademického senátu SU FPF vyhlašuje volby do Akademického senátu Slezské univerzity v Opavě, Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě

 • 01.12.

  Okna Ústavu informatiky dokořán

  posunul jsem datum na 1.1. aby udalost zmizel - peter 18. 12. v termínech od 9:00, 11:00 a 13:00 proběhne program v ramci akce pro střední školy Okna Ústavu informatiky dokořán. Program akce a místa konání jednotlivých bodů programu zasílám přílohou

 • 28.11.

  Moderní Evropan první poloviny 19. století: Evropa jednotná nebo rozdělená?

  Workshop k významnému životnímu jubileu prof. Dušana Uhlíře. Pořádá Ústav historických věd.


  28. listopadu 2018, Schösslerův salonek, Obecní dům, Ostrožná 46, Opava

  •    Jakou perspektivu nabízela modernímu občanu napoleonská a ponapoleonská Evropa? Byla tato Evropa jednotná nebo rozdělená?
  •    Které osobnosti, události či fenomény přispěly na prahu zrození moderní doby k formování obrazu moderního Evropana?
  •    Má idea evropské identity své kořeny ve vizích napoleonské či ponapoleonské Evropy?

  Těmto a dalším otázkám se bude věnovat mezinárodní workshop organizovaný Ústavem historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě dne 28. listopadu 2018 u příležitosti významného životního jubilea emeritního profesora Dušana Uhlíře, autora mimo jiné nedávno vydané publikace Čas kongresů a tajných společností, která mapuje jeho dlouhodobý badatelský zájem v oblasti evropských dějin první poloviny 19. století.

 • 28.11.

  Workshop na téma Moderní Evropan první poloviny 19. století: Evropa jednotná nebo rozdělená?

  Dne 28. 11. od 9:00 do 19:00 se v Obecním domě ve Schösslerově salónku uskuteční workshop na téma Moderní Evropan první poloviny 19. století: Evropa jednotná nebo rozdělená? Workshop se koná v rámci významného životního jubilea prof. Dušana Uhlíře. 

 • 20.11.

  Mezinárodní festival outdoorových filmů

  Od 20. - 22. 11 proběhne na Haureově 4 v kinosále Mezinárodní festival outdoorových filmů. Více na: https://www.outdoorfilms.cz/misto/slezska-univerzita-opava-hauerova-4-kinosal/ 

 • 15.11.

  Přednáška Obyčejný život Karla Čapka

  Dne 15. 11. v 16:30 proběhne v Národní galerii Praha přednáška Hasana Zahiroviće na téma: Obyčejný život Karla Čapka. Více na https://www.ngprague.cz/program-detail/obycejny-zivot-karla-capka/

 • 15.11.

  O vztazích gotických kachlů a doby bude vyprávět Čeněk Pavlík

  Historický klub studentů Ústavu historických věd Slezské univerzity v Opavě zve na přednášku Čeňka Pavlíka Gotické kachlové reliéfy jako zrcadlo doby.

  Setkání se uskuteční ve čtvrtek 15. listopadu 2018 v učebně M8 budovy Masarykova třída 37 v Opavě. Začátek je naplánován na 16.30 hodin.

  Čeněk Pavlík je sice především český houslový virtuóz žijící v Praze, který odehrál na tři tisíce koncertů v šedesáti zemích světa, ale dá se označit i za zapáleného historika. Od dětství se rád nechává inspirovat především architekturou a evropským výtvarným uměním. Postupem času se stal uznávaným odborníkem ve specializovaném oboru gotických a renesančních reliéfně zdobených kamnových kachlů. V odborném tisku publikoval přes padesát studií a je spoluautorem monumentální Encyklopedie kachlů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Věnuje se i kresbě a kresebným rekonstrukcím těchto artefaktů.

 • 15.11.

  Gotické kachlové reliéfy jako zrcadlo doby

  Všechny zájemce o poutavé vyprávění o kultuře vrcholného a pozdního středověku srdečně zveme na přednášku významného českého odborníka na zdobené kamnové kachle a spoluautora Encyklopedie kachlů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Čeňka Pavlíka. Přijďte se dozvědět něco o tom, jak se vkus a duch doby obtisknul do tohoto jedinečného artefaktu na pomezí umění a předmětu denní potřeby.

 • 14.11.

  Workshop na téma Informatika v praxi

  Ve dnech 14. - 15. 11. proběhne v učebnách informatiky dvoudenní workshop na téma Informatika v praxi

 • 31.10.

  Výstava Roman Vondrouš: O dostizích, lidech a masopustech


  Vernisáž výstavy Romana Vondrouše O dostizích, lidech a masopustech proběhne ve středu 31.10.2018 v 17:00 v Domě umění v Opavě

 • 30.10.

  Přednášky na téma “Archeologie Kypru” a “Archeologie Tuvy”.

  Dne 30.10. proběhne od 18hod na Masarykově třidě v místnosti M5 přednáškový cyklus pro všechny zájemce o světovou archeologii. Přednášky budou na téma “Archeologie Kypru” a “Archeologie Tuvy”.

 • 29.10.

  Přednášky "Our country India" a "Overview of Artificial Intelligence"

  Blok přednášek s tématy "Our country India" a "Overview of Artificial Intelligence" proběhne 29. 10. 2018 od 11:25 přibližně do 13:00 v učebně B1 na Bezručově náměstí 13. Přednáší Prof. Vikas Pandey (Bhilai Institute of Technology)

 • 29.10.

  Přednáška "Syntactic Pattern Generation and Matching"

  29. 10. 2018 proběhne v Zasedací místnosti Ústavu informatiky (Bezručovo náměstí 13) od 10:00 do 11:20 přednáška Syntactic Pattern Generation and Matching. Přednáší Prof. Pawan Kumar Patnaik.


 • 25.10.

  Nový stát na mapě evropy

  Dne 25.10. proběhne v Antikvariátu a klubu Fiducia v Ostravě od 18 hod pořad Nový stát na mapě evropy. Pořad probíhá v rámci 100. výročí vzniku samostatného Československa. Pořadem bude provázet Monika Horsáková.

 • 25.10.

  Vernisáž fotografii Lukáš Horký: Moje město

  Ve čtvrtek 25.10. v 17hod se uskuteční vernisáž fotografii Lukáš Horký: Moje město v galerii KUPE • 25.10.

  Komentovaná prohlídka na téma Vycházky Národní třídou po stopách Karla Čapka a Věry Hrůzové

  Dne 25.10. se uskuteční komentovaná prohlídka při Národní galerii Praha na téma Vycházky Národní třídou po stopách Karla Čapka a Věry Hrůzové. Provádí Hasan Zahirović.

 • 20.10.

  Den Archeologie

  V sobotu 20.10. budou v rámci mezinárodního dne Archeologie probíhat celý den ukázky a přednášky o práci archeologů v archeoparku Chotěbuz. Program připravuji členové archeologického klubu SU ve spolupráci s Archeoparkem Chotěbuz.

 • 18.10.

  Pátrání po identitě (kulturní, genderové, sexuální).

  Ve čtvrtek 18.10. v 18 hod. proběhne doprovodný program k výstavě Být single Pátrání po identitě (kulturní, genderové, sexuální).  Hosté debaty budou Dita Pepe (Slezská univerzita Opava) a Martin Fafejta (Univerzita Palackého v Olomouci) připravil a moderuje Jiří Siostrzonek. Ve spolupráci s ITF FPF SU v Opavě.


  http://www.kupecko.cz/cz/program/patrani-po-identite-kulturni-genderove-sexualni?p=akce


  Vstup volný.

 • 18.10.

  Přednáška Karel Čapek - sběratel výtvarného umění

  Dne 18.10. se uskuteční v Národní galerii Praha přednáška Hasana Zahiroviće Karel Čapek - sběratel výtvarného umění. Více na https://www.ngprague.cz/program-detail/karel-capek-sberatel-vytvarneho-umeni/

 • 18.10.

  Pozvánka na veřejné zasedání AS SU FPF

  Akademický senát Slezské univerzity v Opavě
   Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě

  Předseda AS SU FPF v Opavě svolává veřejné zasedání
  AS  SU  FPF na
  čtvrtek dne 18.  října 2018 v 10.00 hod.
  v posluchárně M8 v budově na Masarykově třídě č. 37

  Program:
  Představení kandidátky na funkci děkanky SU FPF

  V Opavě dne 10. 10. 2018

 • 18.10.

  Děkanské volno

  Děkan FPF SU vyhlašuje v souvislosti s představením kandidáta na funkci děkana SU FPF na den 18. 10. 2018 (od 9:00 do 13:00) DĚKANSKÉ VOLNO

 • 18.10.

  Seminář dalšího vzdělávání učitelů

  Dne 18.10. se bude konat Seminář dalšího vzdělávání učitelů ve spolupráci s Goethe-Institutem v Praze na Masarykově 37, od 8:45 do 15:45.

 • 17.10.

  Magisterská a doktorská promoce

  Magisterská a doktorská promoce se koná v Kulturním domě Na Rybníčku v Opavě ve středu dne 17. října 2018


  v 11.00 hodin pro obory

  Magisterská promoce

  Angličtina (prezenční studium)

  Angličtina (kombinované studium)

  Bohemistika (prezenční studium)

  Učitelství dějepisu pro střední školy + Učitelství angličtiny pro střední školy

  Učitelství českého jazyka a literatury pro SŠ + Učitelství angličtiny pro SŠ

  Informační a knihovnická studia (prezenční studium)

  Informační a knihovnická studia (kombinované studium)

  Knihovnictví se zaměřením na veřejné knihovny komunitního typu (prezenční studium)

  Knihovnictví se zaměřením na veřejné knihovny komunitního typu (kombinované studium)


  v 12.30 hodin pro obory

  Doktorská promoce

  Teoretická fyzika a astrofyzika

  Tvůrčí fotografie

  Magisterská promoce

  Teoretická fyzika

  Informatika a výpočetní technika

  Archeologie

  Historie

  Historie-muzeologie

  Ochrana kulturního dědictví

  Audiovizuální tvorba

  Tvůrčí fotografie


  Žádáme absolventy, aby se na místo konání promoce dostavili půl hodiny před začátkem promoce.


  Upozornění: Absolventi magisterského a doktorského studia se budou převlékat do talárů. 


 • 17.10.

  Bakalářská promoce

  Bakalářská promoce se koná v Kulturním domě Na Rybníčku v Opavě ve středu dne 17. října 2018
  v 9.30 hodin pro obory

  Astrofyzika
  Multimediální techniky
  Aplikovaná informatika
  Informatika a výpočetní technika
  Angličtina + Historie
  Angličtina + Němčina
  Angličtina + Český jazyk a literatura
  Český jazyk a literatura + Němčina
  Audiovizuální tvorba
  Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo

  ve 14.00 hodin pro obory

  Angličtina pro školskou praxi
  Italština (kombinované studium)
  Česká literatura (prezenční studium)
  Česká literatura (kombinované studium)
  Knihovnictví (prezenční studium)
  Knihovnictví (kombinované studium)
  Informační studia se zaměřením na knihovnictví (prezenční studium)
  Tvůrčí fotografie

  Žádáme absolventy, aby se na místo konání promoce dostavili půl hodiny před začátkem promoce.
  Upozornění: Absolventi bakalářského studia se nebudou převlékat do talárů. 

 • 16.10.

  Imatrikulace studentů 1. ročníků

  Harmonogramy imatrikulací pro jednotlivé obory:

 • 12.10.

  Art Gate Workshop na téma Jevištní světlo

  Od 12.10. do 14.10. proběhne na Ústavu bohemistiky a knihovnictví Art Gate Workshop na téma: Jevištní světlo

 • 11.10.

  Fotografická výstava Tomáše Zumra: Syntetik

  Od 11.10. do 9.11. proběhne fotografická výstava Tomáše Zumra: Syntetik ve Fotografické galerii Fiducia Ostrava. 

 • 05.10.

  Noc vědců

  Slezská univerzita v Opavě se opět po roce připojí k Noci vědců, která se snaží o popularizaci vědy a výzkumu pro širokou veřejnost. Na několika místech jejích opavských součástí (fakult a Matematickém ústavu) můžete zhlédnout zajímavý, poutavý a interaktivní program. Letošním tématem, vztahující se k významnému kulatému výročí založení Československé republiky, je 100 let české vědy.


Všechny události