Doktorský studijní program Fyzika (čtyřletá) 2019/2020

Přijímací řízení 2019/2020

ke studiu doktorského studijního programu P1703 FYZIKA (čtyřletá),

oboru Teoretická fyzika a astrofyzika

 

Adresa pracoviště zabezpečující studium:

Slezská univerzita v Opavě
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Ústav fyziky
Bezručovo nám. 1150/13
746 01  Opava

Tel: 553 684 286
Email: physics (at) fpf.slu.cz

Požadavky k přijetí:      

  • ukončené magisterské studium,
  • úspěšné vykonání ústní přijímací zkoušky,
  • znalosti fyziky na úrovni vysokoškolského studia a prokázání předpokladů k odborné práci na základě publikovaných, resp. nepublikovaných výsledků.

 Podmínkou přijetí uchazečů, kteří absolvovali magisterské studium na zahraniční vysoké škole, je uznaná nostrifikace - úředně ověřená kopie (opis) osvědčení o uznání zahraničního vysokoškolslkého vzdělání a kvalifikace v České republice.

Plánovaný počet přijatých:

Prezenční studium: 3
Kombinované studium: 3

Uchazeč se hlásí formou elektronické přihlášky.

Tištěnou verzi přihlášky ani její zkrácenou verzi nezasílá.

Uchazeči o studium zašlou přílohy k přihlášce:

  • kopii magisterského diplomu, dodatku k diplomu nebo vysvědčení o státní závěrečné zkoušce úředně ověřenou vidimací (absolventi FPF zašlou kopii bez ověření); uchazeči, kteří nemají dosud ukončené magisterské vzdělání, jsou povinni odevzdat kopii magisterského diplomu, dodatku k diplomu nebo vysvědčení o státní závěrečné zkoušce úředně ověřenou vidimací při přijímací zkoušce, nejpozději při zápisu do studia),
  • odborný strukturovaný životopis včetně přehledu dosavadní praxe (podepsaný),
  • seznam dosavadní publikační činnosti (podepsaný).


Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením: 590,- Kč

Platba administrativního poplatku za elektronickou přihlášku musí být provedena pouze bezhotovostní platbou, musí obsahovat specifický symbol. Pokud nebude specifický symbol uveden, případně bude uveden nesprávně, přihláška bude vyřazena jako nezaplacená. Chybně uhrazený poplatek je nutné uhradit znovu správně v termínu do 15.8.2019.

Způsoby úhrady poplatku:

  • pouze bankovním bezhotovostním převodem

Název banky: ČSOB Ostrava
Číslo účtu: 8010-0309706853/0300
Variabilní symbol: 0175000219
Specifický symbol: rodné číslo uchazeče (bez lomítka)

Údaje pro zahraniční plátce:

IBAN: CZ51 0300 0080 1003 0970 6853
SWIFT KÓD: CEKOCZPP

Adresa pro doručení přihlášky:

Slezská univerzita v Opavě
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Oddělení pro vědu a zahraniční styky
Bezručovo nám. 1150/13
746 01  Opava

Tel: 553 684 252
Email: eva.jakubcova(at)fpf.slu.cz

Termín podání přihlášky 15.8.2019

Přijímací zkoušky se konaly 9.9.2019

Podrobné informace o studiu:

Studiium je organizováno v prezenční a kombinované formě. Studentem doktorského studia se může stát absolvent vysokoškolského magisterského studia fyziky nebo příbuzného oboru. Přijímací zkouška má prokázat odborné znalosti, předpoklady uchazeče pro samostatnou vědeckou práci a ověřit jeho znalosti anglického jazyka. Při prověřování odborných znalostí musí uchazeč prokázat znalosti základního kurzu fyziky, teoretické mechaniky, elektrodynamiky, speciální teorie relativity, kvantové fyziky a základů matematické analýzy a algebry. V rámci přijímací zkoušky uchazeč rovněž prokazuje základní znalosti v oblasti teoretické fyziky, do níž spadá téma jeho disertační práce. Téma práce bude spadat do jedné ze tří oblastí teoretické fyziky:

  • relativistická fyzika a astrofyzika,
  • teoretická nuklární a subnukleární fyzika,
  • kvantová teorie systémů mnoha částic.

V úvahu přicházejí i témata zabývající se astrofyzikálními aplikacemi nukleární a subnukleární fyziky či kvantové teorie systémů mnoha částic (molekul).

Standardní doba studia je čtyři roky. U doktorandů, kteří budou studovat při zaměstnání, se předpokládá možnost šestileté doby studia. Interní doktorandi obdrží stipendium podle platných předpisů.

Cíle studia:

Cílem doktorského studia je výchova vědecko-výzkumných pracovníků schopných vědecky pracovat na úrovni nejvyšších mezinárodních standardů v oblasti teoretické fyziky a astrofyziky při použití efektivních počítačových metod. V rámci studia budou řešeny aktuální problémy relativistické a částicové fyziky a jejich astrofyzikálních aplikací, spadající do výzkumného programu Ústavu fyziky FPF SU a spolupracujících tuzemských a zahraničních institucí.

Profil absolventa studijního oboru:

A. Vymezení výstupních všeobecných, odborných a speciálních znalostí a dovedností:

Absolvent získá všeobecné dovednosti:

  • aplikace matematicky formulovaných zákonitostí teoretické fyziky na řešení fyzikálních problémů v oblasti základního i aplikovaného výzkumu a technické praxe,
  • využívání informačních technologií,
  • využívání počítačů k numerickým a symbolickým výpočtům,
  • kreace počítačových simulací fyzikálních, popř. jiných procesů,
  • komunikace, přesné formulace idejí a výsledků odborné práce,
  • komunikace v angličtině,

Odborné znalosti teoretické fyziky, především v oblasti:

  • matematické fyziky,
  • relativistické fyziky,
  • kvantové teorie pole,
  • kvantové teorie mnoha částic,
  • astrofyziky a kosmologie,
  • statistické fyziky a kinetické teorie,
  • využívání speciálních počítačových metod,
  • vytváření počítačových simulací fyzikálních, popř. chemických procesů,
  • aplikace zákonů teoretické fyziky.

Speciální znalosti a dovednosti (podle zaměření práce):

  • relativistické astrofyziky a kosmologie,
  • fyziky elementárních částic,
  • kvantové teorie molekul,
  • využívání specializovaných matematických softwarů,
  • využívání speciálních edičních programů,
  • hluboké znalosti fyzikálních disciplín podle zaměření doktorské práce.

B. Charakteristika profesí, pro jejichž výkon má být absolvent připraven, dalších možností jeho uplatnění a charakteristika zaměstnavatelů, u nichž bude moci uplatnit získané vzdělání:

Uplatnění absolventa:

Absolvent nalezne uplatnění jako vědecko-výzkumný a pedagogický pracovník na VŠ univerzitního směru a vědeckých ústavech zabývajících se výzkumy v oblasti teoretické fyziky, a to jak v ČR, tak v zahraničí. Lze bezprostředně předpokládat působení v pozici postdoktorandů na spolupracujících zahraničních institucích (SISSA v Terstu, Göteborg University, University of Oxford, CERN, apod.). Nabyté znalosti a dovednosti může absolvent velmi efektivně uplatnit i ve výzkumných ústavech průmyslových podniků zabývajících se modelováním fyzikálních procesů (např. v oblasti hydrodynamiky, termodynamiky, pružnosti). Získané dovednosti při práci s výpočetní technikou může uplatnit kdekoli v průmyslu, službách i veřejné správě.

Podmínky, které musí student splnit v průběhu studia a při jeho řádném ukončení:

Individuální studijní plán:

Průběh studia se řídí individuálním studijním a vědeckým plánem, který sestavuje školitel a schvaluje oborová rada.

Studijní předměty doktorského studia jsou rozděleny na blok obligatorních (povinných) předmětů a blok fakultativních (povinně volitelných předmětů). Student má povinnost absolvovat minimálně dva předměty z fakultativních předmětů. Fakultativní předměty jsou z části přednášky a konzultovány, z části si je student nastuduje individuálně v rámci samostudia.

Dále je ve studijním programu zařazena zkouška z anglického jazyka. Doktorand v prezenční formě studia se rovněž podílí na pedagogické činnosti na fakultě. Program této činnosti vzniká na základě dohody vedoucího školicího pracoviště a školitele. Vědecký program zahrnuje návrh řešení tématu disertační práce, postup výzkumné práce na školicím pracovišti, případně plán studijníchpobytů na kooperujících tuzemských i zahraničních pracovištích. V průběhu studia doktorand navštěvuje předepsané a doporučené formy výuky, tj. přednášky, semináře, individuální konzhultace a seminář teoretické fyziky a školicím pracovišti. Přitom pracuje na tématu disertační práce a publiuje výsledky své výzkumné práce, a to jak časopisecky, tak na vědeckých konferencích. O průběhu studia je veden výkaz o absolvování předepsaných a doporučených forem výuky, zkoušek, studijních pobytů a publikací výsledků výzkumné práce doktoranda. Na konci akademického roku školitel vypracovává výroční hodnocení a upřesnění studijního a vědeckého programu na další rok (doktorand má právo vyjádřit se k hodnocení i upřesněnému progamu). Na základě výročního hodnocení doktoranda navrhuje vedoucí školicího pracoviště pokračování ve studiu, ukončení studia neob změnu školitele.

O návrhu rozhoduje děkan fakulty. Kladné výroční hodnocení je podmínkou postupu do dalšího ročníku studia. (V odůvodněných případech může děkana o změnu školitele požádat i doktorand.)

Doktorand se v průběhu studia povinně zúčastňuje semináře teoretické fyziky na školicím pracovišti. V průběhu prvních tří (u prezenčního) nebo čtyř (u kombinovaného) let studia přednese doktorand odbornou přednášku na téma disertační práce v anglickém jazyce. Odbornou a jazykovou úroveň přednášky a diskuse hodnotí porota jmenovaná předsedou oborové rady. Přednáška se klasifikuje „vyhověl výborně“, „vyhověl“, „nevyhověl“. Kladný výsledek je zapsán do výkazu studia. Klasifikace „vyhověl výborně“ nahrazuje zkoušku z anglického jazyka.

Obsah a rozsah státní doktorské zkoušky a požadavky na prokázání předepsaných znalostí:

Státní doktorská zkouška se uskutečňuje jako vědecká rozprava s doktorandem a zahrnuje tři předměty individuálního studijního programu, jež navrhuje školitel a schvaluje oborová rada. Předměty zkoušky jsou voleny tak, aby navazovaly na téma disertační práce. Rozsah jednotlivých předmětů je dán jejich sylabem. Při zkoušce je předpokládána orientace uchazeče v základech metod a postupů teoretické fyziky v oblasti relativistické fyziky, kvantové teorie pole a kinetické teorie.