Vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Vladimír Birgus získal cenu Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury za rok 2017

V kině Rialto v Katovicích byly 18. prosince uděleny Ceny maršálka Slezského vojvodství v oblasti kultury za rok 2017. Mezi devíti laureáty, vybranými z několika desítek nominovaných osobností z oblasti literatury, divadla, hudby, filmu, výtvarného umění a rozvoje kultury, byl i vedoucí Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě prof. Vladimír Birgus, který se tak stal vůbec prvním zahraničním nositelem tohoto významného ocenění (letos ho získali mimi přední filmový režisér Kazimierz Kutz nebo skladatel a dirigent Orchestru Polského rádia a televize Jerzy Milian).

12_Birgus 3

Vladimír Birgus byl nominován byl za letošní velkou autorskou výstavu ve Slezském muzeu v Katovicích, doprovázenou knižní monografií s texty kurátorky expozice Danuty Kowalik-Dura a Adama Mazura, a za dlouholetou spolupráci s polskými fotografy. Mezi absolventy a studenty Institutu tvůrčí fotografie je řada významných fotografů, pedagogů a kurátorů z Horního Slezska - například Piotr Szymon, Rafal Milach, Michal Luczak, Grzegorz Klatka, Arkadiusz Gola, Krzysztof Goluch, Krzysztof Szewczyk, Anna Sielska, Michal Szalast, Rafal Klimkiewicz, Tomasz Jodlowski a další. Mezi těmi, kteří získali Cenu maršálka Slezského vojvodství v oblasti kultury v předchozích letech, byli známí fotografové Jerzy Lewczyńsi a Andrzej Baturo.

12_Birgus 2

12_Birgus 1