S knížaty ke stolu zasedli také v polské Ratiboři

Poté, co se letos v červnu konala na zámku Hradec nad Moravicí vernisáž výstavy nazvané S knížaty u stolu, proběhla stejná akce v úterý 11. září 2018 u našich sousedů v polské Ratiboři. Výstavu nesoucí podtitul Kuchyně a kultura stolování na středověkých knížecích dvorech v Opavě a Ratiboři doprovázela stejně jako na hradeckém zámku ochutnávka specialit ve středověkém stylu. Výstavu můžete v Hradci nad Moravicí i v Ratiboři navštívit do 31. října 2018.

09_kuchyne a kultura1

Garantem za Slezskou univerzitu v Opavě je proděkanka pro studijní záležitosti a organizaci FPF Prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr., ve spolupráci s vedoucí Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu PhDr. Radmilou Dluhošovou, Ph.D. a tajemnicí Ing. Janou Stuchlíkovou. Hlavním partnerem výstavy je Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Ostrava, dalším z organizátorů Powiat Raciborski.

09_kuchyne a kultura2

Kromě mezinárodního česko-polského rozměru výstavy je důležité zdůraznit také její interdisciplinaritu, neboť vychází z poznatků historie, archeologie, cestovního ruchu a gastronomie. Významný prostor dostalo rovněž využití experimentální retrogastronomie, která je organizována v rámci speciální výuky studijního oboru Kulturní dědictví v regionální praxi (zajištění ochutnávky středověkých specialit).

09_kuchyne a kultura3

Výstava se koná v rámci programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko a je součástí projektu Kuchyně a kultura stolování na středověkých knížecích dvorech v Opavě a Ratiboři/Kuchnia i kultura kulinarna na książęcych dworach średniowiecznych w Opawie i Raciborzu.

O polské výstavě více na: https://www.powiatraciborski.pl/main/aktualnosci_powiat/Przy-ksiazecym-stole-wernisaz-z-degustacja-potraw-na-Zamku-Piastowskim/idn:3748.html#galeria

TEXT: Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby

FOTO: Archiv organizátorů