Na fakultě vzniká populárně naučný pořad „Dobré vědět“ v režii studentů

Na Filozoficko-přírodovědecké fakultě (FPF) Slezské univerzity v Opavě začal vznikat seriál popularizující vědu. Za nápadem stojí studenti Ústavu fyziky. Ke spolupráci organizátoři vyzývají rovněž ostatní ústavy FPF a všechny další součásti univerzity.

09_dobry

Youtube kanál naleznete na adrese: https://www.youtube.com/channel/UCOmOqSd0m2dZPd5ABF_szYw nebo prostě jen dejte vyhledat „Dobré vědět“. Poslední díl s názvem „Jak může i amatér přispět astrofyzice?“ vyšel před několika dny.

„Již od prvních dílů se věnujeme otázkám fyziky a astronomie, nicméně tématiku bych rád rozšířil na obecnější otázky týkající se například budoucnosti lidstva, úvah o mimozemských civilizacích, virtuální realitě. Míníme se ale věnovat i lehčím tématům jako jsou vědeckofantastické filmy, na  kterých pro jejich chyby nenecháme nit suchou, či počítačovým hrám s tématikou fyziky a kosmických letů jako je např. Kerbal Space Program,“ uvedl „duchovní otec“ projektu Jiří Dobrý, který studuje na Ústavu fyziky obor Počítačová fyzika.

První čtyři díly, které vznikly v domácích podmínkách, již spatřily světlo světa. Protože si získaly určitou popularitu a zájem, budou další díly vznikat za spolupráce více studentů ve školním ateliéru. Pedagogický dohled má na starosti Mgr. Martin Petrásek, účast přislíbili rovněž další pedagogové FPF: režisér Ing. Petr Jančárek a Mgr. Jana Cindlerová, Ph.D.

První díl vznikl jako spontánní reakce na reportáž ČT týkající se zbraní, které představil Vladimír Putin. „Věřím tomu, že politickou situaci televize popsala správně, ale technický popis zbraní byl plný nesmyslů,“ míní Jiří Dobrý, který se to ve svém videu pokusil uvést na pravou míru. Druhý díl se věnoval britskému teoretickému fyzikovi a jednomu z nejznámějších vědců vůbec Stephenu Hawkingovi, který 14. března 2018 zemřel. Třetí díl byl určen otázkám vesmíru a čtvrtý českému astronomovi Luboši Kohoutkovi, který byl snad ve světě nejznámějším českým astronomem.

Budoucí díly již nebude Jiří Dobrý dělat sám, ale spolupráci přislíbili další studenti a studentky: Vendula Doubravská a Jiří Malík. „S rektorem Pavlem Tulejou se budeme bavit o ekonomice v budoucnosti, se zástupcem vedoucího Ústavu informatiky Petrem Sosíkem probereme umělou inteligenci a technologickou singularitu, s Martinem Blaschkem probereme fyziku černých děr,“ plánuje Jiří Dobrý. Inspiraci čerpá např. u Bradyho Harana z univerzity v britském Nottinghamu, který vede rozhovory s pedagogy všech tamních kateder na téma fyzika chemie, matematika, lingvistika aj.

Podle slov Jiřího Dobrého podobné kanály v univerzitním prostředí v České republice téměř neexistují. „Pokud nám práce půjde od ruky, bude to dobrá cesta k propagaci Slezské univerzity a Ústavu fyziky,“ doplnil Jiří Dobrý.

TEXT: Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby