Doktorand Institutu tvůrčí fotografie Roman Vondrouš v Ostravě představí to nejlepší ze své dokumentární tvorby

Roman Vondrouš: O dostizích, lidech a masopustech. Výstavu pořádá Národní divadlo  moravskoslezské v Ostravě a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě.

01_ITF Vondrous1

Roman Vondrouš je rodák z Pardubic, absolvoval Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a v současnosti je studentem doktorského programu na ITF. V roce 2013 získal  první cenu v kategorii Sport v prestižní fotografické soutěži World Press Photo a v letech 2016 a 2017 obdržel dvě druhá místa v jedné z dalších významných světových žurnalistických fotosoutěží Pictures of the Year International. V soutěži Czech Press Photo je držitelem více než dvou desítek ocenění (mj. i Grant pražského primátora k fotografování proměn hlavního města). V roce 2013 mu byla udělena Cena rektora Slezské univerzity v Opavě za mimořádné úspěchy v oblasti fotožurnalistiky.  Od roku 2005 je fotoreportérem České tiskové kanceláře, kde se každodenně věnuje agenturnímu fotozpravodajství. Fotografoval na letních i zimních olympijských hrách – 2008-Peking, 2010-Vancouver, 2014-Soči. Ve svém volném čase pracuje na vlastních projektech, kdy stěžejní část jeho tvorby zaujímají dostihy, a to jak už jejich sportovní stránka, tak především v poslední době jejich zákulisí. Pracoval však také na dalších obsáhlejších či kratších dokumentárních cyklech, např. Fragmenty metropole, Myslivecké lovy, Noční kluby, Erotické plesy, Chataři nebo Punkové hudební festivaly.

01_ITF Vondrous4

Stěžejním a dlouhodobým cyklem, kterému se Vondrouš věnuje, se nazývá Zákulisí dostihového světa. Elegantní dámy v kloboucích, pánové v žaketech s cylindry, soustředění žokejové a život v padoku, nadšení a nervozita sázejících při sledování dostihů, módní přehlídky. To vše přináší mnohdy až absurdní výjevy, se kterými se na dostizích můžeme setkat. Soubor fotografií vznikl v průběhu roku 2017 na dostihových závodištích v Praze-Velké Chuchli, Pardubicích, Karlových Varech, Mostě a Slušovicích.

01_ITF Vondrous3

V druhém patře galerie Opera je možné zhlédnout soubor Fragmenty metropole. Pražská sídliště a periferie už nejsou jen šedí fádních a uniformních staveb, ale otevírají možnosti pro zprostředkování dialogu mezi architekturou a obyvateli. Nabízejí veřejný prostor inspirující občany k vnímání svého bezprostředního okolí utvářející jejich každodenní životy. Fotografie vznikaly v letech 2009 až 2011 a jsou součástí rozsáhlého konceptu oceněného Grantem Prahy - ročním tvůrčím stipendiem pražského primátora na mapování proměn hlavního města. Některé z nich byly součástí praktické diplomové práce na závěr magisterského studia na ITF FPF SU.

01_ITF Vondrous2

Třetím vystavovaným cyklem je Masopust. Kořeny masopustu sahají v českých zemích až do 13. století. Dnešní podobu začaly masopustní průvody získávat ale až počátkem století dvacátého. Jeden z průvodů prochází každoročně z Roztok u Prahy přes Holý vrch do Únětic. Je však jiný než klasické lidové průvody masek. Veselý až strašidelný průvod maškar s originálními, tradičními a především netradičními, až tři metry vysokými maskami, které působí až mystickým dojmem, přiláká každoročně několik stovek účastníků. (Roztoky u Prahy, 2016 a 2017).