• 13.02.2020

Voices jsou venku. Tým AVT zaznamenal slova těch, kteří nám mají co říct

Voices of Meltingpot. Setkejte se s osobnostmi diskusního fóra Meltingpot prostřednictvím jejich osobních audiovizuálních zpovědí zaznamenaných pedagogy a studenty oboru Audiovizuální tvorba. Projekt Voices of Meltingpot přesahuje hranice času, místa i témat. Nabízí inspirativní myšlenky bez hranic a uchovává poselství, inspiraci a energii významných osobností. Zaznamenávají slova těch, kteří nám mají co říct - inspirativní zpovědi, ve kterých se přední řečníci z mnoha oblastí lidského myšlení dělí o svůj vnitřní svět, osobní příběhy, myšlenky a životní zkušenosti.
  • 12.02.2020

Změna sídla děkanátu Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě

Dovolujeme si vás informovat, že došlo ke změně sídla děkanátu.
  • 11.02.2020

„Studium kulturní dramaturgie mi pomohlo v komunikaci i organizaci,“ říká absolventka Karolína Hýsková

Nastává čas, kdy se absolventi oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo (dále KDD) začínají prosazovat v nejrůznějších odvětvích tvůrčí činnosti. Jednou z nich je i Karolína Hýsková, která po středoškolském studiu herectví na ostravské konzervatoři zvolila cestu právě přes KDD na Slezské univerzitě. Jelikož se nevěnuje jen čistokrevnému herectví, KDD jí pomohlo nastartovat i další části její kariéry.
  • 11.02.2020

S Jakubem Chrobákem o učitelství, poezii i životě

Slezská univerzita se vyznačuje přátelskou atmosférou, působí tak hlavně díky mnohým pedagogům. Jednou z významných osobností Ústavu bohemistiky a knihovnictví, Oddělení literatury je Mgr. Jakub Chrobák, Ph.D. Má raději označení učitel, než pedagog a je hluboce přesvědčen, že literatura a umění musí být, a také jsou, propojeny s životem, jinak by obě tyto věci postrádaly smysl. Dříve než začal předávat své znalosti a zkušenosti horlivým mozkům zítřka (rok 2006), pracoval jako pomocný dělník, pomocný vychovatel v dětském domově, nebo učitel na integrované Střední škole v Karviné.
  • 10.02.2020

Stovky fotografií, ale jen některé mohou být nejlepší. Komise vybrala vítězné snímky fotosoutěže MŮJ SVĚT

Ani orkán Sabine, který v pondělí 10. února trápil celou Českou republiku, neodradil členy odborné komise fotosoutěže MŮJ SVĚT, aby ráno nedorazili do ředitelství Charity Opava. Jindřicha Štreita a Jiřího Siostrzonka z Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity čekal spolu se Zdeňkem Kováříkem z partnerské firmy ASEKOL náročný úkol – vybrat vítězné fotografie 12. ročníku fotosoutěže MŮJ SVĚT, určené zaměstnancům, dobrovolníkům a klientům Charit z celé republiky. Po náročném rozhodování, který trvalo celé dopoledne, již známe jména těch nejlepších.
  • 07.02.2020

Publikace, na které pracovali také univerzitní pedagogové, získala zvláštní ocenění za mimořádný nakladatelský počin

Kniha Cesty do ostravského (v)nitrozemí, na které se podíleli dva pedagogové oddělení Audiovizuální tvorba Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě (Monika Horsáková a Kristina Pupáková), získala od poroty cen Jantar zvláštní ocenění za mimořádný nakladatelský počin roku
  • 06.02.2020

Open Evening Audiovizuální tvorby ukázal vitrínu toho nejlepšího na oboru

Ve čtvrtek 23. ledna proběhl pod vedením Mgr. Moniky Horsákové z oboru Audiovizuální tvorba (AVT) večer plný všeho, co se studentům daného oboru za poslední dva roky povedlo natočit, respektive se prezentovala díla, která určitě stojí za to vidět. Široká veřejnost tak měla možnost nalédhnout pod pokličku umu studentů, kteří se už brzy vrhnou do profesionálního audiovizuálního prostředí. Celá akce trvala něco přes hodinu, setkali jsme se v ostravské Galerii Fiducia a rozhodně to nebyl promarněný večer.
  • 03.02.2020

Namixuj si svůj studijní obor. Jinak a hravě

Věda mne baví, tak popojedu o kousek nahoru. Mám také umělecké ambice a baví mne pracovat s lidmi. Takže zase nahoru. Jo, také mne zajímá angličtina, tak hóódně nahoru. Co je tohle, aha, ekonomika, tak to dolů. Ještě je tu historie. Ta mi moc neříká, nechám ji, jak je…
  • 30.01.2020

Mezinárodní knihovnická konference Kniha ve 21. století 2020 na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě

Pod záštitou ministra průmyslu a obchodu doc. Ing. Karla Havlíčka, Ph.D., MBA, se ve dnech 11.– 12.–13. února 2020 koná Mezinárodní knihovnická konference Kniha ve 21. století 2020. Konference bude probíhat v Kinosále fakultní budovy Hauerova 4. Hlavním pořadatelem je Ústav bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, spolupořadatelé SKIP 10, SDRUK, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě
  • 28.01.2020

Paměti Frana Směji jako ediční počin literatury z regionu

Editoři Martin Tichý a Radek Touš vydali na sklonku minulého roku dosud nevydané paměti slezského spisovatele Frana Směji s titulem Na co jsem nezapomněl. Součástí knihy jsou také rozsáhlé vysvětlivky a podrobná studie reflektující Smějovo dílo od počátků až po normalizaci.