• 09.12.2019

Bene Merito – čestná medaile ministra zahraničních věcí Polské republiky pro Irenu Korbelářovou a Rudolfa Žáčka

U příležitosti slavnostního setkání na Velvyslanectví Polské republiky v Praze převzali 21. listopadu 2019 profesorka Irena Korbelářová a profesor Rudolf Žáček z rukou J. E. Barbary Ćwioro, velvyslankyně Polské republiky v Praze, čestnou medaili Bene Merito.
  • 06.12.2019

V Galerii Breda se konala výuka

V Galerii Breda se ve středu 4. prosince 2019 konala řádná výuka předmětu Public relations. Osmadvacet studentek a studentů Fakulty veřejných politik v Opavě tak krátce před polednem zasedlo na židle k běžné pětačtyřicetiminutové výuce mimo zdi fakulty. Prostor galerie je k tomu vybaven veškerou technikou stejnou jako v univerzitních učebnách.
  • 04.12.2019

Profesor Zdeněk Stuchlík se stal laureátem Nušlovy ceny za rok 2019

Laureátem Nušlovy ceny za rok 2019 se stal teoretický fyzik a vedoucí Ústavu fyziky Slezské univerzity v Opavě, prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc. Česká astronomická společnost touto prestižní poctou ocenila zejména jeho zásluhy o zřízení Slezské univerzity a vybudování školy teoretické astrofyziky na Filozoficko-přírodovědecké fakultě. Slavnostní předání ceny se uskuteční ve středu 4. prosince 2019 od 18 hodin na Hvězdárně a planetáriu Brno. Poté bude přednesena laureátská přednáška.
  • 02.12.2019

Fyzikové chystají 13. prosince Astrofyzikální pátek

Dr. Martin Blaschke a Dr. Tomáš Gráf spolu s dalšími kolegy z Ústavu fyziky (ÚF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě opět připravují přednáškové dopoledne určené zájemcům o astronomii a astrofyziku.
  • 21.11.2019

Proměny dramaturgie potřetí

OPAVA - 12. a 13. listopadu se na půdě oddělení audiovizuální tvorby (AVT) opět potkali čeští a slovenští odborníci na dramaturgii – divadelní, rozhlasovou, filmovou, televizní, producentskou. Letošní ročník se věnoval zejména producentské dramaturgii, tedy strategiím, které musí vytvářet a zohledňovat kreativní producenti jak při přípravě a výrobě audiovizuálního díla, tak při jeho distribuci.
  • 19.11.2019

Opavský student fotí události v Bolívii

Student Institutu tvůrčí fotografie v Opavě David Váňa je prvním z těch, kdo využil nedávno podepsané smlouvy o spolupráci s bolívijskou univerzitou Universidad San Francisco De Asís a odjel za Atlantický oceán na studijní pobyt. Do Bolívie se tak dostal právě v době, kdy zde po rezignaci prezidenta Eva Moralese vypukly nepokoje, které nemají daleko k obrazu toho, co se před třiceti lety událo v pražské Národní třídě, popřípadě k tomu, co známe z válečných oblastí. David Váňa se pohybuje přímo v centru metropole La Paz, sídelního města bolívijské vlády, a to, co se kolem něj děje, fotograficky dokumentuje.
  • 17.11.2019

Letošní konference MÉDIA/DĚJINY/SPOLEČNOST se věnovala tématu obrazu Polska a Poláků v českých médiích

Ve dnech 5. - 7. listopadu 2019 se již počtvrté konala konference MÉDIA/DĚJINY/SPOLEČNOST. Cyklus konferencí nese podtitul Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme (Manipulace, propaganda a rozhodování napříč soudobými/novodobými dějinami) a zaměřuje se na zobrazování historie v současných médiích.
  • 14.11.2019

Slezská univerzita v Opavě otevírá unikátní sférickou projekci

Unisféra, nebo také sférická projekce. Tak zní označení pro unikátní výukovou pomůcku i samostatné moderní médium, které vzniklo v půdních prostorách budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě (Bezručovo náměstí 13, Opava). Velkorysá stavba sestává ze skloněné polokoule o průměru 8 metrů a stupňovitého hlediště s 50 sedadly. Její parametry jsou technickou špičkou. Sloužit studentům univerzity bude od 20. listopadu 2019.
  • 13.11.2019

Slezská univerzita v Opavě je jedním z hlavních partnerů v projektu CLAIRO

Slezská univerzita v Opavě je jedním z hlavních partnerů v projektu CLAIRO (Clean Air and Climate Adaptation in Ostrava and Other cities) jehož nositelem je město Ostrava. Program Urban Innovative Actions slouží k podpoře nejinovativnějších projektů v Evropě a nese s sebou značnou prestiž.Projekt má za cíl systematické snižování znečištění ovzduší výsadbou vhodné zeleně s prokázanou schopností pohlcovat látky znečišťující ovzduší z různých zdrojů.
  • 08.11.2019

Paměti tří paneláků. Jindřich Štreit zachytil život sousedské komunity

Obyvatelé paneláků s adresou U Opavice 2 – 4, jejich životaběh, osudy, vztahy. To je námět cyklu fotografií, jehož autorem je pedagog Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě profesor Jindřich Štreit.